Denník N

Na Dunaji boli ideálne podmienky, no kanoe môže byť okolo lodí a pilierov zradné

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

V chladnej vode sú dôležité prvé sekundy, človek sa musí rýchlo zbaviť vecí a plávať k brehu. Šance na záchranu výrazne zvyšuje záchranná vesta.

V nedeľu poobede boli na splav po Dunaji ideálne podmienky. Voda bola vysoká, žiadne vlny ani vietor. Zatiaľ preto nie je jasné, prečo sa prevrátilo kanoe s dvomi mužmi. Jedného z vody vytiahli, no riaditeľ Inštitútu pre finančnú politiku Martin Filko je nezvestný.

Hasiči ho hľadajú už niekoľko hodín a šanca, že by v studenej, sedemstupňovej vode prežil, je malá.

Dôležité sú prvé sekundy

Zatiaľ sa nevie ani to, či mal na sebe Filko záchrannú vestu. Vodák z Karloveského športového klubu Juraj Kadnár vraví, že niekoľkonásobne zvyšuje šancu na záchranu. „Sedem stupňov je málo na to, aby preplával veľa. Je to o tom, ako sa človek zachová v prvých desiatkach sekúnd.“

Človek v studenej vode dostane šok a rozhodí ho, keď nie je skúsený. „Dôležité je zachovať chladnú hlavu a plávať čo najrýchlejšie k brehu. Zbaviť sa hneď záťaže a vecí na sebe, treba to mať nacvičené.“

Kanoe je podľa Kadnára vratkejšie ako kajak a náchylnejšie na prevrátenie, má vyššie ťažisko, človek sedí viac nad vodou. „Ľahko sa pádluje, ale nedajú sa robiť veľké presuny v lodi.“ Kanoe sa podľa neho mohlo prevrátiť, keď išla okolo veľká loď. Hovorí však, že nešťastie sa mohlo stať aj pri náhlych zdravotných ťažkostiach.

Nebezpečné sú lode aj prúdy pri pilieroch

Problémom mohli byť aj vratné prúdy okolo pilierov, kde sa pri nesprávnom natočení môže loď po pákovom efekte prevrhnúť. Kanoe s mužmi sa prevrátilo bližšie k petržalskému brehu medzi mostom Apollo a Prístavným mostom. „Je to náročnejší úsek pre vodákov, sú tam lode, piliere.“

Petržalská časť je podľa neho menej náročná, pretože je tam menej zaparkovaných lodí než na staromestskej strane. „Aj skúsenému vodákovi sa tu môže stať, že sa prevráti, je to bežná vec.“

Na Dunaji však nie sú víry, ktoré by stiahli loď alebo človeka pod vodu.

Vodné športy majú v Bratislave veľkú tradíciu, Karloveský športový klub funguje už od roku 1935. Kadnár nevie, že by sa v poslednom čase stávali na Dunaji podobné nehody, no po roku 1992, keď napustili priehradu v Gabčíkove vodáci a rybári neboli zvyknutí na veľké vlny, sa to stávalo. „Bola to novinka a vtedy bolo viac nehôd, ale postupne si zvykli. Akokoľvek bolo dovtedy veterno, nikdy také veľké vlny nebývali.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Martin Filko

Slovensko

Teraz najčítanejšie