Denník N

Zvažujú extra daň pre reťazce, chcú vyššiu kontrolu zahraničných potravín

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná šéfovala pozemkovému fondu za druhej vlády Smeru. Foto - TASR
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná šéfovala pozemkovému fondu za druhej vlády Smeru. Foto – TASR

Vláda chce prehodnotiť daňové zaťaženie farmárov, podporiť domáce spracovanie dreva. Hovorí aj o zvýšení propagácie domácich výrobkov.

Aktualizované o 19:50

Vo volebnom programe to SNS hovorila jasne, tvrdila, že zavedie osobitnú daň z obratu obchodných reťazcov vo výške minimálne 6 %. V programe ministerstva pôdohospodárstva, ktoré vedie nominantka SNS Gabriela Matečná, sa to hovorí opatrnejšie, ale dostalo sa to do neho: „V záujme ochrany malých a stredných podnikateľov vláda zváži zavedenie osobitného odvodu pre veľké obchodné systémy,“ píše sa v kapitole venovanej pôdohospodárskej politike.

Ak by tretia Ficova vláda išla cestou dodatočného zdanenia reťazcov, ako to pred časom urobila Orbánova vláda v Maďarsku, podľa prezidenta Zväzu obchodu Pavla Konštiaka by sa to jednoznačne odrazilo v cenách výrobkov. „Treba si uvedomiť, že dodatková daň spôsobí zvýšenie cien vo výške tejto dodatkovej dane,“ vraví Konštiak. No nemyslí si, že by prípadné presadenie takejto dane viedlo aj k odchodu niektorých veľkých reťazcov z trhu.

Konštiak si myslí, že ministerstvo vedené nominantkou SNS je schopné dodatočné zdanenie veľkých reťazcov presadiť, pretože to strana mala aj vo volebnom programe. Exminister pôdohospodárstva a poslanec parlamentu Zsolt Simon (nezávislý, zvolený za Most-Híd) si myslí, že k tomu nedôjde. Potravinárskej komore Slovenska (PKS) chýbajú bližšie detaily, preto považuje za predčasné možnosť zavedenia odvodu hodnotiť.

Domácim chcú pomôcť

Rovnako je Simon skeptický k tomu, či sa podarí vláde dosiahnuť ďalší bod, o ktorom už píše, že ho chce urobiť naisto: 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Odvod pre reťazce

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie