Denník N

Dôchodkyňa: Aj premiér hovoril, aby sme išli

Referendum v domove d™chodcov. Foto N – Tomáš Benedikovič
Referendum v domove d™chodcov. Foto N – Tomáš Benedikovič

Dôchodcom sa nepáči, ako sa homosexuáli prezentujú. Niektorí by im deti zverili.

V jedálni domova seniorov v bratislavskej Petržalke sú pripravené plenty a hlasovacia urna pre viac ako 200 ľudí, ktorí tu žijú. Dôchodcovia prichádzajú od 10. hodiny. Predtým bola komisia s urnou za tými, ktorí nemohli prísť sami.

Už tesne po desiatej hodine je v jedálni niekoľko ľudí. Medzi nimi aj 68-ročná pani Anna. „Bola som na všetkých referendách,“ hovorí. Je veriaca a na referendum išli aj jej dvaja synovia, ktorí majú obaja štyri deti. Tiež sú veriaci.

O referende spolu nedebatovali, ani to nebola téma v jej okolí. Referendum je podľa nej dôležité kvôli rodinám. „Nevadí mi, ako homosexuáli žijú, ale ako sa mimoriadne prezentujú,“ hovorí Anna. Páry rovnakého pohlavia si podľa nej uzurpujú v médiách priveľa priestoru.

Hlasovaciu urnu priniesli aj do domova dôchodcov. Foto N - Tomáš Benedikovič
Hlasovaciu urnu priniesli aj do domova dôchodcov. Foto N – Tomáš Benedikovič

Muž čaká s obedom, ona išla hlasovať

Rovnako to vidí aj ďalšia obyvateľka domova – 85-ročná paní Marta. „Vystatujú sa ako cirkusanti,“ hovorí. Ak by to nerobili, nik by sa podľa nej nezaoberal tým, či a ako spolu žijú. Hlasovala vo všetkých troch otázkach áno. Chodí na každé referendum. V izbe ju čakal manžel s obedom.

Ten na referendá ani na voľby od rozdelenia Československa nechodí, vysvetľuje pani Marta. To, že by homosexuáli mohli vychovávať deti, si vie predstaviť, ak by mohli uzatvoriť manželstvo. „Veľa detí je bezprizorných a potom z nich vyrastú zlí ľudia,“ hovorí. Ale keďže manželstvo uzatvoriť nemôžu, tak by podľa nej ani deti nemali vychovávať.

V referende jej robilo problém, či má dávať krížik alebo krúžkovať, ale poradili jej. „V televízii to nevysvetlili, tak som sa opýtala,“ hovorí. Ale väčšina ľudí, čo prišla hlasovať, rozumie ako a nemá problémy, tvrdí komisia. Ak sa pýtajú, pomôžu im alebo prečítajú otázky.

Niektorí z domova už boli hlasovať aj v neďalekej škole. Hlasovať nemohli len tí, ktorí sú zbavení svojprávnosti.

Aliancia za rodinu v domove dôchodcov nebola ani v deň referenda, ani predtým. „Neviem o tom, že by tu boli,“ hovorí sociálna pracovníčka z domova Marcela Štefániková. Nikde nevidieť ani plagáty Aliancie, ktoré vidieť bežne na uliciach. Informáciu o referende domov zverejnil vo výťahu, ale aj na nástenke.

Niektorí dôchodcovia išli aj do blízkej školy, niektorí hlasovali v domove dôchodcov. Foto N - Tomáš Benedikovič
Niektorí dôchodcovia išli aj do blízkej školy, niektorí hlasovali v domove dôchodcov. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aj premiér volal

„Je to presvedčenie, že je to správne,“ vysvetľuje 76-ročná pani Elena, prečo išla hlasovať a prečo 3-krát dala áno. Je veriaca a aj celá jej rodina na referendum išla. Dodáva, že deti by mali mať otca aj mamu.

Ísť na referendum je podľa nej povinnosť a patrí to k demokracii. „Aj pán premiér hovoril, aby sme išli,“ dodáva. Ak nebude referendum úspešné, nebude sa nikto môcť na nikoho sťažovať, lebo každý mal možnosť sa referenda zúčastniť. „Mal prísť každý, aj ten, čo chcel dať nie,“ hovorí Elena.

Niektorí podľa nej nepôjdu hlasovať aj preto, že za činnosťou Aliancie za rodinu vidia politiku a snahu dostať sa do nej.

Kritizuje aj kampaň v televíziách, bola podľa nej nerovnomerná. O referende sa v domove veľmi nebavili.

„Nepotrebujeme sa o tom baviť,“ pridáva sa Milan, ktorý bude mať o mesiac 80 rokov. O referende vedel každý, kto chcel, dodáva. Prišiel hlasovať, pretože je to podľa neho správne, a zaškrtol 3-krát odpoveď áno. „Tí, čo nešli na referendum, sú chorí,“ hovorí Milan.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie