Policajt, ktorý je obvinený z toho, že v Košiciach zabil 48-ročného Ľubomíra, je už vo väzbe. Deň po tom, čo sa verejnosť dozvedela o jeho obvinení, zatiaľ nie je známe, či zodpovednosť bude niesť aj niekto iný okrem policajta z obvodného oddelenia v mestskej časti Nad jazerom. Medzi funkcionármi v Košiciach to vyvoláva napätie.
Obvineného policajta Mareka A. do väzby zobral Mestský súd v Košiciach pre obavu, že by mohol ovplyvňovať svedkov. Proti kolúznej väzbe podal sťažnosť, rozhodovať o nej bude košický krajský súd.
Úrad inšpekčnej služby policajta zadržal v pondelok, obvinili ho z obzvlášť závažného zločinu zabitia. Ľubomírovi za krádež alkoholu v hypermarkete spôsobil rozsiahle zranenia hlavy a tváre s následným opuchom mozgu. Napriek operácii v nemocnici na druhý deň (6. novembra) zomrel. Policajtovi hrozí 12 až 15 rokov väzenia.
Napätie medzi funkcionármi
O vlastnej zodpovednosti zatiaľ nehovorí minister Matúš Šutaj Eštok (Hlas) ani prezident policajného zboru Ľubomír Solák. Ich odstúpenie žiadajú opoziční politici, ale zatiaľ bez akejkoľvek odozvy.
Minister tvrdí, že ak policajná inšpekcia preukáže, že zlyhal „nejaký nadriadený“, vyvodí voči nemu zodpovednosť. Zároveň naznačuje, že mohlo ísť o individuálne zlyhanie policajta.
Ľubomír Solák neodpovedal na otázku, či niekto z funkcionárov vrátane neho uvažuje o odstúpení aj vzhľadom na to, že v priebehu niekoľkých mesiacov ide o druhé vyšetrovanie brutality na košickej polícii, teraz navyše so smrťou zadržanej osoby.
Podľa zdroja Denníka N je medzi funkcionármi napätie, lebo sa očakáva, že niekto svoju funkciu opustí. Začnime zdola.
Riaditeľom obvodného oddelenia Košice-Nad jazerom, kde 5. novembra okolo 17. hodiny prišli záchranári po Ľubomíra v bezvedomí, je Štefan Balog. Vo funkcii je iba pár dní, nastúpil 1. novembra. Balog vystriedal Martina Gancarčika, ktorého povýšili na post okresného riaditeľa Košice-okolie. Takisto od 1. novembra.
Tieto personálne pohyby potvrdila hovorkyňa košickej krajskej polície Jana Mésarová.
Pre opakujúce sa násilie košických policajtov môže byť v neistote Štefan Szalontai, riaditeľ okresného riaditeľstva v Košiciach. Letný prípad policajnej brutality, ktorý otvoril Denník N, sa udial v mestskej časti Staré Mesto.
A napokon najvyššiu policajnú pozíciu v kraji zastáva riaditeľ Štefan Mulík. Jeho však vedenie polície v tlačovej správe vyzdvihlo za aktivitu, ktorá viedla k zadržaniu policajta Mareka A.
„Zistil v uvedenom prípade nezrovnalosti, na základe ktorých ihneď kontaktoval Úrad inšpekčnej služby,“ napísalo v stredu v stanovisku policajné prezídium.
Podľa zdroja Denníka N majú policajný prezident Solák, krajský riaditeľ Mulík a okresný riaditeľ Košice-okolie Gancarčik blízky vzťah, a keď je príležitosť, stretávajú sa v Košiciach. Mulíka za riaditeľa kraja v januári tohto roka vymenoval Solák.
Povýšenie z postu šéfa obvodného oddelenia priamo na pozíciu okresného riaditeľa nie je obvyklé. Gancarčikovi sa to podarilo a zdroj Denníka N to vysvetľuje aj jeho blízkym vzťahom s policajným prezidentom. Gancarčik bol i Solákovým spolužiakom na policajnej škole. Solák na otázky o tejto téme nereagoval.
Minister vnútra v utorok povedal, že sa bude „dôrazne pýtať policajného prezidenta na ďalšie kroky, ktoré plánuje prijať, aby sme podobným situáciám predchádzali“. Solák neodpovedal ani na otázku, čoho sa budú týkať tie opatrenia a kedy ich predstaví verejnosti. Policajný prezident od utorkového popoludnia, keď inšpekcia informovala o prípade, nezorganizoval tlačovú konferenciu.
Prezídium médiám v stredu poslalo krátke stanovisko, podľa ktorého Solák úlohu pripraviť ďalšie kroky zrejme delegoval na krajského riaditeľa Mulíka. Dal mu pokyn, aby pripravil podklady, ktoré „budú využité na preškolenie vykonávania služobných zákrokov a používanie donucovacích prostriedkov v súlade so zásadami primeranosti, ako aj ďalších opatrení, ktoré z týchto podkladov vyplynú“.
V stanovisku sa píše aj to, čo hovorí Šutaj Eštok – ak vyšetrovanie potvrdí, že „k úmrtiu došlo v dôsledku neprimeraného zákroku, budú vyvodené okamžité dôsledky“.

Mohli ho vyriešiť na mieste
Marek A. je podľa nášho zdroja policajtom viac než 20 rokov a doteraz bol “normálny a bezproblémový”. V policajnom slangu to znamená, že nebol disciplinárne riešený. Preto si jeho konanie z minulého týždňa nevedia vysvetliť.
V utorok 5. novembra prišiel s kolegom do hypermarketu, ktorý je vzdialený od ich obvodného oddelenia len niekoľko stoviek metrov. Do predajne ich privolali kvôli Ľubomírovi, ktorý sa pokúšal ukradnúť fľašu alkoholu.
Podľa portálu Aktuality bezpečnostná služba odovzdala Ľubomíra policajtom v špeciálnej miestnosti vnútri hypermarketu. Tam Marek A. brutálne zaútočil na 48-ročného muža, ktorý už niekoľko rokov žil na ulici.
Miestnosť je snímaná kamerami, takže inšpekcia má záznam z útoku policajta. SBS-kári v tom čase vnútri neboli.
Policajti potom odviezli Ľubomíra na obvodné oddelenie. Nie je známe, či aj tam Marek A. pokračoval v útokoch. V miestnosti, kde vypočúvajú zadržaných, kamery nie sú. Ľubomír stratil vedomie a policajti zavolali záchranárov.
Andrej Hirjak, hovorca operačného strediska záchrannej služby, potvrdil, že po ich príchode zranený muž nebol pri vedomí. Najprv ho ošetrili priamo na policajnej stanici, potom transportovali do univerzitnej nemocnice. Hirjak neodpovedal na otázku, ako policajti vysvetlili záchranárom, čo sa mu stalo.
„Išlo o človeka bez domova, ktorý bol už v tomto nejakým recidivistom a mal viacero priestupkov alebo trestných činov v súvislosti s krádežou v obchodných centrách,“ povedal v stredu minister vnútra.

Podľa policajného zdroja sa podobné drobné krádeže dnes riešia priamo v obchodoch. Zvlášť keď bol zlodej prichytený, vrátil ukradnutý tovar a nikomu nevznikla škoda. Od policajtov dostane pokutu alebo mu vypíšu šek, ak nemá čím zaplatiť.
Podľa novely trestného zákona už nie je opakovaná drobná krádež (do 700 eur) klasifikovaná ako trestný čin, iba ako priestupok a ten je možné riešiť v blokovom konaní na mieste.
Na obvodné oddelenie policajti odvezú pri krádeži prichyteného človeka len v prípade, že nemá doklady a nedokáže preukázať svoju totožnosť. Nie je známe, či to takto bolo v prípade 48-ročného Ľubomíra. Ďalšími dôvodmi môže byť, že je páchateľ v pátraní alebo je naňho vydaný príkaz na zatknutie.
Polícia ani rezort vnútra neodpovedali ani na otázku, čo sa dialo počas piatich dní od úmrtia Ľubomíra (6. novembra) do zadržania policajta Mareka A. (11. novembra). Podľa zverejnených informácií sa prípad dostal do rúk inšpekcie 7. novembra. Podľa nášho zdroja nikto nič nezdržiaval, inšpekcia aj cez víkend intenzívne skladala „dôkaznú situáciu“ tak, aby v pondelok mohla Mareka A. obviniť zo zabitia.
Podrobnejšie informácie má minister Matúš Šutaj Eštok zverejniť na štvrtkovom branno-bezpečnostnom výbore Národnej rady. Okrem neho má do parlamentu prísť aj Ľubomír Solák a šéf policajnej inšpekcie Branislav Zurian.
Čo je známe o policajnom násilí v Košiciach:
- Muž 5. novembra kradol v Košiciach fľašu alkoholu v obchode, pracovníci bezpečnostnej služby si to všimli a zadržali ho.
- Privolali políciu. Nateraz nie je jasné, či policajt zadržaného muža zbil v obchode alebo na policajnej stanici; obchodné centrum a policajná stanica sú blízko pri sebe.
- Policajti privolali záchrannú službu po tom, čo zadržaný muž stratil vedomie; záchranári ho previezli do nemocnice.
- Muža operovali, odstránili mu krvnú zrazeninu na mozgu, zraneniam však 6. novembra podľahol.
- Pitva následne ukázala, že muž zomrel na následky útoku.
- Až 7. novembra sa o úmrtí muža po policajnej bitke dozvedel Úrad inšpekčnej služby, ktorý preveruje protiprávne konanie policajtov.
- Inšpekcia ministerstva vnútra spolu s kukláčmi zadržala dvoch policajtov v pondelok 11. novembra, jedného neskôr prepustili, druhého obvinili zo zabitia.
- Ministerstvo vnútra informovalo médiá o prípade aj o zadržaní policajta v utorok 12. novembra e-mailom; minister vnútra Matúš Šutaj Eštok neskôr vyhlásil, že vyvodí zodpovednosť voči tým, čo zlyhali. O svojej politickej zodpovednosti nehovorí.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].
Dušan Karolyi






























