Denník N

Vedcov fascinuje Európa, chcú skúmať, či je na mesiaci možný život

Európa, mesiac Jupitera. FOTO - NASA
Európa, mesiac Jupitera. FOTO – NASA

Americká aj európska vesmírna agentúra plánujú svoje misie k mesiacu Jupitra. Pristáť sa tam však nechystajú.

Záujem o Európu, v poradí šiesty mesiac planéty Jupiter, mali vedci od 90. rokov, keď sonda Galileo potvrdila možnosť, že sa pod jeho hrubou vrstvou ľadu nachádza oceán. A kde je voda, mohol by byť aj život.

Teraz však vedci zvýšili svoje úsilie. NASA oznámila, že v najbližších rokoch zainvestuje do prieskumu Európy stovky miliónov dolárov, píše Guardian.

„Ide o veľa. Posunuli sme sa do ďalšej fázy, keď už ide o skutočnú misiu.“, povedal pre New Scientist Robert Pappalardo z NASA.

Zbaľte sa, ide sa na Európu

Súčasťou chystanej misie má byť aj kozmická loď. Tá by obiehala okolo Jupitera a nad Európou by pre nepriaznivé podmienky, ktoré na nej panujú – vysoká radiácia – robila iba krátke prelety. K Európe by sa loď mala vydať okolo roku 2025.

Cieľom tohto projektu, nazvaného Europa Clipper, nebude hľadať na Európe život. Išlo by sa o technologicky príliš náročný proces, ktorý by musel byť spojený s pristátím na povrchu mesiaca, čo je momentálne vylúčené. Cieľ projektu bude menej ambiciózny a bude spočívať v tom, aby sme zistili, či „sú na tomto ľadovom mesiaci podmienky vhodné pre život,“ informuje stránka misie. 

A čo ESA?

Aj Európska vesmírna agentúra (ESA) sa činí. Už v roku 2022, takže ešte pred NASA, by mala k mesiacom Jupitera vyslať vlastnú loď. Podľa plánu by do cieľa svojej destinácie mala doletieť v roku 2030. Projekt má názov JUICE (JUpiter ICy moons Explorer), „Prieskumník ľadových mesiacov Jupitera“.

Uvidíme, či pri plnení svojich misií budú obe vesmírne agentúry spolupracovať. Ich kooperácia by mohla úspech misií znásobiť.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie