Denník N

Plavčan získal profesorský titul, zahraničné publikácie mať nemusel

Peter Plavčan. Foto – TASR
Peter Plavčan. Foto – TASR

Opoziční poslanci vyzvali Ficovu vládu, aby odvolala ministra školstva Petra Plavčana. Teraz spochybňujú jeho akademický titul profesora.

Minister školstva Peter Plavčan, ktorého do funkcie nominovala SNS, je profesorom v odbore technológia vzdelávania. Titul získal v roku 2005 na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.

Opozičný poslanec Miroslav Beblavý na Facebooku upozornil, že aj keď má Plavčan najvyšší akademický titul, nemá žiadny uverejnený článok v takzvaných karentovaných časopisoch. Ide o medzinárodne uznávané vedecké články, ktoré sú na mnohých školách podmienkou na získanie vyšších akademických titulov, ako je docent či profesor.

„Podľa vysokoškolského zákona profesúru môže získať človek, ktorý ovplyvnil vývin daného študijného odboru vytvorením vedeckej školy a… je v danom študijnom odbore uznávanou vedeckou osobnosťou… jeho vedecké práce dosiahli aj medzinárodné uznanie,“ cituje Beblavý.

Dodal, že „Peter Plavčan je profesorom, ktorý by na náročnejšej európskej univerzite mal problém dostať doktorát“.

Plavčana, ktorý je vo funkcii dva týždne, jeho ministerstvo bráni: „Minister splnil všetky zákonné kritériá a podmienky príslušnej univerzity na vymenovanie za vysokoškolského profesora. Spochybňovanie postupov a rozhodnutia akademicko-vedeckých autorít je neštandardné a nevhodné,“ odkázal jeho mediálny odbor.

Dodal, že ide len o ďalší dôkaz pokračovania diskreditačnej kampane. „Minister Plavčan spolu s viac ako dvadsiatimi organizáciami, združeniami a iniciatívami, vrátane Iniciatívy slovenských učiteľov a tiež školských odborov, pripravuje zásadnú reformu školského systému, čo sa nemusí páčiť niektorým záujmovým skupinám,“ napísal mediálny odbor.

Beblavý už v utorok upozornil na pochybenia Plavčana na Študentskom pôžičkovom fonde, kde v minulosti pôsobil. Žiada preto spolu s poslankyňou Veronikou Remišovou (OĽaNO) jeho odvolanie.

Nevyžadovali ich

Podmienky na udelenie titulu profesora dnes určujú vysoké školy. Niektoré chcú, aby ľudia, ktorí sa o tento titul uchádzajú, publikovali príspevky v uznávaných vedeckých časopisoch, iným stačia jemnejšie kritériá.

Napríklad na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, kde získal profesorský titul Plavčan, v tom období nežiadali, aby uverejňoval v zahraničných odborných časopisoch.  

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Školská reforma

Teraz najčítanejšie