Pošliapaná vlajka a čo ďalej

V utorok sa v Bratislave začína séria štyroch nevšedných výstav a diskusií, ktoré budú rozoberať fenomén „privátneho nacionalizmu“.
Keď na jar minulého roka otvárali výstavu Privátny nacionalizmus v košickej Kunsthalle, nikto netušil, akú dlhú a čudnú dohru bude mať.
Išlo o medzinárodný projekt, na ktorom sa zúčastnilo množstvo domácich i zahraničných umelcov, aby spolu hovorili o návrate a podobách nacionalizmu v súčasnej spoločnosti. Že je to problém, azda ešte väčší, ako sa mohlo zdať, ukázali aj vyhrotené reakcie na dielo Dalibora Baču, ktoré napokon prekryli ďalšiu a najmä umiernenú debatu o téme.
Bača totiž položil na zem starú československú vlajku – čo niektorí vrátane Lívie Klausovej či ministerstva kultúry pochopili ako hrubú urážku a nenechali to bez dôsledkov. S vlajkou, ktorú označili za „rohožku“, už nemohli urobiť nič, ale prisľúbené dotácie z ministerstva kultúry aj z Úradu vlády na spolufinancovanie projektu škrtli. „Za štátne peniaze sa po štátnych symboloch šliapať nebude,“ odkázal vtedy minister Maďarič.
Prehĺbiť diskusiu
Ilona Németh, Rokko Juhász a Fedor Blaščák sa teraz rozhodli opäť upozorniť na tému privátneho nacionalizmu, ktorú v čase výstavy z veľkej časti prekryla debata o jedinom diele – o vlajke.
„Na Bačovu vlajku reagujeme iba čiastočne – v jednom bloku výstav a diskusií. Chceme ukázať, že Dalibor Bača nie je jediný, kto sa u nás dostal so svojím dielom do konfliktu s politickou mocou. Mechanizmy moci sú rovnaké bez ohľadu na režim či obdobie,“ hovorí Fedor Blaščák. Dielo Dalibora Baču nevystavia v podobe, v akej bolo v Košiciach – prítomné bude v komentároch a reakciách, ktoré naň vznikli a ktoré sa stali súčasťou jeho diskurzu. „Nerobíme cyklus výstav z úcty k Bačovmu dielu ani nám nejde o to, obhajovať jeho kvality na poli umenia – ide tu najmä o to, ako naň reagovala politická moc. Jej postoj bol nedemokratický a neprístupný.“
Štyri týždne, štyri výstavy
Privátny nacionalizmus v Bratislave bude mať formu štyroch výstav spojených s diskusiami, nejde teda o klasický formát tematickej výstavy. Každá výstava bude otvorená iba na štyri dni, jej vernisáž bude zároveň diskusiou s prizvanými umelcami a odborníkmi z rôznych oblastí, ktorá má mať charakter okrúhleho stola.
Postupne budú rečníci a umelci reagovať na témy súvisiace s fenoménom privátneho nacionalizmu: objasnia pojmy identita, patriotizmus či nacionalizmus, venovať sa budú téme štátnych symbolov a slobody umenia, idey štátnosti, hraníc a politického extrémizmu. Posledná debata a výstava bude venovaná témam strachu, vzniku štátu a ukrajinsko-ruskému konfliktu.
„Chceme prehĺbiť diskusiu o fenoméne privátneho nacionalizmu, ktorý sa ukazuje ako nový a vitálny nositeľ tradičných ideologických obsahov z čias politických zápasov o budovanie národných štátov,“ hovoria autori konceptu.
Ideálne by podľa nich bolo, ak by diváci prišli na každú z výstav a diskusií, ktoré na seba prirodzene nadväzujú.
Spolu sa od utorka 10. februára do 7. marca v Open Gallery na Baštovej v Bratislave predstaví viac ako štyridsaťštyri umelcov zo šiestich krajín a niekoľko diskutérov. Výstavy budú otvorené vždy od utorka do soboty – od 15.00 do 19.00 h, diskusia bude každý utorok o 17.30 h.
Program: Privátny nacionalizmus
10. 2. – 14. 2. téma: identita, patriotizmus, nacionalizmus
umelci: Matej Kaminský, Szabolcs KissPál, Dan Perjovschi, Martin Piaček, Jaroslav Varga, Artur Zmijewski, Mark Ther a ďalší
diskusia: Péter Hunčík (psychiater), Martin Piaček (umelec), Peter Salner (etnológ), László Vörös (historik)
17. 2. – 21. 2. téma: štátne symboly, sloboda umenia, kauza
umelci: Dalibor Bača, Mira Gáberová – Katarína Morháčová, Jozef Jankovič, Rafani, Nemere Kerezsi, Guma Guar, Anca Benera – Arnold Estefan a ďalší
diskusia: Dalibor Bača (umelec), Daniel Grúň (historik umenia), Jozef Jankovič (umelec), Jiří Ptáček (teoretik a kurátor), Milena Bartlová (historička umenia)
24. 2. – 28. 2. téma: idea štátnosti, hranice, politický extrémizmus
umelci: Erika Baglyas, Lucia Nimcová – Sholto Dobie, Rita Varga, Jonathan Ravasz, Société Réaliste a ďalší, performancia: Rokko Juhász
diskusia: Andrej Findor (sociológ), Grigorij Mesežnikov (politológ), Péter Krekó (politológ), Szabolcs KissPál (umelec)
3.3. – 7.3. téma: strach, vznik štátu, Ukrajina – Rusko
umelci: Daya Cahen, Nikita Kadan, Svätopluk Mikyta, Nikolaj Olejnikov (Čto delať?), Oleksij Radynski, Tomáš Rafa a ďalší
diskusia: Miša Kapustin (rabín), Suzana Milewska (historička umenia), Tomáš Rafa (umelec), Juraj Marušiak (politológ)
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].