Denník N

Vysoké školy čakajú viac peňazí aj reformy, nový minister o plánoch mlčí

Nové vedenie ministerstva školstva s premiérom. Foto - Tasr
Nové vedenie ministerstva školstva s premiérom. Foto – Tasr

Peter Plavčan mal dlhé roky na starosti vysoké školy. O tom, akými zmenami im chce pomôcť z postu ministra školstva, zatiaľ nehovorí.

Petíciu proti novému ministrovi školstva Petrovi Plavčanovi iniciovali vysokoškolskí pedagógovia. Vyčítajú mu pochybenia na ministerstve počas obdobia, keď mal na starosti vysoké školy.

Aké zmeny vo vysokom školstve plánuje urobiť, Plavčan zatiaľ nehovorí. Neodpovedal ani na to, či potrebujú vysoké školy viac peňazí, povedať to chce až počas rozhovoru, ktorý by mal poskytnúť do dvoch týždňov.

„Mal by spustiť ihneď práce na príprave nového vysokoškolského zákona, ktorý by umožnil školám byť flexibilnejšie a profesionálnejšie riadené,“ radí ministrovi analytička Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) Renáta Králiková.

Zároveň by sa podľa nej mal zvýšiť dôraz na skvalitnenie vzdelávania na vysokých školách. „Z pohľadu financovania by sa mal zamerať na podstatné zvýšenie grantového vedeckého financovania,“ hovorí.

Minister Plavčan je z pohľadu vysokých škôl podľa Králikovej človek s hlbokým prehľadom. „Znalosti na zmeny má,“ hovorí. Otázkou podľa nej je, akú bude mať politickú podporu, ak bude chcieť robiť zásadnejšie kroky.

Viac peňazí

Vysoké školy už majú jasnú predstavu, čo by mal minister pre ne urobiť. Spolu s ostatnými organizáciami v školstve podpísali deklaráciu, kde je desať bodov zmien na vysokých školách. Organizácie chcú, aby deklaráciu zaradil minister do programového vyhlásenia vlády, ktoré by malo byť hotové v polovici apríla.

Žiadajú v nej, aby vysoké školy dostávali viac peňazí – ich objem z rozpočtu na verejné školy by sa mal každý rok zvýšiť o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie