Denník N

Plavčan podľa Beblavého získaval najvyššie neoprávnené odmeny

Foto - Tasr
Foto – Tasr

Minister školstva Peter Plavčan by mal podľa opozičného poslanca odísť z funkcie.

Už od minulého týždňa opoziční poslanci žiadajú, aby minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) odišiel zo svojej funkcie. Dôvodom sú jeho pochybenia v Študentskom pôžičkovom fonde, kde pôsobil v minulosti v kontrolných orgánoch.

Poslanec Miroslav Beblavý (nezaradený) vyzval predsedu parlamentu a SNS Andreja Danka, aby sa čo najrýchlejšie dohodol s ministrom Plavčanom na jeho odchode z funkcie.

Plavčan v minulosti poberal neoprávnene odmeny, aj keď bol vo funkcii, ktorú mal robiť bez nároku na odmenu. Keď potom v roku 2012 odmeny začali spochybňovať, vrátil celých 38-tisíc eur. Vďaka tomu mohol ostať na ministerstve školstva, kde pôsobil viac ako 20 rokov.

Najvyššie odmeny

Beblavý v utorok upozornil, že Plavčan v rokoch 2006 až 2011 dostal každý rok najvyššie odmeny zo všetkých, ktorým ich vyplácali. „Bol hlavným prospechárom,“ povedal Beblavý.

Podľa poslanca Plavčan porušil aj zákon o štátnej službe, ktorá hovorí, že štátny zamestnanec, ktorý je v kontrolnom či dozornom orgáne, nemôže poberať odmenu.

Problémom bolo, že fond počas Plavčanovho pôsobenia v kontrolných orgánoch požičal zhruba 5,5 milióna finančnej skupine Slavia Capital. V jej predstavenstve sedela v tom čase aj Plavčanova manželka. Tá z vedenia firmy odišla tento rok po vstupe Plavčana do vlády.

Zo zisku z tejto investície si mali podľa Beblavého členovia fondu vyplácať odmeny. Ročne na ne šlo 70-tisíc eur.

Opozičný návrh na odvolanie ministra koalícia neberie, SNS a Smer na otázky minulý týždeň neodpovedali.

„Dnešná tlačová beseda poslanca Miroslava Beblavého definitívne potvrdila, že mu ide len a len o vlastnú publicitu. Napriek tomu, že avizoval uvedenie nových skutočností, nakoniec len zopakoval presne tie isté obvinenia, ktoré minister Peter Plavčan opakovane a detailne vyvrátil v rozhovore pre TASR, pre ďalšie médiá, ale i v priamej televíznej konfrontácii s poslankyňou Veronikou Remišovou,“ poslal minister v stanovisku.

Téma je týmto pre ministra vyčerpaná a nebude sa k nej opakovane vyjadrovať, dodal.

SNS má k Slavii Capital blízko

V predstavenstve Slavie Capital sedí Martin Kvietik, syn herca Štefana Kvietika, ktorý bol za SNS v rokoch 1990 – 1994 v parlamente. Hercovi Kvietikovi vlani v januári predseda SNS Andrej Danko udelil aj Rad Martina Rázusa.

So Slaviou Capital je spájaný aj Ľudovít Černák, ktorý bol na začiatku 90. rokov minulého storočia predsedom SNS a za túto stranu bol aj ministrom hospodárstva. So Štefanom Kvietikom sú priatelia. V minulosti sa v médiách objavila informácia, že Černák ako minister pomáhal Slavii Capital napríklad v privatizačnom procese firmy Nafta Gbely, no obaja to popreli.

Černáka zo SNS vytlačil Ján Slota, Černák neskôr zakladal Demokratickú úniu a s tou potom vstúpil do SDK. Po páde Vladimíra Mečiara bol znovu ministrom hospodárstva už za SDK.

Školská reforma

Nezaradené, Slovensko

Teraz najčítanejšie