Denník N

V bratislavských uliciach naháňal gardistov, potom vyzval židovský zápasník aj Hitlera

Článok amerických novín Jewish Ledger, v ktorom Unreich volá Hitlera do ringu. Zdroj - Archív Martina Mózera
Článok amerických novín Jewish Ledger, v ktorom Unreich volá Hitlera do ringu. Zdroj – Archív Martina Mózera

Dávid Unreich, známy aj pod menom Ben Shalom, dal prednosť ringu pred povolaním rabína. No biť sa musel aj v bratislavských uliciach, keď koncom 30. rokov na židovskú štvrť útočili gardisti a výtržníci z Deutsche Partei.

„Židovský zápasník má jedno riešenie,“ hlásal titulok v amerických novinách Jewish Ledger v roku 1939. „Ben Shalom, židovský zápasnícky šampión v ťažkej váhe, by rád vyriešil aspoň jeden židovský problém stretnutím v ringu s Adolfom Hitlerom.“

Článok dopĺňa fotografia: Ben Shalom, vlastným menom Dávid Unreich, na nej s pomocou komiksových „ouch!“ a „ow!“ demonštruje, čo by v súboji spravil s nacistickým pohlavárom a jeho knihou Mein Kampf. Noviny takto pozývali ľudí na večerný zápas so zápasníkom Mayesom McLainom v Convention Hall v meste Rochester, ktoré leží v americkom štáte New York.

Samozrejme, Unreichova výzva bola predovšetkým reklama na večerný súboj v ringu. No predtým, než sa tento zápasník definitívne usadil v Spojených štátoch, sa do skutočných potýčok a bitiek s nacistami či so slovenskými členmi Hlinkovej gardy aj naozaj dostal. Koncom 30. rokov organizoval domobranu v bratislavskej židovskej štvrti, spolu so zakladateľom bojového umenia Krav maga Imrichom Lichtenfeldom.

Z rabína nič nebude

Dávid Unreich sa narodil 30. júla 1907 v Bratislave. Pochádzal z ortodoxnej židovskej rodiny, ktorá žila na Kapucínskej ulici. Jeho otcom bol obchodník Jonáš Unreich, matka Ráchel viedla jedáleň. Bola príbuznou Arona Grünhuta, ktorý sa neskôr preslávil dobrodružnou plavbou po Dunaji do Palestíny, vďaka ktorej zachránil stovky bratislavských Židov pred koncentračnými tábormi.

Malý Dávid, ktorému hovorili aj Dufi, mal šesť bratov a všetci aktívne športovali. Postupne sa viacerí zapojili do oddielov športového klubu Makkabea Bratislava. Dávid sa venoval vytrvalostnému plávaniu, v čom však naozaj vynikal, boli grécko-rímske zápasy. Už ako trinásťročný sa dokázal postaviť oveľa starším súperom, najmä vďaka svojej veľkosti. V dospelosti meral 188 centimetrov a vážil 120 kíl.

Na začiatku to nevyzeralo, že by pri športe mohol zostať aj profesionálne. Chcel pokračovať v rodinnej tradícii a stať sa rabínom. Študoval na bratislavskej ješive, no záverečné skúšky nakoniec neabsolvoval. Do konca štúdií mu chýbalo len šesť mesiacov, no zápasenie ho úplne pohltilo. V roku 1929 sa stal majstrom bratislavskej župy v grécko-rímskom štýle a odvtedy sa úspechy len hrnuli. Získal titul majstra Slovenska, v ďalších rokoch sa stal sedemnásobným majstrom Československa.

Ovácie publika získal svojím triumfom na turnaji vo veľkej sále bratislavského hotela Tatra v roku 1935. V budove dnes sídli Štúdio L+S. Medzinárodnú súťaž v grécko-rímskych zápasoch promovali ako „veľký bojový deň velikánov“ a súperilo sa o prémiu 5-tisíc československých korún.

„Vyzývateľ Unreich bol vybratý do konkurencie a sudcovia mu vyhoveli, že môže vybrať seberovného protivníka. Ako sa boj skončí?“ pýtal sa reklamný plagát. Bavorského majstra Eugena Wiesbergera bratislavský zápasník porazil. A nebolo to posledné víťazstvo na medzinárodnom turnaji.

Plagát pozývajúci na zápasy v bratislavskom Tatra ringu. Zdroj – Archív Martina Mózera
Plagát pozývajúci na zápasy v bratislavskom Tatra ringu. Zdroj – Archív Martina Mózera

Víťaz Makabiády v Tel Avive

V Palestíne, v tom čase pod britskou správou, sa v roku 1935 uskutočnila Makabiáda. Športové hry židovských pretekárov inšpirovala olympijská myšlienka a ako dejisko vybrali územie, kde sa v tom čase už usádzali židovskí osadníci. V roku 1935 ich zorganizovali druhý raz a na športoviská v okolí Tel Avivu pricestovalo 1350 atlétov z 28 krajín.

Československo reprezentovalo 250 športovcov vrátane Unreicha, ktorý bol inak prívržencom mladej republiky. Dokázal to aj tým, že sa nechal odfotiť pred bustou zakladateľa československej telovýchovnej jednoty Sokol Miroslava Tyrša na nábreží Dunaja. Unreich v Tel Avive zvíťazil. Jeho zápas sledovalo 25-tisíc divákov a od tohto úspechu vystupoval ako palestínsky šampión – tento titul používal aj počas svojho turné po Spojených štátoch.

Unreich začal v tomto čase používať svoje zápasnícke meno Ben Shalom (Shalom je po hebrejsky mier) a pod ním sa za Atlantikom preslávil. Po víťazstvách na majstrovstvách Európy v litovskej lotyšskej Rige či úspechoch na turnajoch

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie