Denník N

Ukrajina má najmladšieho premiéra, môže ju Hrojsman zreformovať?

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman. FOTO - TASR/AP
Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman. FOTO – TASR/AP

Nová ukrajinská vláda stratila reformátorov a vznikala za zatvorenými dverami. Najväčšie očakávania sú na mladom, 38-ročnom politikovi, ktorý sa hrdo hlási k svojmu židovskému pôvodu a chuti k reformám.

Po dvoch mesiacoch trápenia má Ukrajina nového premiéra. Volodymyr Hrojsman z prezidentovho Bloku Petra Porošenka získal vo štvrtok v parlamente podporu pre svoju vládu.

Nahradil tak svojho predchodcu Arsenija Jaceňuka, ktorý dva roky od revolúcie na Majdane stratil podporu v parlamente aj vo verejnosti. Jeho Ľudový front však vo vláde ostáva.

„Ukázali sme novú politickú kultúru,“ rozprával už ako bývalý premiér na Kyjevskom bezpečnostnom fóre v dobrej nálade. Podľa neho ostáva kurz vlády ten istý. Smerom k Európe a NATO.

Len o jedného viac

Vláda jeho nástupcu, Hrojsmana, je však pre mnohých znalcov ukrajinskej politiky sklamaním. Vznikala totiž po starom. Netransparentne, bez debaty s občianskou spoločnosťou a pomocou prebehlíkov. V parlamente má len 227 poslancov, len o jeden hlas viac, ako je nutné.

„Otázka nie je, či vydrží, ale kedy sa rozpadne,“ myslí si ukrajinská politologička Maria Zolkina. Medzi obomi vládnymi stranami panuje podľa nej naďalej veľká nedôvera. „Navyše budú čeliť mnohým opozičným stranám, ktoré na nich budú masívne útočiť s cieľom vyvolať predčasné voľby,“ dodáva.

Pôvodne sa ako o novej premiérke Ukrajiny, ktorá by mohla presadiť potrebné reformy, uvažovalo o ministerke financií, americkej rodáčke Natalii Jaresko, ktorej robil poradcu Ivan Mikloš. Práve jemu ponúkla ako prvá miesto ministra financií, z čoho nakoniec zišlo.

„Príbeh Jaresko je veľmi smutný.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie