Denník N

Komisia v Lábe debatuje o živote a púšťa Bocelliho

V Lábe referendovú kampaň nevidno, ružové letáky dnes pozývajú iba na zabíjačkové hody. Foto N – Matej Dugovič
V Lábe referendovú kampaň nevidno, ružové letáky dnes pozývajú iba na zabíjačkové hody. Foto N – Matej Dugovič

Obec na Záhorí, kde v septembri padla kostolná veža, referendom veľmi nežije. Hlasovať chodia skôr starší.

Hlasovaciu miestnosť v Lábe na Záhorí ozvučil poobede taliansky tenorista Andrea Bocelli. Ľudia chodia hlasovať väčšinou v pároch. Za takmer hodinu a pol sa ich vystriedalo 26. Komisia stíhala diskutovať o čomkoľvek. Ako Bocelli prišiel o zrak?Ukazujú si aj fotografie z letnej dovolenky.

Krížik alebo X? Hlasujúcim zvyčajne vysvetľujú, ako správne označiť odpovede. Jeden pán vraví, že v minulosti mu na ministerstve vnútra poradili, aby krížikoval ako na športke.

Rastislav komisii oznámi, že inštrukcie čítať nebude a nechce, aby to vyplnil správne. „Zaškrtol som niečo iné, ale nevadí.“ Komisia ho napomenie, aby bol ticho a neovplyvňoval. „Referendum je proti ľudskosti, nesúhlasím s ním,“ odpovedá.

Neskôr prídu dve dôchodkyne, zabudli si občianske preukazy. Nie je to problém, poznajú ich, a tak stačí len číslo domu. Nálada je veselá; zatiaľ čo sa za plentou škrtá, dozor spieva.

V obci so zhruba 1500 obyvateľmi veľmi nevidno, že sa koná referendum, chýbajú tradičné letáky či plagáty Aliancie za rodinu. Z diaľky ich pri volebnej miestnosti pripomína iba pozvánka miestnej reštaurácie na sobotnú zabíjačku.

Pred budovou pošty a lekárne, kam chodia miestni hlasovať, sa stretávajú známi a zisťujú, kto sa ešte zúčastní. Starší pán hovorí mamičke s kočíkom, aby išla odvoliť, tá však nevie, o čo ide. „Dobre,“ odpovedá mu napokon a odchádza preč. „Aby buzeranti neboli,“ kričí muž.

IMG_5646
Kostolná veža v Lábe stále nestojí. Foto N – Matej Dugovič

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie