Denník N

Odkrývame nové bašty Kotlebovej ĽSNS. Ako vyrástla tam, kde bol roky dominantný Smer (+mapy)

Odkrývame nové bašty Ľudovej strany Naše Slovensko. Prečo sú tam ľudia ochotní voliť extrémistov? Učitelia z viacerých častí Slovenska varujú, že deti z lavíc navrhujú vraždenie Rómov.

Najskôr jedno, dve a zrazu aj dvadsať, tridsať percent. Takto vyzerá nová volebná matematika, ktorú prepísal Marian Kotleba v týchto parlamentných voľbách.

Pozreli sme sa bližšie na výsledky v jeho dlhoročných, ale najmä v jeho nových baštách a zisťovali, prečo sú ľudia ochotní voliť extrémistu.

Krupina – bašta Fica aj Kotlebu

Krupina je jedno z najstarších uhorských, a teda aj slovenských kráľovských miest, ale málokto to vie. Nekrupinčania vedia skôr o závode na výrobu vojenskej techniky zo socializmu, rozhľadenejší o rodisku básnika Andreja Braxatorisa-Sládkoviča a milovníci nepravdivých legiend to, že v Krupine upálili poslednú bosorku v Európe.

Inak je to takmer osemtisícové prevažne katolícke okresné mestečko, vzdialené len vyše štyridsať kilometrov od maďarských hraníc.

Video: V tomto meste volí každý šiesty Kotlebu. Prečo?
autorka: Martina Pažitková

Krupinčania sú prevažne ľavičiari. Azda za to môže porevolučná konverzia zbrojárskej výroby alebo to, že sú roky na okraji štátneho záujmu. Krupina volievala SDĽ a neskôr Smer.

Najvýraznejší podiel zo všetkých slovenských miest získala Kotlebova ĽSNS v Jelšave (23,75 percenta), no tam ju volili aj v roku 2010 a 2012.

V celkovo druhom a výrazne väčšom meste Krupine nastal zo slovenských miest najzásadnejší skok v prospech Kotlebu. V roku 2012 tam mala ĽSNS necelé dve percentá a jasne tam vtedy vyhral Smer s 52 percentami hlasov. V posledných voľbách získali extrémisti v Krupine takmer 18 percent hlasov, čo je vyše dvojnásobok celoštátneho priemeru a v celkovom súčte hlasov takmer desaťnásobok oproti voľbám v roku 2012.

Pri pohľade na okresy zasa Kotleba zásadnejšie vyskočil na Orave, na Kysuciach a na severovýchode Slovenska.

 

Mestá a dediny, kde sa ĽSNS darí už od roku 2010

 

Vyviezli Židov aj Rómov

Historik krupinského múzea Miroslav Lukáč hovorí o krátkej pamäti kombinovanej s frustráciou. „Neviem si to racionálne vysvetliť,“ vraví.

Chvíľu predtým nám ukazoval expozíciu múzea o miestnych Rómoch aj dokument s pečiatkou Na stráž!, ktorý definitívne spečatil osud minimálne 37 Rómov. Niektorí skončili v Kremničke, iných ani neodviezli na miesto určenia. Cestou si museli vykopať hrob a gardisti ich postrieľali. Pridáva 115 zo 160 krupinských Židov, ktorí sa už nikdy nevrátili.

Bartoš, Kováč, Didi. Rómske mená na zozname zavraždených. Pri Emilovi Didim je poznámka futbalista. Lukáč ukazuje fotografiu miestneho tímu, kde je aj Didi. Čítal, písal aj oblek nosil, ale nepomohlo mu to. Jeho syn vyštudoval po vojne gymnázium.

„Akú majú ľudia pamäť? Nespájajú si Kotlebu s históriou. Nemá hákové kríže… ‚Na stráž!‘ je pre mňa symbol totalitného režimu, ale pre ľudí? Asi to chápu tak, že chce niečo strážiť. Povedia si: dobre hovorí, prispel, zachránil. Nebudú študovať históriu,“ rozpráva miestny historik.

Do múzea chodí zopár miestnych, väčšinou školy. „Žiaci chodia každý rok aj do Osvienčimu na exkurzie,“ hovorí.

Čo sa stalo v Krupine?

Čo také dramatické sa stalo za štyri alebo osem rokov v Krupine ovládanej dlhodobo Smerom, že voličov extrémistu, ktorí by sa zmestili niekedy do jedného autobusu, je zrazu desaťnásobok?

Predavačka v obchode s vojenským tovarom sa smeje. Hovorí, že v meste sa nezmenilo za posledné roky „práveže nič“. Ľudia majú stále málo peňazí, do obchodu chodia väčšinou turisti. Mladá mamička s kočíkom sa za Krupinu hanbí. Ona aj živnostník pracujúci v lese hovoria, že Kotlebu nevolili.

Krupina. Foto N - Vladimír Šimíček
Krupina. Foto N – Vladimír Šimíček

Tento obraz sa nemení ani v okolitých dedinách, keď v nich strávime niekoľko nasledujúcich hodín. Na voličov Kotlebu nemáme šťastie, alebo sa k svojmu hlasu hanbia priznať.

Nezamestnanosť? Podľa oficiálnych štatistík to nie je v Krupine s prácou ideálne, ale od vrcholiacej celosvetovej krízy v roku 2009 klesala z 21 na približne 14 percent.

Rómovia? Okolo desať percent, ale ich počet za posledné roky dramaticky nestúpol. Zopár ich posedáva na lavičkách pred radnicou.

Mladý muž rozpráva, že Rómov je v Krupine „mrte“, ale bez výrazných problémov. Kotlebu nevolil, naopak, povedal, že „to je vážny prúser“. Rozpráva, ako denne jazdí autom po rozbitých okolitých župných cestách a vidí tak, ako to vyzerá, keď sa Kotleba dostal k reálnej funkcii župana. Mestský policajt potvrdzuje, že žiadne významné problémy s Rómami nie sú.

Investície? Z európskych fondov, zo štátneho rozpočtu a mestskej kasy išli do rozvojových projektov milióny eur, aj do kultúry a športu. Okresné mesto s počtom obyvateľov väčšieho sídliska má digitalizované kino a amfiteáter.

Je pravda, že zanikli dve stredné školy, ale počet študentov medziročne kontinuálne klesá.

kotleba kde rastol

 

Z nuly supervolebné

Daniel Kerekes sa zaoberá voľbami, politickým marketingom, volebnou geografiou a podieľal sa na niekoľkých volebných kampaniach. Vytvoril mapu stabilnej volebnej a supervolebnej podpory ĽSNS, teda miest a dedín, kde Kotlebu volili v rokoch 2010, 2012 aj 2016.

Z miest sú to najmä Jelšava, Revúca a Dobšiná ležiace blízko pri sebe, no aj Kežmarok. Všetky štyri dali už vo voľbách 2012 Kotlebovej strane viac ako päť percent svojich hlasov, vo všetkých štyroch mala v týchto voľbách viac ako desať percent.

Územia volebnej podpory sú silné jednotky, v ktorých sa koncentruje horná polovica hlasov pre stranu alebo kandidáta. Územia stabilnej volebnej podpory sú potom miesta, kde sa tieto územia volebnej podpory prekrývajú vo viacerých voľbách.

Mestá a dediny, kde sa ĽSNS darí už od roku 2010

V posledných troch parlamentných voľbách je však evidentné, že Kotleba zisk nielen znásobil, ale aj rozšíril a uspel aj tam, kde v predchádzajúcich voľbách takmer nikoho nezaujal.

Volili ho ľavicové Kysuce a Zemplín aj tradične konzervatívna Orava. Obce a mestá, kde dostával v predchádzajúcich voľbách jeden až tri percentá, mu dali desať, dvadsať aj vyše tridsať percent. Z „nulových“ obcí sa zo dňa na deň stali supervolebné.

Krupina takmer 18 percent, okolité dediny Bzovík vyše 19, Kozí Vrbovok 27 a Litava vyše 30 percent pre Kotlebu. Z Krupiny je do Litavy len vyše pätnásť kilometrov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kotleba - kniha od autora tohto textu

Viac info

Kotleba

Teraz najčítanejšie