Denník N

Kotlebov program je fašistický

Prečo sa Richard Sulík mýli, keď sa porovnaním programov Kotlebu a SaS pokúša dokázať, že ten prvý nie je fašistický či nacistický? Dôvodom je kontinuita so zákonmi vojnového slovenského štátu.

Autorka je knižná editorka

V zákonodarstve z obdobia vojnového štátu, pochopiteľne, nenájdeme nič o moderných entitách, ako je Európska únia, NATO, imigranti. Vzťahy k akýmkoľvek cudzím prvkom však môžeme v Kotlebovom programe sledovať hravo: slovo cudzinci sa v ňom objavuje šesťkrát, zakaždým v negatívnej konotácii.

Celkom podrobné porovnanie znemožňuje fakt, že Kotlebov program je viac mlynček na mäso než program. Ak je ústava slovenského štátu pozoruhodná prevahou povinností nad právami, Kotlebovo uvažovanie je samá represia, pričom právami občanov sa tiež veľmi nezaoberá. Možno si to predstavuje ako realitu slovenského štátu, kde sa bez problémov prijímali normy ako ústavný zákon 68/1942 o vysťahovaní Židov, ktorí zároveň stratili štátne občianstvo, alebo vyhláška 127/1940, ktorá určila pojem Cigán. Keby vojnový štát nebol mal Ústavný súd len na papieri – v skutočnosti takzvaný ústavný senát nikdy nevznikol –, musel by konštatovať protiústavnosť týchto zákonov.

Vodca a pobočník

Začnime dôvodom, prečo Najvyšší súd zrušil predchodkyňu dnešnej fašistickej strany Slovenskú pospolitosť:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Marian Kotleba

Teraz najčítanejšie