Vláda ukázala plány v školstve, platy budú zvyšovať menej, ako chceli učitelia

V platoch v školstve Slovensko výrazne zaostáva za vyspelým svetom. Dobiehanie bude aj za tejto vlády iba pomalé.

Učitelia môžu ísť štrajkovať. Foto – N

Pred voľbami sa vďaka štrajku a protestom učiteľov stala zo školstva v zanedbanom stave jedna z hlavných tém kampane. V skratke bodovali učitelia tým, že zrozumiteľne pomenovali nedostatočné vybavenie škôl a prízvukovali, že ich platy patria medzi najnižšie platy učiteľov vo vyspelom svete.

Keď potom po voľbách nový minister školstva Peter Plavčan (SNS) ukázal svoje plány učiteľom či odborárom, kritizovali ho, že neponúka žiadne čísla. V konečnej verzii programového vyhlásenia ich nakoniec pár je, no veľmi neodrážajú požiadavky štrajkujúcich učiteľov, ale ani odborníkov, aktivistov a odborárov.

A to Plavčan sľuboval najväčšiu reformu slovenského školstva za posledných 25 rokov.

Viac peňazí, ale len trochu

Školstvo má dostať počas týchto štyroch rokov do svojho rozpočtu o dve miliardy eur viac.

„Aby úroveň verejných zdrojov vkladaná ročne do školstva na konci volebného obdobia v roku 2020 bola porovnateľná s priemerom krajín Európskej únie,“ sľubuje vláda vo vyhlásení.

Aj keď to tak vyzerá, tento prísľub nie je úplne jasný. Stanislav Boledovič z Teach for Slovakia a kampane A dosť hovorí, že je otázkou, či v tejto sume sú aj eurofondy. Ak áno, bude to veľmi málo peňazí, ktoré štát z daní na školstvo pridá. „Išlo by o symbolické zvýšenie,“ povedal.

Z eurofondov navyše nie je možné platiť napríklad platy učiteľov.

Minister školstva Plavčan hovorí, že do dvoch miliárd eur navyše počítajú aj eurofondy. „Suma, ktorú sme navrhli, je o štvrtinu vyššia ako požadovala Kampaň A dosť,“ povedal nový minister. „Od roku 1990 sa po prvýkrát v programovom vyhlásení vlády objavili konkrétne čísla, ktoré sa týkajú verejných výdavkov,“ hovorí Plavčan. To je podľa neho veľký úspech.

O konkrétnych zvýšeniach platieb do školstva bude ešte rokovať s partnermi. Na otázku, či bude v školstve prepúšťať, minister konkrétne neodpovedal.

Žiadali 140 eur, dostanú menej

Vláda tiež sľubuje, že platy učiteľov zvýši ešte tento rok. Pedagógom už v januári pridali štyri percentá. Od septembra by platy mali narásť o ďalších šesť percent.

Predchádzajúca vláda Roberta Fica zvyšovala platy o päť percent ročne.

Vláda sľubuje, že bude platy zvyšovať pravidelne od januára 2018, „každoročne sa zvýšia priemerne o šesť percent, na čo zabezpečí primerané zvýšenie finančných prostriedkov“.

Vyplýva z toho teda, že na budúci rok zvyšovať platy neplánujú a učiteľom bude musieť stačiť to, čo dostanú navyše pri dvoch zvyšovaniach platu v januári a v septembri tohto roka.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Protesty učiteľov

Voľby 2016

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |