Denník N

Ahoj, tu je John Doe, chcem tieto zločiny zastaviť, napísal človek, ktorý stojí za Panama Papers

Reprofoto - N
Reprofoto – N

Identita zdroja, ktorý posunul 11 miliónov dokumentov o využívaní daňových rajov nemeckým novinám, je neznáma. Údajne sa bál o svoj život.

Všetko sa začalo zhruba pred rokom. Novinár nemeckého Süddeutsche Zeitung Bastian Obermayer dostal takúto správu:

„Ahoj, tu je John Doe. Zaujímajú vás dáta?“

„Veľmi,“ odpovedal novinár.

„Mám iba pár podmienok,“ písal anonym. Meno John Doe použil iba ako pseudonym, v angličtine to znamená niečo podobné ako v slovenčine Jožko Mrkvička.

„Môj život je v nebezpečí, budeme komunikovať iba cez šifrované súbory. Nikdy sa nestretneme. Aký príbeh si z toho vyberiete, je, samozrejme, na vás.“

„Prečo to robíte?“ spýtal sa novinár.

„Chcem tieto zločiny zastaviť.“

Najväčší únik

Nemecký novinár doteraz nevie meno ani identitu zdroja, ktorý mu posunul až 2,6 terabajta informácií o daňových únikoch či o praní špinavých peňazí, ktoré pomáhala v daňových rajoch ukrývať panamská firma Mossack Fonseca.

Údaje ukazujú, že služby tejto firmy využívali štátnici (ukrajinský prezident Petro Porošenko, saudský kráľ, islandský premiér, najlepší priateľ ruského prezidenta Vladimira Putina), športovcov (futbalista Lionel Messi) aj umelci (Pedro Almodóvar).

Ide vôbec o najväčší únik dát k novinárom v dejinách. „O akom množstve dát hovoríme?“ pýtal sa Obermayer. „Viac, ako si dokážete predstaviť,“ odpovedal človek s pseudonymom John Doe. Meno John Doe v anglosaskom prostredí bežne používajú pre anonym, ale aj pre mŕtve telá, ktorých identita je neznáma.

Zdroj nechcel peniaze ani nič iné, iba jednu vec – aby nik neodhalil jeho identitu. Komunikácia Obermayera podliehala prísnemu bezpečnostnému režimu. Ako povedal pre Wired, používali šifrovacie aplikácie ako Signal, Threema, rovnako PGP-kódovaný email.

Zároveň museli vymyslieť spôsob, ako bezpečne poslať 11 miliónov emailov, PDF dokumentov či fotografií. Opatrný bol aj Obermayer. Týždne predtým, ako kontaktoval ľudí namočených do škandálu, fyzicky zničil telefón a harddisk z notebooku, cez ktorý so svojím zdrojom komunikoval. „Možno to bolo trochu prehnané. Ale radšej istotu, ako ľutovať,“ vraví.

Novinár so svojím zdrojom mali dohodnuté heslo, ako sa spolu skontaktovať. „Povedal by som: Svieti slnko. A vy by ste povedali: Prší mesiac alebo nejaký podobný nezmysel a obaja sme si tak mohli overiť, kto je na druhej strane,“ povedal Obermayer pre portál.

Častejšie ako s manželkou

Počas roka spolu komunikovali veľmi často. „Stále neviem meno osoby alebo jej identitu. Ale povedal by som, že toho človeka poznám. V istom čase som s ním komunikoval častejšie ako so svojou ženou,“ povedal pre Wired.

Vyše dva a pol terabajta údajov je priveľa informácií pre jedny noviny. Süddeutsche Zeitung sa tak o dokumenty podelil s Medzinárodným konzorciom investigatívnych žurnalistov (ICIJ), s ktorým už v minulosti spolupracoval. Dáta sa tak dostali k takmer 400 novinárom z vyše 80 krajín, pracovali na nich napríklad ľudia z britských médií ako BBC či Guardian alebo z francúzskeho Le Monde.

Ale napríklad New York Times sa o Panama Papers dozvedel až v nedeľu (podobne ako slovenské médiá), čo je ich argument, prečo tomu New York Times nevenoval prvú stranu v pondelkových novinách. Potrebujú čas sa na ne pozrieť.

Nie sú WikiLeaks

Novinári z konzorcia si dávali pozor, aby sa údaje nedostali na verejnosť. Komunikovali cez šifrované čety a občas sa stretli aj osobne.

„Rýchlo sme urobili dve veci. Naverbovali sme celosvetový tím investigatívnych novinárov, ktorí skúmali dáta celé mesiace. Takisto sme čelili technickým problémom, ako údaje čítať a ako sa o ne bezpečne deliť (medzi reportérmi),“ povedala pre Mashable Marina Walker z konzorcia.

Novinári hovoria, že sa nechystajú všetky údaje zverejniť, na rozdiel od WikiLeaks, ktorá publikovala všetky americké diplomatické depeše v roku 2010. Podľa nich by mohli zasiahnuť aj nevinných ľudí.

„Nie sme WikiLeaks. Snažíme sa ukázať, že žurnalistika môže byť zodpovedná,“ povedal pre Wired šéf konzorcia Gerard Ryle.

Panama Papers

Teraz najčítanejšie