Denník NInšpirovalo ich, čo urobil Hodúr. Sledujeme prípad, v ktorom sa dozvedáme, čo musí futbalista urobiť pre predčasné odpustenie podvodu

Komentáre
Prípad Mateja Jakúbka (vľavo) je veľmi zaujímavý z pohľadu šírenia osvety. Na fotografii z roku 2021. Foto - TASR
Prípad Mateja Jakúbka (vľavo) je veľmi zaujímavý z pohľadu šírenia osvety. Na fotografii z roku 2021. Foto – TASR

Prečítajte si viac o počúvaní Denníka N.

Matej Jakúbek hral za Košice. Tie v predminulej sezóne postúpili do najvyššej futbalovej súťaže po ôsmich rokoch. Futbalovo ide o krásny príbeh. Až kým nezačnete rozpletať dianie na pozadí.

Sezóna 2022/2023: Považská Bystrica v 28. kole privítala Prešov. Hostia boli favoritom. Košice veľmi potrebovali, aby Prešov nezískal všetky body. Považská Bystrica napokon dokonca vyhrala.

Dvadsaťtisíc eur. Toľko vraj Jakúbek ponúkol hráčom Považskej Bystrice, keď získajú aspoň bod. Jakúbek vtedy v esemeske písal, že o dohode vedia oba kluby, Považská aj Košice.

Slovenský futbalový zväz, konkrétne oddelenie integrity, dostal podnet. Okamžite išli na zápas a začali pátrať. Prepletený prípad vyriešili.

Matej Jakúbek neskôr hovoril, že si to všetko len vymyslel a nemyslel to vážne. Dostal za „pozitívnu motiváciu“ trest na dva a pol roka.

Súčasťou prípadu bol aj Dragan Andrić, hráč Prešova, kvôli ktorému niekdajšie osobnosti slovenského futbalu Stanislav Šesták a Ľuboš Micheľ verbálne zaútočili na Jakuba Čavoja z oddelenia integrity.

SFZ zverejnil rozhodnutie v júli minulého roka. Je to teda už vyše roka z dvaapolročného trestu pre Jakúbeka (30 mesiacov), ktorý sa po polovici svojho trestu chce vrátiť na trávnik.

K tomu však vedie jediná cesta a on sa po nej vydal.

Prípad Ivan Hodúr

Spomínate si ešte na Ivana Hodúra? Bol aj reprezentantom, vedľa Szilárda Németha, Miroslava Karhana či mladého Martina Škrtela. Bol aj jedným z najzaujímavejších hráčov svojej generácie na Slovensku.

Počas angažmánov v Nitre (2011) a v Dunajskej Strede (2013) však pomáhal s manipulovaním zápasov. Dovedna ich bolo údajne šesť. V roku 2014 dostal trojročnú podmienku, trojročný probačný dohľad a pokutu tritisíc eur. SFZ mu zakázal akúkoľvek činnosť spojenú s futbalom na 25 rokov.

To v tomto momente nie je to najdôležitejšie. Dôležitejšie je, čo s týmto trestom urobil. Hodúr začal poskytovať rozhovory a laickú aj odbornú verejnosť tak edukovať o tomto prípade.

„Bol som taký zaslepený, že som si myslel, že mi na to nikdy nemôžu prísť. Myslel som si, že po niečom takomto vôbec nejdú. Bol som úplne pokojný,“ hovoril Hodúr v roku 2019 v rozhovore pre Denník N.

Dodnes je jedným z najväčších a najprominentnejších podobných prípadov v histórii samostatného Slovenska. „Brali sme si príklad od Ivana Hodúra, ktorý veľmi poctivo chodí na vzdelávacie aktivity a poukazuje na to, čoho by sa členovia SFZ mali vyvarovať,“ priznáva pre Denník N Peter Mihál, predseda Disciplinárnej komisie SFZ.

Okrem vyššie zmieneného rozhovoru, no aj ďalších sa v tom istom roku zúčastnil na spoločnej diskusii Denníka N a Slovenského olympijského a športového výboru.

Zobraziť väčšie rozlíšenie
Do disciplinárneho poriadku sme podobné činy dali práve preto, aby usvedčení vinníci z ťažkých previnení nemali podmienečné zrušenie také jednoduché, hovorí šéf disciplinárky Peter Mihál. Foto – Peter Mihál

Hovoril vtedy veľmi cenné veci, ktoré by mali športovcov odstrašiť od podobných podvodov. „Ak sme boli proti, prišli aj vyhrážky, ale asi to patrí k tomu, keď sa zamotáte s korupciou,“ povedal napríklad.

Práve jeho kroky prispeli k premýšľaniu nad novelou, ktorú 6. 6. 2023 schválil Výkonný výbor SFZ a ktorá nadobudla platnosť ani nie o mesiac neskôr. Tá hovorí toto:

„V prípade spáchania disciplinárnych previnení športovej korupcie a narušenia regulárnosti a integrity súťaže možno podmienečne upustiť od výkonu zvyšku disciplinárnej sankcie len v prípade, ak previnilec napomáha alebo bude napomáhať pri odhaľovaní disciplinárnych previnení, prípadne sa zúčastní preventívnych aktivít na predchádzanie protiprávneho konania v súčinnosti s príslušným úsekom SFZ.“

Jedným z kľúčových slov, aj keď samo osebe nenesie význam, je „len“. Bez toho, aby sa vinníci nezačali zapájať do mediálnych a výučných aktivít, sa pred uplynutím trestu k futbalu skrátka nevrátia. Zároveň však len to, že sa do toho pustia, automaticky neznamená, že im bude nepodmienečný trest zmenený na podmienku.

„Do disciplinárneho poriadku sme podobné činy dali práve preto, aby usvedčení vinníci z ťažkých previnení nemali podmienečné zrušenie také jednoduché,“ hovorí Mihál.

Šéf disciplinárky: Je to ešte v plienkach

Denník N oslovil aj Mateja Jakúbka, ktorý sa však odmietol vyjadriť. Niekdajší hráč Košíc je prvým známym vinníkom, ktorý v týchto týždňoch a mesiacoch spadá do účinnosti tejto novely. Jeho prípad bude prvý, ktorý ukáže, čo s pravidlami ďalej.

„Musíte si uvedomiť jednu vec: to, čo niektorí títo hráči, funkcionári či rozhodcovia urobia, je celospoločenský problém. Ako spoločnosť sa voči tomu musíme vymedziť. Keď hovoríme, že sa niekto chce vrátiť do aktívnej činnosti, tak ešte predtým, než rozhodneme, musí preukázať, že prispeje v rámci boja proti podobným prvkom vo futbale. Urobil si chybu a chceš druhú šancu, tak si ju zaslúž,“ pokračuje Mihál. Problém týchto pravidiel je však niečo, čo si aj sám šéf disciplinárky uvedomuje.

Matej Jakúbek podal žiadosť o skrátenie trestu. Chodí na prednášky, dal aj rozhovor denníku Šport. V ňom bol veľmi diplomatický, napriek tomu, že v minulom roku sa vyjadroval veľmi tvrdo: „Z rozhodnutia Disciplinárnej komisie SFZ som šokovaný.“ V menovanom rozhovore toho však veľa nepovedal, o prípade prakticky nehovoril.

Vysvetľoval len, že sa pripravuje, aby mal dobrú fyzičku, keď sa bude môcť vrátiť, a že keď bude SFZ chcieť, bude aj naďalej prednášať.

„Boli dni, keď som nemohol spávať. Správa [o výške trestu] bola pre mňa zdrvujúca,“ hovorí napríklad. Napriek tomu, že v minulom roku kritizovala výšku jeho trestu aj Únia futbalových profesionálov, rozpätie, v ktorom sa pri podobnom porušení integrity pohybujeme, je 2 až 10 rokov.

Pri trestoch sa vychádza z Disciplinárneho poriadku SFZ a takisto z predpisov UEFA. „V tomto prípade sme postupovali podľa článku 52, ktorý hovorí o narušení regulárnosti súťaže. V článku sa píše, že kto sa dopustí previnenia za úplatok alebo inú výhodu, tomu hrozí trest vo výške 2 – 10 rokov,“ hovoril v minulom roku pre Denník N Jakub Čavoj z oddelenia integrity. Jakúbek dostal 2 a pol roka, teda trest na spodnej hranici.

Jeho aktuálne osvetové kroky by mali spadať do citovanej novely, tá však nemá žiadne hranice ani konkrétne záchytné body. Momentálne je v disciplinárnom poriadku napísaná len podmienka, že sa musí nejakým spôsobom zapojiť do osvetovej činnosti.

„Forma závisí od dohody, je to ešte v plienkach. Nejde len o rozhodnutie v rámci futbalového hnutia, niekedy je s tým spojené aj trestné či súdne konanie, respektíve negatívne spoločenské odsúdenie. Snažíme sa na prípadoch, ktoré sa stali, robiť prevenciu. Toto je jedna z možností,“ dodáva Peter Mihál.

O Jakúbkovej žiadosti o podmienečné odpustenie trestu bude rozhodovať senát disciplinárnej komisie pre ochranu integrity. Výsledok zatiaľ známy nie je.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].