Denník N

Viedol štrajk učiteľov: Naše požiadavky by mal minister splniť hneď, nepotrebuje sto dní

Vladimír Crmoman počas štrajku učiteľov tesne pred voľbami. Foto N – Tomáš Benedikovič
Vladimír Crmoman počas štrajku učiteľov tesne pred voľbami. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vladimír Crmoman je prezidentom Slovenskej komory učiteľov, viedol aj protesty a štrajky učiteľov pred voľbami.

Ako hodnotíte nového ministra školstva Petra Plavčana (SNS)?

Pána Plavčana osobne nepoznám. Bol v sekcii vysokých škôl a ja som sa stretol len s ľuďmi z regionálneho školstva. Vnímal som ho len periférne, bližšie ho nepoznám, a preto sa mi k nemu ťažko vyjadruje.

Je podľa vás dobre, že ministerstvo školstva dostala spomedzi koaličných partnerov SNS?

Ani Slovenská komora učiteľov, ani Iniciatíva slovenských učiteľov, ani ja neriešime, z ktorej politickej strany je. Dôležité je, čo konkrétne urobí. V prípade ministra školstva je najmä v dnešnej situácii veľmi dôležité, aký dostane mandát a podporu od vlády a ostatných koaličných partnerov na to, aby mohol uskutočniť reformy. Teda či je to človek, ktorý už prichádza s víziou, reformou, či na to dostane finančné krytie a podobne.

Máte pocit, že Peter Plavčan je minister s víziou?

Ešte nič nestihol predstaviť, tak neviem. Dúfam, že čoskoro predstaví svoju víziu a postaví sa k situácii, ktorá v školstve je. V prvom rade k učiteľom, ktorí sú v štrajkovej pohotovosti, a k ich nesplneným požiadavkám. Na stole je aj deklarácia. Je tu veľa vecí, ktoré má riešiť. Ale nemôžem ho ešte hodnotiť, lebo ešte nič neurobil. Počkám si na jeho kroky.

Minister Plavčan v minulosti dostal odmeny, keď pôsobil v Študentskom pôžičkovom fonde, hoci bol v čestnej funkcii. Nakoniec peniaze vrátil. Ako to hodnotíte?

Nebol som účastný tejto kauzy. Je mi ťažko sa k nej vyjadrovať, veľmi som sa jej nevenoval. Ale zaujímalo by ma, či by peniaze vrátil, ak by sa na to neupozornilo.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Protesty učiteľov

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie