Denník NRivali v športe aj v láske, totálny Kaos a ďalšie tipy, čo pozerať

Vitalia BellaVitalia Bella
9Komentáre
Kaos. Foto - Netflix
Kaos. Foto – Netflix

Prečítajte si viac o počúvaní Denníka N.

Do aktuálnych tipov som vybrala filmy a seriály, ktoré nemali masovú odozvu publika ani vysoké skóre v diváckych hodnoteniach. A pritom sa ich určite oplatí vidieť. Na záver som zaradila akčnú komédiu s dvomi veľkými hviezdami, ktoré sa po dlhšom čase znova stretli na pľaci.

Kaos (Netflix)

Ak ste v detstve milovali grécke báje, z Kaosu budete mať v hlave totálny chaos. Na jednej strane vás poteší, na koľko detailov z mýtov si ešte spomeniete, no zároveň možno začnete po chvíli pochybovať o svojich pamäťových schopnostiach.

Dej Kaosu je síce inšpirovaný gréckymi bájami, ale len veľmi voľne. Máme tu charizmatického a zároveň hnevlivého boha Zeusa (skvelý Jeff Goldblum), jeho nevernú manželku Heru (Janet McTeer) aj syna Dionysa (Nabhaan Rizwan), ktorý oveľa radšej trávi čas so smrteľníkmi než s bohmi. Potom je tu Prometeus prikovaný ku skale, ako aj Medúza so svojimi hadími vlasmi, ktorá je však nečakane láskavá. No ústredným príbehom je láska hudobníka Orfea a jeho ženy Eurydiky.

Keď Eurydika pri nehode zomrie, Orfeus sa vyberie do záhrobia, aby ju vrátil medzi živých. Pieseň, ktorou Orfeus očarí aj bohov, vznikla špeciálne pre tento seriál a naspieval ju herec Killian Scott.

Kostýmy, kulisy aj soundtrack s hitmi od skupín ABBA alebo Dire Straits naznačujú, že by sa príbeh mohol odohrávať v 80. rokoch minulého storočia. Ale to vôbec nie je podstatné. Mám rada tvorcov s úplne bezhraničnou fantáziou, ak výsledok ich práce napriek všetkým úletom nakoniec dáva zmysel. V tomto prípade sa to podarilo.

Je to nepochybne vďaka jednému konkrétnemu menu – Charlie Covell. Táto nebinárna osoba má na svojom konte aj scenár seriálu The End of the F***ing World. Práve vďaka nej je Kaos plný aj zaujímavých a plnokrvných kvír postáv. Prečo? „Lebo grécka mytológia je vo svojej podstate kvír,“ znie odpoveď. Ak o tom pochybujete, mali by ste si znova zalistovať v gréckych bájach.

Challengers – Rivali (Prime)

Nielen umelci majú svoje múzy. Vo filme Rivali máme dvoch tenistov, pre ktorých je najväčšou motiváciou víťaziť jedna žena.

Keď sa Zendaya zhostila tohto filmu ako producentka aj predstaviteľka hlavnej ženskej postavy, mala vraj od začiatku úplne jasnú predstavu o režisérovi aj dvoch hlavných mužských predstaviteľoch. Taliansky režisér Luca Guadagnino ju zrejme očaril filmom Daj mi tvoje meno. V Rivaloch dostal za úlohu popasovať sa s nezvyčajným ľúbostným trojuholníkom, ktorý sa odohráva na pozadí športovej drámy.

Zendaya stvárňuje bývalú úspešnú tenistku Tashu Duncanovú, ktorá musela pre zranenie skončiť so športom a odvtedy je trénerkou svojho muža – tenisového šampióna, ktorý je však už na konci kariéry. Keď sa na scéne zrazu objaví jeho rival z mladosti a kedysi aj najlepší priateľ (Josh O’Connor), vyvolá to nielen súperenie na tenisovom kurte, ale aj boj o obdiv ženy, na ktorej názore obidvom najviac záleží.

Ja by som tento film nenazvala športovou drámou, ale záverečný tenisový zápas si určite užijú aj športoví fanúšikovia. Dvaja muži v ňom hrajú ako o život.

Norwegian Dream – Nórsky sen (Max)

Nórsko je pre mnohých vrátane mňa vysnívanou krajinou. Je však rozdiel ísť tam na dovolenku a obdivovať fjordy a prísť tam ako lacná pracovná sila. Mladý Poliak Robert prichádza do Nórska, kde má robiť vo fabrike na spracovanie lososov. Sledujeme nudný a bezútešný každodenný život poľských robotníkov, drsné podmienky, v ktorých pracujú, aj drobné chvíle radosti, keď sa večer v bare snažia zabudnúť na nekonečné „pitvanie“ lososov.

Ivar, ktorý si len tak tancuje na parkovisku a kašle na to, kto si o ňom čo myslí, je pre Roberta ako zjavenie. Sú z úplne odlišného prostredia aj rozdielnych kultúr, a do toho si každý z nich nesie aj svoje osobné traumy.

Nevidíme tu nejaké drsné dramatické scény, veľa vecí sa deje akoby pod povrchom. Aj dialógy sú lakonické, aké bývajú vtedy, keď sa dvaja ľudia rozprávajú jazykom, ktorý je im cudzí. A napriek tomu si dokážu porozumieť viac než s ľuďmi, s ktorými ich spája spoločný jazyk.

Wolfs – Vlci (Apple TV+)

Najväčšie hviezdy prichádzajú na záver. Pretože vyššie si v tomto prípade byť ani nezaslúžia. Vlkov napísal a natočil Jon Watts, ktorý do hlavných úloh obsadil Brada Pitta a Georgea Clooneyho. Dvaja dobrí kamaráti si naposledy spolu zahrali v roku 2008 v komédii bratov Coenovcov Po prečítaní spáľte.

Vo Vlkoch hrajú agentov veteránov, ktorí si dokážu poradiť s tými najťažšími úlohami. Ako napríklad odpratať mŕtvolu. Každý z nich si myslí, že je v tejto profesii najlepší, až kým sa náhodou nestretnú pri plnení tej istej úlohy.

Film má aj pár vtipných momentov, akčných pomenej, je to skôr taká neškodná oddychovka na upršané nedeľné popoludnie.

Kdesi som videla fotku, ako sa Pitt a Clooney tešia zo standing ovation po premiére Vlkov. Možno bolo publikum len šťastné, že vidí také hviezdy naživo. Keby som mala v tomto filme oceniť niečí herecký výkon, tak oveľa viac ako Pitt a Clooney ma zaujal mladý Austin Abrams. Na toho budem veľmi zvedavá aj v ďalších filmoch.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].