Denník N

Robert De Niro stiahol z festivalu dokument, ktorý šíril antivakcinačné bludy

Herec Robert De Niro s manželkou Grace na festivale Tribeca v roku 2014. Foto - Tasr/Ap
Herec Robert De Niro s manželkou Grace na festivale Tribeca v roku 2014. Foto – Tasr/Ap

„Dokument je ekvivalentom filmu, ktorý popiera holokaust,“ povedal pre Newsweek Arthur Caplan, vedúci katedry lekárskej etiky na univerzite v New Yorku.

Až do víkendu hrozilo, že si prestížny filmový festival Tribeca v americkom New Yorku, ktorý zakladal herec Robert De Niro, vážne poškodí svoju povesť.

Medzi filmy, ktoré na ňom chceli premietať, zaradili aj dokument Vaxxed. Natočil ho doktor Andrew Wakefield, autor slávnej štúdie z časopisu Lancet, ktorá mala dokazovať, že očkovanie spôsobuje autizmus. V roku 2010 ju pre chyby, ktoré obsahovala, stiahli.

Program s kontroverzným filmom vyvolal medzi vedcami vlnu nevôle. V sobotu organizátori festivalu oznámili, že ho premietať nebudú. Vyhral rozum.

Dostupný je iba trailer k filmu, nachádza sa na stránke festivalu. Obsahuje informácie o tom, že v americkom Centre pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) zámerne zatajujú informácie o tom, že očkovanie vedie k autizmu.

Ide o ďalšiu z konšpiračných teórií, ktorá sa radí hneď vedľa nezmyslov o tom, že nás vlády práškujú (chemtrails), na Mesiaci sme nikdy nepristáli alebo že Židia ovládajú svet. Bola mnohokrát vyvrátená.

„Dokument je ekvivalentom filmu, ktorý popiera holokaust,“ povedal pre Newsweek Arthur Caplan, vedúci katedry lekárskej etiky na univerzite v New Yorku.

Chyba v uvažovaní

Trailer obsahuje aj iné chyby. Autori si v ňom mýlia koreláciu (spojitosť) s kauzalitou (príčinnosťou). To, že sa dva javy vyskytujú spolu, neznamená, že by medzi nimi existoval vzťah príčinnosti. Predstaviť si to môžeme na jednoduchom príklade – sedíte doma, pozeráte televíziu, keď vtom začne pršať. Znamená to, že pozeranie televízie vyvolalo dážď? Nie. Tie javy sa síce vyskytli spolu, ale nijako spolu nesúvisia.

Čo sa týka očkovania, má tú nevýhodu, že k nemu dochádza vo veku, keď sa u detí – nanešťastie – objavujú prvé prejavy autizmu. Ľudia si oba javy mylne spoja, hoci spolu súvisia rovnako ako televízia a dážď. Táto chyba v uvažovaní, keď si následnosť dvoch javov pletieme s kauzalitou, má pomenovanie „potom, teda preto“ (post hoc, ergo propter hoc).

Andrew Wakefield

Režisérom a scenáristom dokumentu je lekár Andrew Wakefield. V roku 1998 publikoval v prestížnom časopise Lancet článok, ktorý spôsobil skutočne veľký rozruch. Ukazoval, že očkovanie reálne vyvoláva autizmus.

Autizmus (správne povedané poruchy autistického spektra) patrí medzi najvážnejšie poruchy detského mentálneho vývoja. Autisti sa ťažko orientujú v sociálnej realite, často opakujú to isté správanie. Na extrémnom konci spektra sú ľudia, ktorí sú agresívni a nedajú sa skoro ovládať, keď dostanú záchvat.

Neskoršia kontrola Wakefieldovho výskumu odhalila celú škálu chýb, ktorých sa výskumník dopustil. Za všetky spomeňme zámerné falšovanie údajov, konflikt záujmov alebo dizajn experimentu navrhnutý tak, aby autor dosiahol závery, pre ktoré sa už vopred rozhodol.

Wakefieldovu štúdiu stiahli, autorovi odobrali aj právo vykonávať lekárske povolanie vo Veľkej Británii, pretože na pacientoch vykonal testy, na ktoré nemal súhlas.

Osobná záležitosť pre De Nira

Ešte v piatok herec De Niro premietanie filmu na festivale obhajoval. „Grace (hercova žena, pozn. red.) a ja máme autistické dieťa. Veríme, že je dôležité, aby sa o príčinách autizmu hovorilo otvorene.“

O deň neskôr svoj názor zmenil. Na sociálnej sieti informoval: „Mojím zámerom pri premietaní tohto filmu bolo poskytnúť možnosť na debatu o veci, ktorá je pre mňa a moju rodinu veľmi osobná. V ostatných dňoch som záležitosť predebatoval s kolegami z Tribecy a vedcami. Už si nemyslíme, že film by prispel k debate, v ktorú sme dúfali.“

Trpia deti

Že očkovanie proti osýpkam, príušniciam a ružienke (MMR vakcína) nevedie k autizmu, konštatujú všetky vedúce zdravotnícke organizácie aj Svetová zdravotnícka organizácia alebo Americká akadémia pediatrov. Dokazujú to aj desiatky štúdií, ktoré na tému vznikli.

Viacerí autori sa preto potešili, že známy festival nebude propagovať pavedu a šarlatánov. Je typické, že rozmarmi svojich rodičov, ktorí sa nadchli pre konšpiračné teórie a pavedu, trpia najviac ich deti.

V roku 2000 Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb nadšene vyhlásilo, že na americkom území sa osýpky podarilo úplne eliminovať. Nanešťastie, nárast antivakcinačného hnutia spôsobil, že v roku 2014 nahlásili až 677 prípadov choroby, najviac za dvadsať rokov. Minulý rok to boli skoro dve stovky prípadov.

Jolieovej efekt

Celebrity majú veľký vplyv na naše rozhodovanie. Jav má pomenovanie Jolieovej efekt podľa herečky Angeliny Jolieovej. Jej rozhodnutie odstrániť si vaječníky, pretože bola rizikovou pacientkou a hrozila jej rakovina, nasledovali ženy po celom svete. Keď sa prevalila aféra, že herec Charlie Sheen spával so ženami, vediac, že má HIV, začalo sa o chorobe znova diskutovať a veľa ľudí sa dalo testovať.

Nie vždy sa to skončí dobre, celebrity často propagujú pavedu. Za všetky prípady spomeňme herečku Gwyneth Paltrow, ktorá ženám radí, aby si naparovali maternicu. Procedúra údajne vedie k „energetickej úľave“, zverila sa.

De Nirovo rozhodnutie stiahnuť kontroverzný film z Tribecy možno iba oceniť. Propagácia šarlatánov a konšpiračných teórií by poškodila reputáciu festivalu a zbytočne poplietla myseľ mnohým ľuďom dezinformáciami.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Príroda

Veda

Teraz najčítanejšie