Denník N

Sestrička: Smer priznal, že zdravotníctvo je v katastrofálnom stave

Šéfka komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. Foto – TASR
Šéfka komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. Foto – TASR

Iveta Lazorová je šéfka Slovenskej komory sestier a spolu s odborárkami viedla pred voľbami podávanie výpovedí sestrami. Nového ministra nepozná, verí, že začne robiť systémové reformy.

Čo hovoríte na výber nového ministra zdravotníctva Tomáša Druckera?

Strana Smer, keďže dostala ministerstvo zdravotníctva, vymenovala krízového manažéra. Priznala tak, že zdravotníctvo je v katastrofálnom stave. Potvrdili sa tak slová, ktoré sme hovorili počas výpovedí sestier, že situácia v zdravotníctve je neúnosná a potrebuje krízové riešenia. Na jednej strane je to pre nás určité zadosťučinenie, že sme mali pravdu. Na druhej je otázne, do akej miery bude mať pán minister snahu riešiť otázky personálneho aj materiálno-technického vybavenia zariadení a odborné veci, ktoré v zdravotníctve musíme riešiť. Pravdepodobne to z jeho strany bude čisto iba o ekonomike.

Tomáš Drucker je tretím ministrom Smeru, ktorý je nestraník. Prečo strana podľa vás nenavrhuje na tento post svojich členov?

Každé ministerstvo by mal riadiť odborník. Pravdepodobne v Smere takýto odborník nie je.

Keď ste sa dozvedeli, že Smer opäť získal ministerstvo zdravotníctva, čo ste si povedali?

Priznám sa, že to bolo sklamanie. V minulom období sme nemali dobré skúsenosti s nominantmi Smeru na pozícii ministrov zdravotníctva.

Nová vláda predstavila priority pre zdravotníctvo. Ako ich hodnotíte?

Očakávala som viac. Ale vzhľadom na minulú vládu, kde v programovom vyhlásení vlády boli širšie definované úlohy a neboli splnené, si myslím, že to, čo je na papieri, nemusí byť zrealizované. A zmeny sa môžu diať aj bez toho, aby boli v programovom vyhlásení vlády.

Nový minister nie je z prostredia zdravotníctva. Budú mu lekári a sestry dôverovať?

Do určitej miery to môže byť hendikep, lebo zdravotníctvo si vyžaduje odborníka nielen na manažment a ekonomiku, ale aj v zdravotníctve. Nie je to ako v priemysle – že dáte niečo do linky a vyjde vám hotový produkt. Nie vždy môžeme v zdravotníctve dosiahnuť očakávaný výsledok. Ovplyvňuje to mnoho vecí. Nemôže ísť len o peniaze. Ale do určitej miery je to možno aj dobré, lebo sa na rezort môže pozrieť inými očami.

V minulosti Tomáš Drucker pôsobil v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Poznáte ho?

Keď oznámili jeho meno, bol pre mňa neznámy. Ale ak bude dobrý manažér a obklopí sa ľuďmi, ktorí mu budú radiť v odborných otázkach, keďže nemá medicínske vzdelanie, tak to môže fungovať.

Čo si od neho sľubujete?

Priznám sa, že je ťažké si niečo sľubovať. Nedovolím si teraz dopredu uvažovať o tom, aké očakávania od neho môžeme mať. Pevne verím, že bude riešiť veci, ktoré sme riešili už pred voľbami – nedostatok sestier a odborníkov. Zdravotníctvo môže fungovať len vtedy, ak v ňom bude dosť zdrojov a zdravotníkov.

Keď sme sa pýtali, či vám zvýši plat, povedal, že vám môže sľúbiť komunikáciu. Je to dosť?

Prvým krokom k dosiahnutiu dohôd je komunikácia, ak to bude dobrá komunikácia, ktorá tu v minulosti chýbala – zo strany ministerstva bola veľmi zlá.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Voľby 2016

Výpovede sestier

Teraz najčítanejšie