Denník N

Temno ako na dne mora (aj Maďari volia Kotlebu)

Maďari zo Slovenska, ktorí sú sympatizantmi extrémistických ideológií, zabúdajú na jednu vec, že nenávisť nie je etnošpecifická. Keď ju budeme kŕmiť, bude čoraz nenásytnejšia.

Autor je novinár a spisovateľ

„Čím svetla viac, tým tmavší je môj bôľ.“
Shakespeare: Rómeo a Júlia
(preklad Jozef Kot)

Astronómia

Je to už zo pätnásť rokov, čo som zablúdil do Čečejoviec. Cestoval som stopom z Bratislavy do Košíc a vyložili ma rovno pri kamennom kostole v Čečejoviach. Bol som smädný (letné dopoludnie), hľadal som krčmu. Alebo dakoho, kto by ma k nej nasmeroval. No dedina bola pustá. Ľudoprázdna. Nikde ani duše. Nebolo počuť ani zvyčajné dedinské ruchy. Žiaden traktor, žiadnu brúsku, ani štekanie psov. Iba to nekonečne hlboké, obludné ticho.

A oplieskaná reklama na pivo nad zelenou bránou garáže. Stisol som kľučku. Domáci sedeli vo vnútri, v pološere. Akoby tam bola celá dedina, zdalo sa mi… Postavičky ako z karikatúry. Pozreli na mňa, na cudzinca vo dverách. Potom jeden z nich vstal, s úsmevom sa ku mne pritackal v obšťaných monterkách. Niesol mi borovičku. „Daj si – povedal po maďarsky –, si naším hosťom”.

Potom sa ma spýtal, či som astronóm. Povedal som, že nie, no len mávol rukou a s prižmúreným zrakom povedal: „Mňa neogabeš, braček.”

Štatistika

Čečejovce: kedysi maďarská obec v okrese Košice vidiek. Podľa údajov štatistického úradu v posledných parlamentných voľbách dostala v tejto obci Kotlebova slovenská neofašistická strana 65 hlasov. V susednej obci Mokrance 94 hlasov. V Drienovci, kde boli kedysi maďarské vzdelávacie tábory, 58. V Moldave nad Bodvou 371 hlasov. V pohraničnej Seni, kde v roku 1910 tvorili Maďari ešte 92 percent obyvateľstva a o storočnicu neskôr už len 12 percent, získala slovenská fašizoidná strana 71 percent hlasov. Tá strana, ktorej lídri pred niekoľkými rokmi ešte mašírovali v čiernych mundúroch pripomínajúcich uniformy Hlinkovej gardy, zborovo nadávali na Rómov, Maďarov a Židov. A v Rožňave opľuvali sochu Lajosa Kossutha.

Tradície

Odhliadnuc od údajov štatistického úradu, aj vďaka internetovým komentárom je jasné, že sa nájdu Maďari zo Slovenska, a nie je ich málo, ktorí dali svoj hlas týmto slovenským fašistom. Lebo oni vyriešia rómsku otázku, argumentujú. To iste! Najprv rómsku, potom židovskú a napokon aj maďarskú. Nebudú robiť drahoty. Ako ju vyriešia, to ešte jasné nie je, no zrejme si s radosťou pripomenú tradíciu kedysi v strednej Európe tak populárneho nakladania ľudí do vagónov, a kto vie, skôr či neskôr k tomu dostanú aj mandát od svojich voličov. V každom prípade parlamentné mandáty už majú. A to viac než Maďari zo Slovenska.

Dokonalá starostlivosť

Spomínam si, ako ku mne na demonštrácii za Hedvigu Malinovú pristúpil istý muž v čiernom tričku, na ktorom svietil názov maďarskej obce „Tiszaeszlár”¹. – Vy ste József Gazdag, ten novinár? – spýtal sa ma. Najprv som si myslel, že je to ďalší provokatér, mal som to šťastie s podobným v Komárňanskom Salóne, keď sme tam mali rozhovor o kauze Hedvigy Malinovej. – Vždy si vás prečítam – pokračoval – , ale prečo ste vo svojom článku zo dňa X, mesiaca Y napísali, že na maďarsko-izraelskom futbalovom zápase nejaký chlap zdvihol do výšky mydlo? – Preto, – odpovedal som mu – lebo na tribúne istý muž držal v ruke nad hlavou mydlo. Doma som si znova pozrel fotky zo zápasu. Bolo jasne vidno aj značku mydla. Vyhľadal som si na internete jeho reklamný slogan. Znel: „Dokonalá starostlivosť od roku 1920…”

Nekŕmiť!

Maďari zo Slovenska, ktorí sú sympatizantmi extrémistických ideológií zabúdajú na jednu vec, že nenávisť nie je etnošpecifická. Keď ju budeme kŕmiť, bude čoraz nenásytnejšia. Ak je nenávisť nenásytná, žiada si jesť. A to, že dnes najčastejšie figuruje v rétorike Kotlebových fašistov slovo „migrant”, by nemalo nikoho pomýliť. Dnes migranti, zajtra Rómovia, homosexuáli a postihnutí. A pozajtra opäť my, menšinoví Maďari.

Blikajúce svetielko

Môj krstný syn Zozo je adoptovaný rómsky chlapec. Škôlkar. Rozhodol sa, že bude pirátom. Alebo automobilovým pretekárom. V noci sa mu čosi zlé prisnilo, prebudil sa, plakal. Mama sa ho ráno spýtala, či sa mu podarilo zaspať, na čo jej Zozo vysvetlil, že má pre takéto prípady tri metódy ako sa upokojiť.

1. Predstaví si scénu z Macka Pú, keď sa Pú zasekne do východu zo Zajačikovej nory.

2. Predstavuje si, že je čokoládu.

3. Predstaví si, že má v hlave knižku, v ktorej sú samé pekné veci, a v tej si listuje, potom nad jednou stranou zastane a myslí na tú vec.

A je to. Odvtedy sa nad tým usmievam. Macka Pú si musím znova prečítať, lebo spomínaná scéna sa mi vynára len matne, no melanchólia odteraz nemá šancu, cítim to. Zozo, milý Zozo, bol by som rád, keby si vedel, že pre mňa si blikajúcim svetielkom v tejto hlbokomorskej temnote.

¹Tiszaeszlár, obec na východe Maďarska, ktorá sa preslávila súdom z konca 19. storočia, ktorý mal znaky vykonštruovaného procesu. Obvinení boli 15 Židia z rituálnej vraždy mladého kresťanského dievčaťa. Zločin sa nedokázal, obvinení boli oslobodení. Tento proces mal neskôr vplyv na zosilnenie maďarského antisemitizmu.
Preklad: Renata Deáková

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie