Denník N

Pred rokmi skončil na Paríž-Roubaix posledný, teraz zvíťazil. Trénoval aj so zlomenou rukou

Mathew Hayman dosiahol na „pekle severu“ životný úspech, 37-ročného Austrálčana museli niekoľkokrát presviedčať, že je skutočne víťazom.

Austrálsky pretekár Mathew Hayman sa stal nečakaným víťazom klasiky Paríž-Roubaix, na ktorej bol jedným z favoritov aj slovenský cyklista Peter Sagan.

O svojom triumfe rozhodol v záverečnom špurte piatich pretekárov. Bol dokonca rýchlejší ako Tom Boonen, ktorý mohol získať rekordné piate víťazstvo na tomto cyklistickom monumente, Belgičan skončil druhý.

Hayman si v roku 2008 vyskúšal, aké je skončiť na Paríž-Roubaix na poslednom mieste. V tých istých pretekoch zvíťazil Boonen. O osem rokov neskôr sa postavil na najvyšší stupeň víťazov.

37-ročný pretekár, ktorý už o osem dní oslávi 38. narodeniny, dosiahol vo Francúzsku veľký životný úspech a svoje prvé víťazstvo v profesionálnej kariére.

„Nikdy som nestál na pódiu, takže by som sa tešil aj z druhého miesta. Ale keď sme sa dostali do záverečnej zákruty pred cieľom, dobehol ma Boonen i ďalší traja pretekári. Všetci sme boli unavení, no rozhodol som sa zaútočiť.“ Hayman napokon porazil v špurte Toma Boonena, Iana Stannarda, Sepa Vanmarckea aj Edvalda Boassona Hagena.

Trénoval aj napriek zlomenej ruke

Haymanovo víťazstvo je o to obdivuhodnejšie, že pre zranenie pôvodne ani nemal štartovať na jarných klasikách. Pretekár tímu Orica-GreenEdge totiž na konci februára nepríjemne spadol na pretekoch Omloop Het Nieuwsblad a zlomil si vretennú kosť na pravej ruke.

Austrálčan bol poctivý v rehabilitácii a najazdil viac ako 1 000 km na stacionárnom bicykli. „Doktori mi hovorili, že na jarných klasikách si tento rok nezajazdím. Ja som však dvakrát denne trénoval v garáži na trenažéri.“

„Vedel som, že musím pokračovať v trénovaní tak ako celé mesiace predtým. Toto bol môj 17. rok v profesionálnej cyklistike. Strávil som veľa času prípravou, tréningom vo vysokej nadmorskej výške a mimo rodiny najmä pre klasiky. Nechcel som to zahodiť iba z dôvodu zranenia.“

O výhre ho museli presviedčať

„Stále tomu neverím. Vyhrať Paríž-Roubaix bolo pre mňa dosť nereálne. Ale myslím si, že som si to tu už najazdil, na Paríž-Roubaix som štartoval už 15-krát a už veľakrát som mal smolu. Špurtoval som pred cieľom o umiestnenie v najlepšej desiatke. Niekedy jednoducho musíte ísť do toho a zadarí sa vám,“ hovoril Hayman po výhre.

„Keby mi niekto ráno povedal, že vyhrám Paríž-Roubaix, v žiadnom prípade by som mu neveril. Od svojho zranenia na Omloop Het Nieuwsblad som totiž nepretekal.“ Austrálčana museli po pretekoch niekoľkokrát presviedčať, že je skutočne víťazom.

Tím Orica-GreenEdge zverejnil video, ktoré zblízka zachytáva nečakané víťazstvo Mathewa Haymana na Paríž-Roubaix.

Zaslúžené víťazstvo

Haymanovi vyšla na Paríž-Roubaix taktika na výbornú. Preteky začal v Compiegne bez akýchkoľvek očakávaní. Austrálčan sa dostal do skorého úniku a 75 kilometrov pred koncom sa dokázal udržať v 16-člennej vedúcej skupine.

Dôležité rozhodnutie spravil, keď sa 20 km pred koncom udržal za Stannardom, a tým sa vytvorila finálna špurtová pätica. Tesne pred cieľom začal špurtovať ako prvý práve Hayman a dokázal si splniť obrovský sen.

„Tieto preteky sú pre mňa veľmi dôležité. Keby ste sa opýtali hocikoho z tímu, povedia vám, že práve toto sú preteky, ktoré sú pre mňa skutočne špeciálne. Sú to jediné preteky, v ktorých som štartoval už 15-krát a vždy som ich dokončil.“

„Dnešok patrí mne a na velodróme v Roubaix svieti slnko práve na mňa,“ povedal šťastný Hayman po výhre „pekla severu“.

Zostrih najlepších momentov Paríž-Roubaix:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie