Denník N

Kiska je doma stále v Poprade, no už si všíma viac aj iné kraje

Prezidentove výjazdy do regiónov stále ovplyvňujú návraty za jeho rodinou. Oproti začiatkom v úrade sa však rozcestoval po celom Slovensku.

Prezident Andrej Kiska strávil časť minulého týždňa na cestách. Najprv sa v Krupine stretol s ľuďmi, navštívil gymnázium a jednu z miestnych firiem, potom pokračoval do Košíc, kde v piatok pri príležitosti dňa Rómov zavítal aj do geta na sídlisku Luník IX. Podarilo sa mu teda navštíviť stred aj východ Slovenska, čo v prvom roku jeho úradovania nebolo až také samozrejmé.

Prvé mesiace po zvolení pri pracovných cestách Kisku do regiónov platilo heslo – čím bližšie leží obec pri Poprade, tým väčšiu má šancu, že tam prezident príde. Pri pohľade na mapu ciest, ktorú vtedy zostavil Denník N, to naozaj vyzeralo, akoby sa jeho program prispôsoboval tomu, že v Poprade zostala žiť prvá dáma a prezidentove deti.

Odvtedy sa situácia trochu zmenila, Kiska za posledný rok stihol navštíviť mnoho slovenských regiónov. Piatkový či sobotný program sa však stále často odohráva pri jeho rodnom meste.

kiska cesty vikend

Prezidentove týždňovky

Kiskovci už krátko po zvolení oznámili, že nová prvá dáma Martina Kisková sa bude naďalej venovať rodine a svojho manžela na oficiálnych podujatiach bude sprevádzať len výnimočne. Za necelé dva roky sa na verejnosti takmer neukázala, prezident zostáva sám aj pri zahraničných cestách a prijatiach štátnikov.

Verejnoprávna agentúra TASR, ktorá prezidentove aktivity pokrýva najkomplexnejšie, ju za ten čas odfotila len dvakrát pri voľbách (posledných parlamentných a komunálnych v roku 2014), predtým už len pri prezidentovej inaugurácii v júni 2014.

 

Prezident Andrej Kiska s manželkou pri marcových voľbách. Foto – TASR
Prezident Andrej Kiska s manželkou pri marcových voľbách. Foto – TASR

„Vzhľadom na to, že ani jeden z posledných slovenských či českých prezidentov nemal maloleté deti, je potrebné k tejto situácii pristupovať s citom a uvedomiť si, že deti matku potrebujú,“ vysvetľovala pre SME svoj plán žiť v ústraní v jednom z mála rozhovorov, ktoré poskytla. Bolo to ešte pred Kiskovým nástupom do úradu.

Manželkino rozhodnutie zostať bývať v Poprade prezidentský úrad ovplyvnilo rôznym spôsobom. Niekedy musí jej úlohu prvej dámy zastúpiť manželka ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ako to bolo vlani pri návšteve tureckého prezidenta Erdogana, ešte dôležitejšie však je, že Kiska jazdí do Bratislavy fakticky na týždňovky a na víkend sa vracia do Popradu.

Často letecky vládnym špeciálom, čo musel viackrát obhajovať pred novinármi. Súčasný riaditeľ

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie