Denník N

Autor videa ukrajinských študentov: Vojna sa začína v hlavách

Video ukrajinských študentov si na YouTube pozreli ľudia takmer 2,2 milióna krát.
Video ukrajinských študentov si na YouTube pozreli ľudia takmer 2,2 milióna krát.

Po zverejnení videa nám písali viacerí študenti z Ruska, ktorí hovorili, že vedia o udalostiach na Ukrajine, ale nič nemôžu zmeniť, odpísal Denníku N cez email Jevgenij Melnik. Natočil videoodkaz ukrajinských študentov pre ruských, aby si overovali informácie z ruských médií.

Videli ste videoodpoveď ruských študentov na vaše video? Čo na ňu hovoríte?

Videl som ju, bohužiaľ, nepočuli sme v nej nič nové, nakoľko v ňom študenti použili šablóny z ruských masmédií. Nie sú pripravení si priznať fakt, že v Rusku sa vedie obrovská propaganda. Do určitej miery potvrdili to, o čom sme hovorili v našom videu.

Hovoríte, že vaša iniciatíva s ukrajinskou vládou nemá nič spoločné. Kto ju financoval?

Je to študentská iniciatíva, všetko sme robili len z entuziazmu. Text sme si písali sami, nahrávali sme sa na obyčajný fotoaparát. Nikto nás nefinancoval. Minuli sme len peniaze na baterky a taxík.

Ako vás to napadlo?

Rozprávame sa s kamarátmi z Ruska a prišli sme na to, že tie isté udalosti sa v našich krajinách vykladajú inak a štvú nás navzájom proti sebe. Keď sme to pochopili, rozhodli sme sa urobiť nahrávku pre ruských študentov s výzvou, aby pochybovali o informáciách, ktoré sa k nim dostávajú. Mediálna propaganda, to je vojna za hlavy ľudí. Najskôr sa vojny začínajú v hlavách, až potom berú ľudia do rúk zbrane.

Čo ste študovali a čím sa živíte?

Študoval som na leteckej univerzite a teraz pracujem v IT spoločnosti.

Aké boli vaše kontakty so študentmi v Rusku? Stretávali ste sa? Zmenilo sa to?

Máme kamarátov, ktorí odišli študovať do Ruska, a tiež aktivistov na moskovských univerzitách, s ktorými sme sa zoznámili cez sociálne siete. V súvislosti so začiatkom vojnovej aktivity na východe Ukrajiny v ruských médiách začali rozprávať o tom, že my, Ukrajinci, sme fašisti a banderovci. Študenti, s ktorými sem sa poznali ešte predtým, tejto propagande neveria. Avšak mnohí ruskí študenti nás obviňujú z toho, že sme si vyhnali prezidenta, začala sa u nás vojna a nastala anexia Krymu. Nepriznajú si vplyv Ruska na tieto udalosti.

Ukrajinské video Rusom

Poznáte aj nejakých ruských študentov, ktorí sa na vec pozerajú ako Ukrajinci?

Po tom, ako sme uverejnili nahrávku, nám mnohí ruskí študenti písali, že vedia o udalostiach, ktoré sa u nás odohrávajú, ale že sú rukojemníci režimu a nijako nemôžu situáciu ovplyvniť.

Ako je to s mladými Ukrajincami z východu, čo hovoria na situáciu?

Ukrajinci z východu sa rozdelili na dva tábory. Jedni sú proruskí, druhí proukrajinskí. Komu sa podarilo, ten stihol z bojovej zóny utiecť. Ľudia tam nežijú v ľudských podmienkach, ich mestá sa stali miestom ujasňovania si geopolitických vzťahov.

Týka sa študentov mobilizácia do ukrajinskej armády?

Na ukrajinských študentov sa mobilizácia nevzťahuje.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie