Denník N

Mikloš kývol na ponuku ísť do ukrajinskej vlády, má podmienku, nechať si naše občianstvo

Ivan Mikloš. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ivan Mikloš. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Ak splnia moje požiadavky, išiel by som do toho,“ povedal Ivan Mikloš pre Denník N o ponuke robiť ministra financií a vicepremiéra v ukrajinskej vláde.

V slovenských vládach viedol mnoho reforiem, teraz to od neho chcú aj na Ukrajine. Bývalý slovenský vicepremiér a minister financií Ivan Mikloš v týchto parlamentných voľbách už ani nekandidoval a v slovenskej politike najbližšie roky nebude. Pre Denník N potvrdil, že dal predbežný súhlas s ponukou na vstup do novej ukrajinskej vlády rovnako ako vicepremiér a minister financií.

Ponuku osobne preberal s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom aj s jeho kandidátom na premiéra, predsedom parlamentu Volodymyrom Hrojsmanom.

„Dostal som ponuku do vlády a dal som predbežný súhlas s mojou nomináciou po splnení istých podmienok, a to ako programových, tak aj personálnych a takých, ktoré sa týkajú občianstva,“ povedal Mikloš. 

Podľa ukrajinskej legislatívy však môže byť členom vlády len ukrajinský občan a to je pre Mikloša problém.

Mikloš dal Hrojsmanovi podmienku, že chce, aby mu zostalo slovenské občianstvo. „Je pre mňa neakceptovateľné stratiť slovenské občianstvo, riešene je teraz na ukrajinskej strane, ktorá bude musieť zrejme upraviť ukrajinskú legislatívu. Tá slovenská je v tomto veľmi striktná, automaticky pri prijatí iného občianstva by som stratil slovenské. Z tejto podmienky nechcem ustúpiť,“ povedal Mikloš.

Ak by prijal ukrajinské štátne občianstvo, nemuselo by to znamenať, že príde aj o to slovenské. Most-Híd totiž presadil, že minister vnútra môže udeliť výnimku, pri ktorej by Miklošovi zostalo aj slovenské občianstvo. Mikloš by však o to musel požiadať. Ak by o výnimku nepožiadal, automaticky by stratil slovenské občianstvo.

V doterajšej vláde Arsenija Jaceňuka dostali v deň svojho vymenovania do vlády ukrajinský pas traja cudzinci: ministerka financií Natalie Jaresko, ktorá sa narodila v Spojených štátoch, podobne aj minister hospodárstva Aivaras Abromavičius pôvodom z Litvy a gruzínsky exminister zdravotníctva Aleksander Kvitašvili.

Rozhodne sa tento týždeň

O novej vláde, ktorá by mohla zastaviť vládnu krízu pre slabú podporu koaličných poslancov premiérovi Arsenijovi Jaceňukovi, by sa mohlo rozhodnúť už tento týždeň.

Ivan Mikloš by v nej mal figurovať nielen ako minister financií po Natalie Jaresko, ktorej spolu s Abromavičiusom robil poradcu, ale aj ako vicepremiér. „Mal by som robiť to, čo v dvoch slovenských vládach, teda koordinovať ekonomické reformy a zodpovedať za ekonomické rezorty,“ povedal.

S potenciálnym premiérom Hrojsmanom aj s ukrajinským prezidentom Porošenkom si v posledných dňoch ujasnili predstavy. „Išlo hlavne o programové záležitosti či dosiahnutie zhody o obsadení kľúčových pozícií,“ vraví Mikloš.

Cez víkend sa s ukrajinskými najvyššími predstaviteľmi stretol aj poľský reformátor Leszek Balcerowicz, autor poľskej ekonomickej šokovej terapie, bývalý poľský vicepremiér a šéf Národnej banky. „Úzko by sme spolupracovali, on by pôsobil ako poradca prezidenta,“ povedal slovenský exminister.

Ivan Mikloš dostal pôvodne ponuku na ministra financií od Natalie Jaresko. „Najskôr sa zvažovalo, že ona by mohla byť premiérkou, potom sa to však zmenilo, pretože sa pre ňu nenašla dostatočná podpora v parlamente,“ hovorí slovenský politik a ekonóm, ktorý na Ukrajine pôsobí ako poradca už dlhšie, dokonca tam spoluzakladal odborný think tank podobný MESA 10, ktorý vedie na Slovensku.

Neprevalcujú ho oligarchovia?

Jareskovej absencia v novej vláde vyvolala sklamanie, pretože mohla byť zárukou nezávislosti od vplyvu ukrajinských oligarchov, na ktorý sa sťažoval aj minister hospodárstva Abromavičius, keď podal svoju rezignáciu a spustil vládnu krízu. Tá vyvrcholila neúspešným pokusom o odvolanie premiéra Jaceňuka. Proti nemu hlasovali aj poslanci viacerých koaličných strán.

Šancu nahradiť ho má teraz Volodymyr Hrojsman, niektoré strany mu už sľúbili podporu. „K podpisu koaličnej zmluvy možno dôjde ešte tento týždeň, v hre sú však stále aj predčasné voľby, uvidíme. Keby som si nemyslel, že to bude reformná vláda, tak by som túto ponuku neprijal,“ povedal pre Denník N Ivan Mikloš.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie