Denník N

Fico v Kyjeve: Nie sú len záujmy Európy, ale aj národné záujmy

TASR/AP
TASR/AP

Od marca bude Slovensko posielať plyn tretine ukrajinských domácností.

Slovensko je technicky pripravené od 1. marca spustiť v plnej prevádzke vyššiu kapacitu plynovodu Užhorod – Vojany.

Počas rozhovoru s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom to povedal slovenský premiér Robert Fico, ktorý je na návšteve v Kyjeve.

„Zvýšime tento objem z 11,5 miliardy kubických metrov ročne na viac ako 14,5 miliardy m3 ročne. Dostávame sa prakticky k jednej tretine vašej domácej spotreby,“ priblížil Fico s tým, že Slovensko a Ukrajina musia spraviť všetko pre to, aby sa zachoval ich tranzitný charakter.

Hovoril aj o širokorozchodnej

„Samozrejme, že sme schopní v rámci vnútorného trhu Európskej únie zabezpečiť dostatok plynu pre Slovensko, ale sú nielen záujmy Európskej únie, existujú aj národné záujmy krajín,“ zdôraznil.

V tejto súvislosti poukázal na to, že pokiaľ bude Slovensko obídené ako tranzitná krajina pre plyn, príde o stovky miliónov eur na poplatkoch. Reverzný tok plynu spustilo Slovensko na Ukrajinu vlani 2. septembra.

Fico spomenul aj projekt širokorozchodnej železnice. Pripomenul, že spoločnosť, ktorá bola na tento účel vytvorená, pracuje na štúdii realizovateľnosti a následne by sa mali prijať konkrétne rozhodnutia územného charakteru.

Podporil vstup do Únie

Zároveň vyzval na zvýšenie pozornosti ekonomickým vzťahom medzi firmami.

Požiadal Porošenka o podporu organizácie podnikateľského fóra na východe Slovenska, ktoré by sa malo uskutočniť 20. – 23. apríla. Za Ukrajinu sa ho má zúčastniť 200 až 230 firiem, za Slovensko približne 140.

Porošenkovi potvrdil podporu Slovenska pre vstup Ukrajiny do Európskej únie.

Ukrajinský prezident informoval Fica o štvrtkových rokovaniach s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom, ktorí v Kyjeve odštartovali mierovú iniciatívu. Porošenko označil rozhovory za úspešné.

Odišli kamióny s pomocou

Premiér tiež formou symbolických šekov odovzdal v Kyjeve materiálnu humanitárnu pomoc.

„Slovensko je bezprostredný sused Ukrajiny a želáme je všetko len to najlepšie. Plne si uvedomujeme komplikovanú situáciu na Ukrajine a chceme nadviazať na objem humanitárnej pomoci z minulého roku,“ ozrejmil dôvod poskytnutia aktuálnej pomoci Fico.

Na Ukrajinu vyštartovalo šesť plne naložených kamiónov, ktoré viezli materiál za približne 700-tisíc eur. Súčasťou pomoci bol výstrojný a zdravotnícky materiál, ošatenie a lieky.

Fica sprevádzajú ministri zahraničných vecí Miroslav Lajčák a hospodárstva Pavol Pavlis.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie