Fico otočil, Hrnčiarovmu Martinu schválila vláda 2,5-miliónovú pomoc

Aktualizované 15:28 V Martine budú svietiť a odvážať komunálny odpad aj vďaka štátnej pomoci. Pred podpisom koaličnej zmluvy pomoc mestu premiér odmietal.

Pred pár dňami lídri koaličných strán podpísali koaličnú zmluvu. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Nech si to Sieťari, či ako sa volajú, vyriešia a neotravujú tým vládu.“ To odkázal v lete minulého roka premiér Robert Fico strane Sieť a najmä jej podpredsedovi a primátorovi mesta Martin Andrejovi Hrnčiarovi v reakcii na problémy mesta Martin. Mesto sa totiž ocitlo vo finančných problémoch a najnovšie aj v exekúcii pre prehraný súdny spor o vyše 8 miliónov eur.

Po podpise koaličnej zmluvy sa situácia dramaticky zmenila. „Mestu Martin sa navrhuje poskytnúť zo štátnych finančných aktív návratná finančná výpomoc v objeme 2,5 milióna eur,“ píše sa v návrhu, ktorý predložilo ministerstvo financií.

Ministri štvorkoalície, ktorej súčasťou je aj strana Sieť, tento návrh už aj prerokovali a schválili.

Hrnčiar vylučuje, že by pomoc štátu pre Martin bola súčasť koaličných rokovaní. „V prestávke koaličných rokovaní som oslovil premiéra. Pred trištvrte rokom verejne povedal, že keď príde čas, tak Martinčanom pomôže. Povedal som, že ten čas prišiel.“ Hrnčiar tvrdí, že o možnosti nútenej správy mesta rokoval s ministrom financií Petrom Kažimírom ešte pred voľbami koncom roka, no nechceli to medializovať a upozorniť druhú stranu v spore.

Podobne to vidí aj minister Kažimír.

„Absolútne nie,“ povedal Kažimír. Na otázku, prečo sa nepomohlo Martinu skôr, keďže Hrnčiar hovoril o nevyhnutnej pomoci už dávno a hovorilo sa aj o legislatívnych zmenách ako o pomoci, Kažimír odpovedal: „Kedy sa to malo udiať? O tie samosprávne peniaze prišli pred tým, ako sme vyhlasovali nútenú správu a bolo po voľbách, tam to nebolo možné, vláda nerokovala o takýchto vecných otázkach.“

Peniaze sa tak začali z účtov odčerpávať po tom ako Najvyšší súd zamietol aj mimoriadne dovolanie generálneho prokurátora a žalujúcim veriteľom rozviazal ruky v exekúcii mestských účtov. To sa stalo hneď po voľbách, 8. marca. Nútená správa, ktorá prišla 23. marca, znamenala opäť bezpečie pred exekútormi.

V návrhu na poskytnutie pomoci sa píše, že nejde o žiadnu dotáciu, ale o preklenovaciu návratnú finančnú výpomoc. Je vraj nevyhnutná, aby v okresnom meste fungovalo verejné osvetlenie, odvoz komunálneho odpadu, MHD či mestská polícia.

Martin čakajú v najbližšom čase nové voľby, súčasný primátor sa vzdá funkcie, keď sa situácia stabilizuje. To však podľa Hrnčiara môže trvať ešte možno jeden až štyri mesiace, kým vybavia komerčný úver, vyplatia dlhy a zmenia rozpočet. „Pre mňa by bolo teraz najľahšie utiecť od problémov. Keď mesto začne fungovať v normálnom režime, nebudú ohrozené sociálne funkcie, školstvo, funkcie sa vzdám.“

O pomoc v prechodnom období žiadal Hrnčiar už takmer pred rokom.

K sume 2,5 milióna eur sa na ministerstve financií dopočítali podľa objemu peňazí, ktoré už mestu Martin stiahol exekútor z účtov, a to od momentu, keď došlo k zablokovaniu mestských účtov, až po vyhlásenie nútenej správy. Martin ich má splatiť do desať rokov, prvá splátka z účtu mesta musí odísť už tento rok. Exekútor mestské účty zablokoval päť dní po voľbách, koalícia sa podpisom zmluvy spečatila 22. marca.

Mesto Martin sa dostalo do problémov po prehratom súdnom spore v kauze Martinské hole. Na jeho základe má mesto zaplatiť firme právnika Petra Kubíka vyše 8 miliónov eur. Hrnčiar sa chce s Kubíkom sporiť aj na Ústavnom súde a európskom súde v Štrasburgu.

Pre problémy Martina sa Fico a Procházka pred voľbami verejne napádali. Premiér hovoril napríklad o fotkách z Kubíkovej svadby, kde mu bol Procházka za svedka.

Mesto Martin má štátnu výpomoc vrátiť do desiatich rokov.

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |