Denník N

Proti novému ministrovi školstva podpisujú petíciu, kritizujú ho aj učitelia. On žiada šancu

Minister školstva Peter Plavčan a premiér Robert Fico. Foto – TASR
Minister školstva Peter Plavčan a premiér Robert Fico. Foto – TASR

Nového ministra školstva Petra Plavčana učitelia a školské prostredie neprijali dobre. A to do funkcie ešte ani poriadne nenastúpil. Minister tvrdí, že chce dostať šancu.

Už predtým ako dnes premiér Robert Fico uviedol do úradu nového ministra školstva Petra Plavčana za SNS, sa proti nemu postavili viacerí pedagógovia z vysokých škôl, ktorí spustili petíciu proti jeho vymenovaniu. Plavčan ministerstvo dôverne pozná, pracuje tam takmer 25 rokov a do najvyššej funkcie v tejto budove odchádza z vysokého postu generálneho riaditeľa sekcie vysokých škôl.

„Práve s obdobím jeho pôsobenia v tejto funkcii je spojené množstvo zlých rozhodnutí, ktoré vzdelávaniu a vede na Slovensku uškodili, a za ktoré je zodpovedný,“ píšu autori petície.

Kritickí sú učitelia aj ľudia zo školského prostredia. „Priamu skúsenosť  s Petrom Plavčanom síce nemám, avšak celý proces obsadzovania ministerského postu vrátane jeho nominácie považujem za prejav diletantstva tejto vlády a nepochopenie úlohy školstva a dôležitosti vzdelávania na Slovensku,“ povedal Ivan Lacko z Univerzity Komenského. Lacko bol jedným z iniciátorov štrajku učiteľov na vysokých školách, ktorý prebehol pred voľbami.

Plavčana považuje za jedného z množstva úradníkov, ktorí školstvo skôr zakonzervovali, než by iniciovali jeho progres.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie