Správy vybrala a komentovala Jana Shemesh
1. Náš človek Babiš
Andrejovi Babišovi sa od súčasnej vládnej koalície dostalo toľko pozornosti a pomoci, že mu rovno môžeme priradiť označenie náš človek. Samozrejme, aj on musel k získaniu tohto titulu niečím prispieť. Lebo tak to vo svete našich ľudí chodí.
Biznis vyzeral takto: Babiš dostal od ministerstva vnútra pod vedením Matúša Šutaja Eštoka potvrdenie, že bol neoprávnene evidovaný ako agent ŠtB s krycím menom Bureš. Výmenou za to sa už Babiš nebude o svoju minulosť so Slovenskou republikou súdiť, neuplatní si žiadne nároky a stiahne aj svoje podania na Európskom súde pre ľudské práva.
Tak sa to predostrelo verejnosti ešte aj s upozornením, že v čase konsolidácie sa ušetrí na súdoch, kde by vraj mal Babiš väčšiu šancu vyhrať, ale malo to, samozrejme, svoju genézu. Babiš sa napríklad zapojil do slovenskej prezidentskej kampane, keď podporil Petra Pellegriniho. Z rozhovoru Veroniky Prušovej s bývalým predsedom správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrejom Krajňákom zasa vyplynulo, že o Babišov prípad sa zaujímal počas svojej minulej vlády premiér Fico, ktorý mu osobne hovoril, že ide o citlivú záležitosť, a naznačoval čosi o podplácaní z niektorej českej politickej strany. Na úrad boli podľa Krajňáka mierené aj iné formy nátlaku.
Je tiež celkom zrejmé, že slovenská vláda by privítala, keby sa na budúci rok stal českým premiérom Andrej Babiš. Lebo on je aj v (bez)hodnotovom nastavení, reálnej politike i mentalite jej človekom oveľa viac ako Petr Fiala. A s potvrdením, že je „čistý“, teraz môže mávať pred svojimi politickými súpermi a možno aj uľahčiť alebo potvrdiť rozhodovanie voličstva vo svoj prospech.
Toto sa im nedá zabudnúť. To, s akou aroganciou a ľahkosťou sa zobchodovala Babišova minulosť agenta a symbolicky aj časť našej histórie, je neodpustiteľné a treba to dookola opakovať. Lebo toto je facka pravde a faktom, dokonca aj v takej krajine, kde antivaxer s posvätením premiéra vyšetruje pandémiu.
O to dôležitejšie je, že Ústav pamäti národa Andreja Babiša nejde vymazať zo zoznamu tajných spolupracovníkov ŠtB. Tam je Babiš uvedený ako tajný spolupracovník Bureš, je to čierne na bielom, zachované pre ďalšie generácie.
Babiš môže mať pečiatku od Šutaja Eštoka, ten môže ponižovať historikov ÚPN aj obete komunistického režimu, no Babišovu minulosť to aj tak nevygumuje.
2. Po Dolinkovej má Danko problém so Sakovou
Andrej Danko, ktorému Robert Fico tento týždeň výpožičkou v podobe Dušana Muňka zachránil po odchode troch členov Národnej koalície poslanecký klub, sa zjavne otriasol a pokračuje v tom, čo mu ide najlepšie. Vo vyrábaní konfliktov a ukazovaním prstom na stranu Hlas a jej zastúpenie vo vláde.
Zároveň pritom až zbožne ukazuje lojalitu Robertovi Ficovi, čo je však celkom pochopiteľné, lebo Fico si ju ešte aj istí Muňkom. Predsa len, výpožička je výpožička.
Sebavedomie ale Dankovi nikdy nechýbalo a v nedeľu sa v televízii o ministerke hospodárstva za Hlas Denise Sakovej vyjadril, že ak čoskoro nepríde s plánom energetickej pomoci pre občanov, čaká ju osud Zuzany Dolinkovej. Sakovej stranícka kolegyňa rezignovala na post ministerky zdravotníctva po tom, čo na ňu Danko dlhšie upozorňoval; potom sa k jeho kritike pridal aj premiér Fico.
