Denník N

Merkelová po rozhovoroch v Moskve: Krízu nemožno vyriešiť vojensky

Merkelová sa v Mníchove zvítala s Porošenkom. Foto - AP
Merkelová sa v Mníchove zvítala s Porošenkom. Foto – AP

Západ by mal podľa nemeckej kancelárky voči Rusku využiť skôr ekonomický nátlak ako posilňovanie ukrajinskej armády.

Úspech najnovšej francúzsko-nemeckej mierovej iniciatívy pre Ukrajinu nie je zaručený.

V sobotu na to vo svojom vystúpení na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii upozornila nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová, ktorá v piatok spolu s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom rokovala v Moskve s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

„Nie je jasné, či (naša iniciatíva) bude úspešná, ale stojí za to riskovať to. Dlhujeme to prinajmenšom … ľuďom na Ukrajine,“ citovala Merkelovú agentúra DPA.

Hovorila o kyvadlovej diplomacii, na ktorú sa podujala spoločne s francúzskym prezidentom. Vo štvrtok rokovali v Kyjeve a v piatok v Moskve.

Kancelárka trvala na tom, že ukrajinskú krízu „nemožno vyriešiť vojenskými prostriedkami“ a sú potrebné „zásadné kroky“, aby sa veľmi porušovaná septembrová mierová dohoda „naplnila životom“. Západ by mal voči Rusku využiť skôr ekonomický nátlak ako posilňovanie ukrajinskej armády, povedala.

Podľa jej slov je cieľom iniciatívy dosiahnuť bezpečnosť v Európe v spolupráci s Ruskom, nie proti Rusku, citovala ju agentúra Reuters.

Merkelová vo svojom vystúpení v Mníchove vyjadrila „veľké pochybnosti“ o tom, či je múdre dodávať zbrane na Ukrajinu. Podľa tlačovej agentúry AP tak vypichla pochybnosti Európy o kroku presadzovanom Spojenými štátmi.

„V regióne už je veľké množstvo zbraní a nevidím, že by to viedlo to k situácii, v ktorej by som videla riešenie,“ poznamenala dodávajúc, že koordinuje svoju politiku s Washingtonom.

Nemecká spolková kancelárka ďalej zopakovala obvinenia, že Rusko svojím konaním na Ukrajine porušilo medzinárodné právo. „Tí, ktorí chcú byť súčasťou medzinárodného spoločenstva, musia prijať hodnoty medzinárodného spoločenstva,“ zdôraznila.

Jej prejav na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii si vypočuli aj ukrajinský prezident Petro Porošenko a americký viceprezident Joe Biden, s ktorými sa Merkelová po svojom vystúpení zišla na trojstrannom rokovaní.

Na konferencii sa zúčastňujú aj ministri zahraničných vecí Ruska a USA, Sergej Lavrov a John Kerry.

Hovorca ukrajinskej armády medzičasom oznámil. že v bojoch na východe Ukrajiny bolo za uplynulých 24 hodín päť ukrajinských vojakov zabitých a 26 zranených. Podľa jeho slov separatisti podporovaní Ruskom zhromažďujú sily na novú ofenzívu proti obliehanému východoukrajinskému mestu Debaľceve. Informovala o tom agentúra Reuters.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie