Denník N

Plavčan hovorí o najväčšej reforme školstva za 25 rokov. Ako by mohla vyzerať

Ilustarčné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustarčné foto N – Tomáš Benedikovič

Pozreli sme sa, aké zmeny navrhol minister v pracovnom materiáli programového vyhlásenia vlády. Ako zmení financovanie a aké školy sa môžu rušiť?

„Verím, že sa nám podarí spoločnými silami pripraviť najväčšiu reformu za posledných 25 rokov v oblasti výchovy a vzdelávania,“ povedal minister školstva Peter Plavčan za SNS v rozhovore pre TASR.

Denník N získal pracovný dokument programového vyhlásenia vlády, ktoré predstavil minister učiteľom či odborárom. Ako by sa za jeho pôsobenia mohlo zmeniť školstvo?

Viac peňazí

  • Ministerstvo neuvádza presné čísla, no uznáva, že školstvo potrebuje viac peňazí. Práve nedostatočné financovanie je aj za nízkou kvalitou nášho školstva, preto je podľa ministerského dokumentu „výrazné zvýšenie“ potrebné. Viac peňazí má ísť napríklad na modernizáciu škôl.

Rušiť chcú druhý stupeň a stredné školy

  • Ministerstvo v dokumente hovorí aj o optimalizácii, teda rušení škôl. Chce prehodnotiť sieť. Rušiť sa môžu najmä stredné školy a druhý stupeň základných škôl. Na druhej strane, základných škôl môže pribudnúť – ministerstvo sľubuje, že zriadi základné školy tam, kde je len špeciálna škola. Chce tiež odstrániť dvojzmennú prevádzku v školách.
  • Zmeniť by sa mali zákony, ktoré sa škôl týkajú, aby boli jednoduchšie. Chce zachovať normatívne financovanie – to znamená, že školy dostávajú peniaze podľa počtu žiakov, do výpočtu ministerstvo plánuje zaradiť aj nové prvky, napríklad naplnenosť tried či dĺžku praxe učiteľov.

Učitelia – vyššie platy, viac rozhodovania

  • Zmení sa posudzovanie a testovanie detí, na základe ktorého ich zaraďujú do špeciálnych škôl.

    Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie