Denník N

Chýba dôkaz, že piešťanské CT bolo predražené, tvrdí generálna prokuratúra

Zuzana Zvolenská pre kauzu CT skončila vo funkcii, nahradil ju dnes už bývalý minister Viliam Čislák. Foto – TASR
Zuzana Zvolenská pre kauzu CT skončila vo funkcii, nahradil ju dnes už bývalý minister Viliam Čislák. Foto – TASR

Generálna prokuratúra hovorí, že konanie v kauze piešťanského CT stále prebieha a nie je vylúčené, že zrušené obvinenia opäť vznesú.

Generálna prokuratúra v pondelok zareagovala na kritiku za stopnuté obvinenia v kauze CT a zverejnila svoje rozhodnutie.

Okrem toho, že v ňom ukazuje, ako sa obvinení bránia a čím argumentujú, prokuratúra pripomína, že vyšetrovanie sa ešte neskončilo. Hovorí, že ide o otvorený prípad, a preto nie je vylúčené, že obvinenia opäť vznesie.

Nie je predražený

„Na vznesenie obvinenia je potrebný rozumný stupeň istoty,“ píše prokuratúra v rozhodnutí. Nejestvuje podľa nej žiadny hodnoverný dôkaz, ktorý by preukazoval, že vysúťažený prístroj CT v roku 2014 bol predražený alebo že by verejné obstarávanie inak porušovalo pravidlá.

Kľúčový znalecký posudok, ktorý hovoril, či bol prístroj predražený,  je podľa rozhodnutia generálnej prokuratúry pre jeho podstatné nedostatky nepoužiteľný. 

Spochybnili ho aj obvinení, ktorých v rozhodnutí prokuratúra cituje. Ich mená zabielili.

Rozhodnutie nespochybňuje, že v roku 2012 chcela nemocnica ešte za iného vedenia kúpiť CT prístroj za nižšiu cenu.

Obvinení však tvrdia, že spoločnosť, ktorej meno je v rozhodnutí vybielené, urobila prieskum trhu, z ktorého mala vzísť cena 1,3 milióna eur bez DPH, ktorá je porovnateľná s tou, akú nakoniec nemocnica v roku 2014 v praxi vysúťažila: takmer 1,6 milióna eur.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Zdravotnícke kauzy

Teraz najčítanejšie