Denník N

Ekonóm Martin Filko sa prevrátil v kanoe na Dunaji, zrejme sa utopil

Martin Filko. Foto N – Tomáš Benedikovič
Martin Filko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Druhý človek, s ktorým bol Filko v kanoe, prežil. Po Filkovi v pondelok pátrali niekoľko hodín.

Na Dunaji sa v pondelok prevrátilo kanoe, v ktorom ešte s jednou osobou sedel riaditeľ Inštitútu pre finančnú politiku ministerstva financií Martin Filko (35).

Druhého muža záchranári vylovili z vody, Filka však nenašli. Informovala o tom televízia Markíza.

Nešťastie sa stalo v pondelok o 16.47 h medzi mostom Apollo a Prístavným mostom. Pôvodné správy hovorili o tom, že sa plavili v kajaku.

S Martinom Filkom bol v kanoe jeho dlhoročný kamarát a spolužiak z Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií Vladimír Lefík. Jemu sa podarilo zachrániť.

Polícia prehľadáva rieku po Gabčíkovo

Hasiči prehľadávali 30-kilometrový úsek v Dunaji, polícia však nedávala veľkú šancu tomu, že Filko prežil. „Pravdepodobne sa utopil,“ povedal Denníku N zdroj z polície. Voda je studená, cez deň nameraná teplota bola 7,2 stupňa.

Riečna polícia večer ukončila pátranie, stiahla ľudí z vody. Do terénu sa mali vrátiť neskôr s termokamerami, informuje RTVS.

Záchranári hovoria, že ak sa Filko utopil, môže trvať aj 24 hodín, kým sa im podarí nájsť jeho telo.

Ministerstvo financií zatiaľ neposkytlo k prípadu žiadne stanovisko, čaká na informácie z polície.

Filko je uznávaný ekonóm, radil Počiatkovi aj Radičovej

Pri zostavovaní novej vlády Filka viaceré médiá spomínali ako možného ministra zdravotníctva. Hoci na to nebola veľká šanca, v Smere s ním zrejme počítali do významnej funkcie v štáte.

Pred týždňom po vymenovaní Tomáša Druckera za ministra zdravotníctva v rozhovore pre Denník N povedal: „Som profesionálny štátny úradník, momentálne riaditeľ Inštitútu finančnej politiky. Predbežná dohoda s ministrom financií je, že by som okrem analýzy a plánovania politík na ministerstve mal zastrešiť aj oblasť rozpočtovania, a spoločne s inými kolegami na ministerstve financií aj inde v štátnej správe chceme pracovať na projekte lepšej hodnoty za verejné peniaze.“

Martin Filko bol v rokoch 2008 až 2010 poradcom ministra financií Jána Počiatka, keď zrealizoval zníženie cien liekov na Slovensku ich porovnávaním so zahraničím. Neskôr bol poradcom premiérky Ivety Radičovej.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Martin Filko

Slovensko

Teraz najčítanejšie