Denník N

Ťažké dva roky mohli Ficovi ubrať síl

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Prehral prezidentské voľby a musel po desiatich rokoch skladať koaličnú vládu.

Ráno mu prišlo zle a po podozrení na infarkt ho vyšetrovali v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb. Päťdesiatjedenročný premiér Robert Fico nemá za sebou len niekoľko ťažkých týždňov, prežil možno dva najťažšie roky svojej politickej kariéry.

Začalo sa to prezidentskými voľbami, ktoré Ficovi priniesli najťažšiu porážku v jeho viac ako dvadsaťročnej politickej kariére. V roku 2014 si najprv pri náročnej kampani pri volebnom futbale bolestivo poranil achilovku a potom križoval Slovensko deň čo deň na volebné mítingy. Nebolo to preňho ľahké, jeho tvár pri poskakovaní prezrádzala veľkú fyzickú bolesť.

Prezidentský post by znamenal pre vtedy dvojnásobného premiéra tesne pred päťdesiatkou pokojnejší režim, vykúpenie z každodennej operatívnej práce predsedu vlády. Namiesto cesty do Prezidentského paláca však prišla ťažká porážka od Andreja Kisku, ktorý získal o 413-tisíc hlasov viac ako predseda Smeru. Fico i jeho ľudia už minimálne pred druhým kolom vedeli, že je prehra vopred jasná. Pri odchode z centrály Smeru povedal iba „prehral som“ a na niekoľko dlhých týždňov sa stiahol z verejného života.

Na snímke kandidát na prezidenta SR Robert Fico prichádza do svojej volebnej centrály poèas volebnej noci po druhom kole vo¾by prezidenta SR 29. marca 2014 v Bratislave. FOTO TASR - Štefan Puškáš
Robert Fico prichádza do svojej volebnej centrály počas volebnej noci po druhom kole voľby prezidenta 29. marca 2014. Foto – TASR

Opäť chrbtica a preferencie

Niekoľko týždňov po voľbách sa opäť ozvali jeho chronické problémy s krčnou chrbticou. Jeho spolupracovníci hovorili vtedy aj predtým, že ide o veľmi bolestivé a obmedzujúce ochorenie. Na niekoľko týždňov musel obmedziť svoj program a obľúbené cvičenie.

Smer od jeho prehry v prezidentských voľbách zápasil s klesajúcimi preferenciami. Tie padali z niekdajších 40 percent k 32 percentám a strane ani Robertovi Ficovi sa ich nedarilo viac ako rok zdvihnúť. Výraznejšie mu nepomáhali sociálne balíčky ani vlaky pre dôchodcov a študentov zadarmo.

Foto – Facebook Roberta Fica
Foto – facebook Roberta Fica

Šport mu zvykol pomáhať

Robert Fico počas celej svojej kariéry s výnimkou krátkych zdravotných prestávok športuje. Bolo to tak aj v posledných rokoch.

To, že je možné stretnúť ho ráno na hrádzi pri Dunaji alebo v lesoch na Železnej studničke v športovom, je verejne známa vec. Zdravý životný štýl sa stal do istej miery jeho imidžom – sám počas poslednej kampane pred voľbami na svojom facebooku zverejnil video o tom, ako chodí so svojím psom športovať.

Už počas svojej prvej vlády pravidelne  plával, čo mu však okrem kondície aj výraznejšie pridávalo na objeme jeho svalovej hmoty.

V posledných rokoch chodí na hrádzu Dunaja so svojím psom. Napriek všeobecne rozšírenému názoru tam však nechodí behať – presnejšie, chodí tam behať, ale v špecifickom režime. Väčšinou strieda pomalý beh a rýchlu chôdzu a počas toho robí kľuky.

To, že sa pravidelným športovým režimom Fico za roky vypracoval, je zrejmé aj na pohľad. Je štíhlejší, ako bol napríklad na záver prvej vlády v roku 2010. Tým, že je v kondícii, sa v posledných rokoch aj pochválil, keď v roku 2013 médiá informovali, ako predseda vlády porazil v počte kľukov elitných výsadkárov z 5. pluku špeciálneho určenia, za ktorými sa zastavil v Žiline.

Posledné týždne pred voľbami boli pre premiéra opäť ťažké. Každodenná kampaň po celom Slovensku na stretnutiach, mítingoch, pri otváraní multifunkčných ihrísk, európske summity, k tomu bežná agenda premiéra, tlačovky či nápad ísť sa pozrieť na situáciu utečencov do Macedónska.

Prišiel škandál okolo maséra Kostku a premiérovej asistentky Márie Troškovej, ktorý sa netýkal len politiky Smeru, ale jeho osobne. To sú všetko nepríjemnosti a stres, ktorý nepridáva, ale, naopak, vyčerpáva.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Po schválení vládneho programu. Foto N – Tomáš Benedikovič

Koalícia a Bašternák

Ani voľby po dlhej predvolebnej kampani Ficovi nepriniesli úľavu a zvoľnenie tempa. Výsledok Smeru bol v porovnaní s rokom 2012 zlý a na riešenie neprehľadnej situácie po voľbách bolo potrebné vynaložiť veľa úsilia.

Zostavovanie vlády a vyjednávanie o programe a rozdelení desiatok funkcií zažil po dlhých desiatich rokoch. Ide navyše o ľavicovo-pravicovú vládu, jeho koaliční partneri sú od začiatku v strese a on musel robiť aj niektoré ústupky, ktoré pôvodne neplánoval.

Dohodnuté stále nie je rozdelenie štátnych podnikov a v koalícii sa diskutuje aj o obsadení vedenia tajných služieb. Nie všetci v Smere sú spokojní, nie každému sa ušla funkcia.

K stresu a vyčerpanosti z rokovaní sa navyše pridala kauza podozrení z daňových podvodov podnikateľa Ladislava Bašternáka. Keďže Fico býva v jeho byte, prípad sa dotýka osobne jeho, rovnako ako kauza maséra Kostku, ktorá tiež úplne neutíchla.

Keď premiér včera na úrade vlády oznamoval znenie programového vyhlásenia vlády, nepôsobil dojmom politika spokojného s tým, že sa mu podarilo niečo dosiahnuť. Bol strohý, predstavil priority svojej vlády, neusmieval sa. Už vopred oznámil, že nebude odpovedať na novinárske otázky, tak ako to robí od volieb. Dnes ráno prišla správa o tom, že má zdravotné problémy.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie