Denník N

V Prešove za štyri milióny eur zrekonštruovali sklad soli, má slúžiť aj kultúre

Budova skladu soli v Solivare po rekonštrukcii. Foto - TASR
Budova skladu soli v Solivare po rekonštrukcii. Foto – TASR

Z historickej pamiatky, ktorá tridsať rokov chátrala, sa stal moderný multifunkčný priestor.

Zašlú slávu kedysi vychýrených solivarov pripomína už iba múzeum v dedinke Solivar, dnes mestskej časti Prešova, a chátrajúce budovy podniku v meste. Marek Duchoň tu pracuje ako správca múzea už pätnásť rokov. Národná kultúrna pamiatka solivar je súčasťou Slovenského technického múzea v Košiciach.

Odkedy si pamätá, miestni obyvatelia volali po obnovení najimpozantnejšej budovy v areáli, ktorou bol oddávna sklad soli. Solivary vyhoreli niekoľkokrát. Aj sklad soli postihli dva požiare. Po prvom v roku 1819 bola zrekonštruovaná strecha, pristavené druhé poschodie a veža s hodinami. Pri druhom požiari 18. mája 1986 však zhorela vzácna svorníková drevená konštrukcia krovu a plamene okrem strechy zničili aj všetky drevené časti budovy. Zostali len obvodové múry a veža. Unikátnu stavbu sa podarilo obnoviť až teraz, po tridsiatich rokoch od požiaru.

Požiar skladu soli 18. mája 1986. Foto - archív STM-NKP Solivar
Požiar skladu soli 18. mája 1986. Foto – archív STM-NKP Solivar

Na otvorenie zrekonštruovaného skladu sa prišlo pozrieť až osemtisíc ľudí. „Bol to masaker,“ hovorí s úsmevom správca. Toľko ľudí naraz podľa neho v múzeu v Solivare ešte nikdy nebolo. „Takmer sa tu nedalo pohnúť. Museli ste ísť tam, kam sa pohol dav,“ povedal Marek Duchoň.

Odvtedy je sklad soli otvorený aj pre verejnosť. V budúcnosti ho plánujú okrem múzejných aktivít využívať aj ako multifunkčný priestor na organizovanie rôznych kultúrnych aktivít.

„Máme štyri podlažia. V horných častiach by sme chceli robiť najmä sochárske výstavy, pretože napríklad kameňu či kovovým plastikám veľké teplotné rozdiely neprekážajú,“ hovorí Marek Duchoň. Pod strechou nie je inštalované vykurovanie ani klimatizácia. To znamená, že keď je vonku napríklad 30 stupňov, pod strechou to môže byť ešte viac. V zime je tam rovnaká teplota ako vonku.

Schátranú NKP Solivar, Sklad soli na Solivare v Prešove, ktorý vyhorel 18. 5. 1986, zaèali rekonštruova. Dòa 15. marca 2016 sa konala tlaèová konferencia k pripravovanému Dòu otvorených dverí v zrekonštruovanom objekte Sklad soli, ktoré sa uskutoèní v sobotu 19. marca. Na snímke zrekonštruovaný sklad soli NKP Solivar v Prešove. FOTO TASR – Milan Kapusta

Obnova skladu soli sa pôvodne začala ešte v roku 2009, keď sa na ňu podarilo získať peniaze z európskych fondov. Naťahovačky spojené s výberovým konaním však spôsobili, že práce sa mohli skutočne rozbehnúť až v októbri 2014.

Súťaž na rekonštrukciu vyhrala spoločnosť Dúha prešovského podnikateľa Miroslava Remetu. Tá istá Dúha, ktorá spolu s talianskou spoločnosťou Salini Impregilo vyhrala aj tender na výstavbu diaľničného tunela Višňové pri Žiline za 410 miliónov eur a ktorá sa vlani podieľala spolu s poľskou firmou ZUE Krakov na rekonštrukcii električkových tratí v Košiciach za zhruba štyridsať miliónov eur. Za túto stavbu si vyslúžili kritiku pre množstvo nedorobkov. V Solivare sú však s ich prácou spokojní.

„Strecha skladu soli je celá z dreva. Aj keď v minulosti bola postavená bez použitia čo i len jediného kovového klinca, dnes už to nie je celkom tak. Pri jej rekonštrukcii sa použili modernejšie technológie ako v minulosti,“ informuje správca múzea.

Na otázku, či tentoraz už pamiatke nehrozí požiar, odpovedá presvedčivo, že niečo také by sa už opakovať nemalo. „Pri rekonštrukcii sa kládol dôraz na protipožiarne opatrenia. Všetky drevené súčasti strechy boli pod veľkým tlakom napustené špeciálnym preparátom, takže by mali dokázať odolať, aj keby boli tri hodiny vystavené priamemu ohňu,“ hovorí Marek Duchoň.

Správca múzea v Solivare Marek Duchoň pri makete, vďaka ktorej sa podarilo verne zrekonštruovať vzácnu strechu skladu soli. Foto N - Laco Kerekeš
Správca múzea v Solivare Marek Duchoň pri makete, vďaka ktorej sa podarilo verne zrekonštruovať vzácnu strechu skladu soli. Foto N – Laco Kerekeš

Rekonštrukcia stála takmer štyri milióny eur. Z toho dva milióny pochádzali z eurofondov, necelých 360-tisíc tvoril príspevok zo štátneho rozpočtu a ďalší skoro jeden a pol milióna eur pridalo aj ministerstvo kultúry z rezortných zdrojov.

Podľa Duchoňa zostáva ešte dokončiť úpravy okolia pamiatky. Múzeum by privítalo aj pomoc mesta, pretože Prešov tak získal ďalšie námestie, ktoré je možné využiť na organizovanie rôznych spoločenských akcií. Mesto vraj finančne pomôcť nemôže, pretože celý areál je majetkom múzea.

Jedinečná turistická atrakcia

Podľa hovorkyne prešovskej radnice Veroniky Kmetony-Gazdovej však plánuje do budúcna s vedením Slovenského technického múzea v Košiciach spolupracovať pri využívaní zrekonštruovanej budovy na organizovanie rôznych podujatí.

„Národná kultúrna pamiatka solivar ako neoddeliteľná súčasť mesta pritiahne do Prešova viac turistov. Nik nemôže spochybniť jedinečnosť tejto pamiatky, ktorá sa po rekonštrukcii stane turistickou atrakciou,“ uviedla pre Denník N primátorka Prešova Andrea Turčanová.

Podľa jej slov sa v Solivare vytvára ďalšie centrum mesta, ktoré chce vedenie radnice zakomponovať do ponuky oblastnej organizácie cestovného ruchu. „Do budúcna si vieme predstaviť, že v zrekonštruovaných priestoroch skladu soli zorganizujeme aj vlastné podujatia a zameriame sa aj na údržbu širšieho okolia vo vlastníctve mesta,“ uviedla.

Najbližšiu kultúrnu akciu tam budú robiť v máji, v rámci Noci múzeí.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra

Teraz najčítanejšie