Denník N

Premiér by mohol byť v nemocnici len krátko, rok môže brať lieky

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Zdravotné problémy, ktoré postihli Roberta Fica, by pacienta nemali výraznejšie obmedziť. Pre odborníkov to bol bežný zákrok, hovorí o upchaní cievy kardiológ špičkovej pražskej kliniky – Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny – Peter Wohlfahrt.

Slovenského premiéra dnes hospitalizovali pre akútnu koronárnu nevoľnosť. Mal upchatú cievu, ale infarkt u neho nezistili. Ako sa prejavuje takéto ochorenie?

Bolesťou, ktorá neustupuje po podaní nitroglycerínu a po vylúčení iných druhov bolesti – hlavne od chrbtice, alebo takých, ktoré by súviseli s pohybom alebo s nádychom.

Čo také ochorenie spôsobuje?

Základnými rizikovými faktormi sú vysoký krvný tlak, fajčenie, obezita, cukrovka. Hlavne kombinácia týchto rizikových faktorov vedie k arterosklerotickému procesu.

Premiér nefajčí, nie je obézny a veľa športuje. Do akej miery môže mať na vznik tejto choroby vplyv napríklad stres?

Okrem tradičných rizikových faktorov sú tu aj netradičné. Patrí medzi ne aj stres. Častejšie sa to stáva napríklad aj u cholerických ľudí. Takže vplyv má určite aj stres, nedostatok spánku. Zvyšujú riziko týchto ochorení.

Ako sa toto ochorenie lieči?

Dá sa predpokladať, že tam bolo nejaké zúženie tepny na srdci. Odstraňuje sa to tak, že sa pri koronárografii do miesta zúženia zavedie takzvaný stent. Je to hadička, ktorá zostáva v tepne a udržuje ju priechodnú. Potom sa zvyčajne jeden rok užívajú lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi, aby zabránili vzniku zrazenín. Po zvyšok života by sa mal užívať aspirín.

Nesie so sebou zavedenie stentu riziká? Mohla by sa uvoľniť zrazenina, ktorá by mohla pokračovať do iných častí organizmu?

Pokiaľ to pri týchto koronárnych tepnách ulietava, tak len do tých menších tepien v srdci. Obyčajne sa stentom odstráni zúženie, čím sa odstráni zrazenina, a len počas toho výkonu môže dochádzať k nejakým malým embolizáciám – teda k úniku zrazenín.

Ako dlho zvykne byť pacient po takomto zákroku v nemocnici?

Zvyčajne sú to dva-tri dni. Pokiaľ nešlo o infarkt a len sa opravila zúžená tepna, pacienta často prepúšťame aj na druhý deň. Záleží aj na tom, ako rizikový bol ten výkon a ktorá tepna to bola.

Predpokladám, že ide o pomerne bežný zákrok.

Denne sa ich u nás robí tak desať až pätnásť. Buď sa robia bez infarktu na zúžených tepnách, pretože to vyvoláva anginu pectoris, alebo po infarkte.

Je ochorenie zavedením stentu úplne vyliečiteľné?

Pacienti majú obyčajne aj postihnutie iných tepien, takže je dôležité liečiť všetky rizikové faktory – najmä znižovať cholesterol a zrážanlivosť, pretože tam je riziko, že sa to bude v budúcnosti opakovať. Z tohto hľadiska je pacient aj do budúcnosti vysoko rizikový a je potrebné znižovať krvný tlak, cholesterol a jeden rok dodržiavať duálnu protidoštičkovú liečbu.

Mal by pacient, ktorý toto ochorenie prekoná, zásadnejšie zmeniť životný štýl a vyvarovať sa niektorých vecí?

Odporúča sa naďalej zvýšená fyzická aktivita, veľa zeleniny, ovocia, no nejaké zvláštne obmedzenia človek nemá.

Do akej miery to pacienta môže obmedzovať v práci a pri športe, cestovaní?

Keď sa eliminujú rizikové faktory, v podstate nijako. Tým, že sa zavedie stent, sa tepna spriechodní a v budúcnosti to pacientom nespôsobuje žiadne problémy. Pokiaľ sa dostatočne znižuje cholesterol – až na minimálne hodnoty –, znižuje sa tým riziko, že sa to bude opakovať.

Premiérove zdravotné problémy

Slovensko

Teraz najčítanejšie