Danko v nedeľu vyhlásil, že to, že 2500 lekárov hrozí podaním výpovedí už na budúci týždeň, je vysvedčením Hlasu, ktorému patrí rezort zdravotníctva. Lekári sú však nespokojní, lebo vláda pod vedením Roberta Fica rozhodla, že im nezvýši platy tak, ako im bolo sľúbené, a premiér naviac otvorene uvažuje o možnosti pretransformovať nemocnice na akciové spoločnosti.
To, že Danko hádže zodpovednosť za stav zdravotníctva výhradne na Hlas, je v súlade s Ficovým nastavením, ktorý hovorí, že zdravotníctvo nie je premiérska téma, lebo on nemôže prevziať zodpovednosť za všetko.
Malý posun. Kým napríklad útoky na Dolinkovú v minulosti predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok takmer ani nekomentoval, za čo si aj vyslúžil kritiku v strane, dnes sa ozval dosť rýchlo a Dankovi odkázal, aby sa venoval riešeniu svojich problémov a prestal sa zameriavať na ministrov Hlasu.
Či to s Dankom niečo urobí, nevedno. Určite netreba očakávať, že by sa umravnil. Iné je to so stranou Hlas, ktorú Fico tento týždeň opäť ponížil, keď napriek kritike viacerých ministrov Hlasu vrátane predsedu strany Šutaja Eštoka úplne jasne podporil splnomocnenca pre vyšetrovanie pandémie Petra Kotlára.
Toho aj jeho vyšetrovanie časť Hlasu spochybnila s tým, že jeho metódy sú nevedecké a že ani nevyšetruje to, čo mal. Podporou Kotlára Fico ukázal, ako si ctí názory Hlasu. Hlas mu takéto pohrdlivé správanie uľahčuje tým, že necháva Danka, aby mu ničil ministrov a ešte aj robil prieky pri obsadzovaní postu predsedu Národnej rady. Kým si to v strane nevyriešia, bude to takto pokračovať.
Inak, Hlas by sa mal rozhodnúť, akú líniu nielen voči Kotlárovi, ale celkovo aj pandémii bude držať. Lebo napríklad Peter Žiga úplne bez hanby v Slovenskom rozhlase išiel smrť 20-tisíc ľudí počas pandémie prirovnávať ku genocíde. To je repertoár extrémistov a nie strany, ktorá sa kedysi tvárila, že je modernou alternatívou sociálnej demokracie smeráckeho typu.
3. Lacnejší chlieb asi nevybavia, zato v Šamoríne možno bude olympiáda
Andrej Danko, ktorý je vždy na tepe dňa a má cit pre tému aj jej načasovanie, cez víkend prišiel s nápadom priniesť olympijské hry na Slovensko. Keď už to vládnej koalícii s tým chlebom nevychádza, dá sa to skúsiť s hrami.
Hoci Smer aj ďalší členovia koalície pred voľbami sľubovali znižovanie cien potravín – aj vďaka konsolidačnému balíčku a nákladom na novú transakčnú daň či za nárast firemnej dane bude tento prísľub ťažké naplniť. A to napriek tomu, že na niektoré potraviny sa bude vzťahovať nižšia DPH.
Premiér Fico si k sebe zvolal farmárov a obchodníkov a chce s nimi uzavrieť memorandum o cenách ako v minulosti. Čo napokon ľudia v obchodoch zaplatia, sa uvidí. Rozhodne im však na budúci rok bude po ekonomickej stránke ťažšie. A ešte aj hrozí, že ich ani nebude mať kto ošetriť v nemocnici.
Danko a jeho minister športu Dušan Keketi však na tlačovke avizovali horúcu tému: zámer poskytnúť slovenské športoviská pri kandidatúre Maďarska na letné olympijské hry v roku 2036 alebo 2040. Zdôrazňovali, že nejde o spoločnú kandidatúru na usporiadanie hier, len o poskytnutie športovej infraštruktúry. A to existujúcej aj budúcej.
Na tú už je aj projekt. Malo by ísť o arénu v Šamoríne, ktorá by slúžila pätnástim športom a mala by kapacitu päťtisíc divákov. Stála by 31 miliónov eur a štát by na ňu mal poskytnúť 20 miliónov eur, 11 miliónov by pochádzalo zo spolufinancovania so súkromným investorom.
Projekt by sa mal v najbližšom čase predložiť vláde. „Nikto sa tu nezbláznil, je to veľmi reálna téma,“ povedal Danko s tým, že tému už konzultoval s Maďarmi a k našim susedom sa chystá na budúci mesiac a dúfa tiež, že jeho myšlienku podporí aj premiér Viktor Orbán.
Maďarsko sa pôvodne uchádzalo už o usporiadanie olympijských hier v roku 2024, v roku 2017 však vláda od úmyslu odstúpila po veľkom odpore obyvateľov Budapešti, ktorí vyzbierali dosť hlasov na usporiadanie referenda o konaní olympiády. Ľudia sa vtedy sťažovali, že ide o megalomanský projekt a peniaze by sa radšej mohli využiť na zdravotníctvo a školstvo.
Nedá sa vylúčiť, že táto situácia sa opäť zopakuje a Dankov sen o olympiáde sa neuskutoční. Otázne je, či celý nápad prejde aj vo vláde. Z minulosti však vieme, že Andrej Danko má témy, od ktorých sa nevie odpútať, a zdá sa, že šport a športoviská a investície do nich sú momentálne jednou z nich.
Na Slovensku sa v minulosti viackrát hovorilo o kandidatúre na organizáciu olympijských hier, išlo však o zimné hry. Po prvý raz to bolo už v roku 1984, potom sa pokúšal Poprad a raz išlo o spoločný projekt s poľským Krakovom a Zakopaným na olympiádu v roku 2022. Poliaci však v roku 2012 kandidatúru stiahli, keď ju Krakovčania odmietli v referende.
Jednou vetou:
4. Šéfka Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti Zuzana Dlugošová bude čeliť trestnému oznámeniu. V STVR to avizoval minister obrany Robert Kaliňák.
5. Ak by opozícia navrhla za podpredsedu parlamentu Martina Dubéciho z PS, tak koalícia ho podporí, potvrdil Peter Žiga (Hlas).
6. Novým predsedom Kresťanskej únie sa stal Milan Krajniak.
8. Polícia povedala, že nevie vypátrať pôvodcu deepfaku, ktorý sa pokúsil ovplyvniť parlamentné voľby 2023, keď počas moratória vypustil nahrávku s údajnými hlasmi novinárky Moniky Tódovej a predsedu PS Michala Šimečku.
9. V katastrálnom území Modry identifikovali ohnisko vtáčej chrípky.
10. V bratislavskej Petržalke budúci týždeň presunú protitankovú stenu, ktorá sa nachádza v trase predĺženia električkovej trate.
Zaujímavé články:
Problém pre Ficovu vládu môže byť, že nie všetci politici vládnej koalície súhlasia s Kotlárom a Ficom, že očkovanie zabíja a že žiadna pandémia tu nebola. A že pre niektorých môže byť vyjadrenie nesúhlasu prejavom sebaúcty a svedomia. A môže to byť nesúhlas taký radikálny, že sa radšej vzdajú podielu na moci.
Martin M. Šimečka o politikoch a pandémii (dennikn.sk)
Citáty:
Tomáš Taraba (SNS) o poslancoch Národnej koalície
Čakám, kedy začne premiér pobehovať v alobalovej čiapke, aby potvrdil, že Kotlára podporuje.
Zuzana Mesterová (PS)
Shooty: 
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Jana Shemesh
Denník N

































