Denník N

Počiatek: Brusel nám možno nedá stámilióny na rýchlu železnicu

Trať medzi Zlatovcami a Trenčianskou Teplou má zrýchliť na 160 kilometrov za hodinu. Foto - Tasr
Trať medzi Zlatovcami a Trenčianskou Teplou má zrýchliť na 160 kilometrov za hodinu. Foto – Tasr

Tender na modernizáciu 12-kilometrovej železničnej trate pri Trenčíne vyšetruje Brusel. Lacnejšieho z neho vyradili a drahší víťaz koľaje zrýchli za 245 miliónov.

Vlaky medzi Zlatovcami a Trenčianskou Teplou majú zrýchliť na 160 kilometrov za hodinu. Sporný tender o to, kto koľajnice upraví, však môže zablokovať ich prefinancovanie z eurofondov.

Pripustil to na parlamentnej hodine otázok minister dopravy Ján Počiatek. Dlho sa vlečúci tender, z ktorého napokon vzišla ako víťazná ponuka od spoločnoti TSS Grade v hodnote 245 miliónov eur, totiž sprevádzajú súdne spory a vo veci koná aj Brusel.

„Po ukončení týchto sporov môže byť tento projekt rekonštrukcie železničnej trate prefinancovaný z peňazí v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra na roky 2014 a 2020,“ doplnil minister. Keby aj nie, eurofondy vraj vieme použiť na zrýchlenie iných koľajníc, na ktoré by sa inak tak či tak museli použiť peniaze zo štátneho rozpočtu.

Najnižšiu ponuku na zrýchlenie koľajníc dala firma Skanska, a to 200 miliónov eur. Z tendra však bola vylúčená.

Keď Úrad pre verejné obstarávanie rozhodol o vrátení spoločnosti Skanska do tendra a opätovnom vyhodnotení ponúk, Železnice Slovenskej republiky už mali podpísanú zmluvu so spoločnosťou TSS Grade.

Tá v minulosti prešla takzvanou reštrukturalizáciou, v ktorej škrtla veľkú časť svojich dlhov voči svojim obchodným partnerom.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie