Slováci remizovali v Írsku 2:2, v prípravnom zápase sa ukázal Sabo

Slováci sa tešia po góle v prípravnom zápase proti Írsku. Foto - tasr
Slováci sa tešia po góle v prípravnom zápase proti Írsku. Foto – tasr

Zverenci Jána Kozáka inkasovali oba góly z penált. Zo Slovákov skóroval Stoch, vlastný gól si dal McShane.

Írsko – Slovensko 2:2
Góly: 21. Long (z 11 m), 24. McClean (z 11 m) – 14. Stoch, 45. McShane (vlastný)

Slovenskí futbaloví reprezentanti remizovali v prípravnom zápase s Írskom v Dubline 2:2. Domáci dali oba góly z pokutových kopov, zo Slovákov skóroval Stoch a vlastný gól si dal McShane. Predošlý prípravný duel Slovákov proti Lotyšsku sa skončil v Trnave bezgólovou remízou.

Slováci ukázali proti Írom kvalitnú obranu a súperov nepustili do žiadnej vyloženej šance. Jedinú chybu v defenzíve spravil Škrtel, ktorý nezvládol súboj v šestnástke a rozhodca následne odpískal penaltu.

Iná zostava, iná taktika

Reprezentačný tréner Ján Kozák urobil až osem zmien oproti zápasu v Trnave s Lotyšskom. Zo súpisky proti Lotyšom zachoval Kozák obranné duo Škrtel, Pekarík a v strede nastúpil kreatívny záložník Marek Hamšík. Slovenskí hráči hrali v omnoho vyššom tempe ako stretnutí s Lotyšskom.

Proti Lotyšom museli Slováci tvoriť hru, pretože súperi sa spoliehali iba na obranu, a tak sa snažili presadiť najmä kolmými prihrávkami od Hamšíka a Hrošovského, ktorí hľadali najmä Ďuriša a Maka. Proti Írom hrali inak, keďže mohli predvádzať taktiku, ktorá viac vyhovuje slovenským futbalistom, a teda hrať zo zabezpečenej obrany, na protiútoky a nakopávané lopty z krajov.

Základná zostava proti Lotyšsku: Mucha – Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan – Hrošovský, Duda – Weiss, Hamšík, Mak – Ďuriš

Základná zostava proti Írsku: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, Saláta, Švento – Sabo, Greguš – Šesták, Hamšík, Stoch – Vittek

Ukázal sa Sabo

Slováci začali od úvodu aktívne a napriek tomu, že sa hralo v Dubline, sa nezatvorili v obrane, ale snažili sa získať loptu a tlačili na súperovu rozohrávku.

Už v prvom polčase sa ukázal na poste ľavého záložníka Erik Sabo. Hráč gréckeho PAOK-u Solún si v 14. minúte pekne obhodil brániaceho hráča, potiahol loptu a nacentroval Stochovi, ktorý bez problémov skóroval do odkrytej brány. Sabo bol aktívny na kraji i v strede a zodpovedne sa vracal, v 65. minúte ho vystriedal Duda.

Stochov gól po Sabovej akcii:

Otočili dvomi penaltami

Írom sa nečakane podarilo otočiť výsledok v priebehu troch minút, oba góly padli z pokutových kopov. Nórsky rozhodca  Nilsen najprv veľmi prísne ukázal na biely bod po zákroku brankára Kozáčika a o chvíľu fauloval v šestnástke Škrtel.

Pred prestávkou sa podarilo Slovákom vyrovnať na 2:2. Po akcii Pekaríka, ktorý centroval do šestnástky si zrazil loptu do vlastnej brány írsky obranca McShane. V druhom polčase už nepadol ani jeden gól, a tak sa skončil prípravný zápas remízou.

Vlastný gól McShanea:

Kozák: Výborný prvý polčas

„Osobne som chcel tento zápas vyhrať. Prvý polčas bol výborný, padli štyri góly a diváci videli veľa vzruchu pred bránami. Dovolím si však tvrdiť, že jedna penalta nebola a druhá bola veľmi prísna. Chlapci odpracovali veľmi dobre 60 minút a ukázali, že ani tieto situácie ich nevyvedú z miery. Striedaniami som chcel zvýšiť tempo hry,“ povedal reprezentačný tréner.

„Prvý polčas bol divoký. Ujali sme sa vedenia, čo bolo super. Potom prišli dve penalty, prvá sporná, súper viedol 2:1, ale v závere polčasu sme dokázali vyrovnať. Bola super atmosféra, podobne ako v roku 2011. Prišlo veľa Slovákov, bolo ich počuť a patrí im vďaka. Remíza 2:2 v Írsku nie je zlá,“ konštatoval obranca Peter Pekarík.