Denník N

Upokojovať a chrániť. Francúzi si desaťtisíc vojakov v uliciach chvália

Vojaci hliadkujú pri Víťaznom oblúku v Paríži. Foto - TASR/AP
Vojaci hliadkujú pri Víťaznom oblúku v Paríži. Foto – TASR/AP

Po minuloročných parížskych útokoch je v uliciach Francúzska viac ako 10-tisíc vojakov. Viac ako polovica je v hlavnom meste.

Hovorí sa, že ak človek nevystúpil na parížsky vrch Montmartre, ako keby nebol v Paríži. Miesta pouličných umelcov, ľudí, čo len tak vysedávajú na tráve pred známym kostolom Sacre Coeur, sú jedny z najznámejších vo francúzskej metropole.

Tento pohľad v súčasnosti narúšajú hliadkujúci vojaci, ktorí sa v okolí prechádzajú s nepriestrelnými vestami a so zbraňami zavesenými cez plece.

Vo Francúzsku od novembrových teroristických útokov platí výnimočný stav. Ten takisto znamená, že do ulíc mnohých francúzskych miest sú povolaní vojaci, ktorí by inak slúžili na zahraničných misiách. Deje sa tak na základe operácie Sentinelle, ktorá zmobilizovala tisíce vojakov po celom Francúzsku.

Žiadne fotky ani odpovede

„Našou misiou je chrániť, odstrašovať a upokojovať,“ cituje Guardian desiatnika, ktorý hliadkuje na známom parížskom vrchu. Podobne ako jeho kolegovia z tretieho pluku námornej pechoty by za normálnych okolností slúžil v Bretónsku. Normálne okolnosti však vo Francúzsku nie sú už vyše roka.

Operácia Sentinelle

10-tisíc vojakov slúži na ochranu Francúzov v uliciach, z nich okolo 6 500 je v Paríži

90 percent z vojakov je z pozemných síl, zvyšok je z námorných a vzdušných síl

40 eur je výška špeciálneho príspevku, ktorý sa vypláca za účasť v rámci operácie, ich výška sa mení v závislosti od hodnosti

30 kilometrov je priemerná vzdialenosť, ktorú v rámci misie prejde vojak za jeden deň

25 kilogramov je hmotnosť výstroja vrátane zbrane, nepriestrelnej vesty aj prilby, ktorú má vojak počas dňa na sebe

Zroj: Le Parisien

Zmenilo sa to v januári 2015, keď teroristi zaútočili na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo a zabili v nej desať ľudí. Vláda na to reagovala posilnením hliadok na kľúčových a citlivých miestach v krajine – pred veľkými obchodnými domami, na miestach najčastejšie vyhľadávaných turistami a najmä pred náboženskými centrami.

Na zozname takýchto citlivých oblastí v rámci operácie Sentinelle je viac ako 800 miest po celej krajine.

Vojaci začali hliadkovať pred židovskými centrami, synagógami aj mešitami po celej krajine. V Paríži nie je synagóga, pri ktorej by nehliadkovalo aspoň jedno policajné auto, podobná situácia je aj pred mešitami.

Elitné jednotky zo zahraničnej légie zas povolali strážiť ulice so synagógami, keď sa v ich vnútri slávila bar micva.

Vojaci hliadkujú pred židovskou školou. Foto – TASR/AP
Vojaci hliadkujú pred židovskou školou. Foto – TASR/AP

Vojaci však majú zakázané fotiť sa s turistami, hoci tí sa o to často pokúšajú. Členovia bezpečnostných zložiek majú taktiež zakázané odpovedať na otázky týkajúce sa ich práce.

Napriek obrovskému počtu vojakov v uliciach, ktorých vláda nasadila hneď v januári, nedokázali Francúzi zabrániť ďalším útokom. Parížske bary, reštaurácie ani koncertná sála Bataclan, ktoré boli cieľom teroristov v piatok trinásteho, keď zomrelo 130 ľudí, totiž neboli na zozname špeciálnej ochrany.

Francúzsky prezident preto nariadil zvýšiť prítomnosť bojových jednotiek až na 10-tisíc po celej krajine, pričom len v Paríži je ich momentálne viac ako 6-tisíc. To predstavuje nasadenie 70-tisíc mužov, ktorí by sa mali striedať každých šesť týždňov.

Hlavným cieľom ich operácie je zvýšiť pocit bezpečia u obyvateľov aj turistov, ktorých počet v krajine oproti minulému roku pre teroristické útoky klesá.

„Musíte mať oči všade,“ cituje le Parisien seržanta Frédérica, ktorý hliadkuje na vlakovej stanici. „Starostlivo sledujeme miesta, aby sme odhalili podozrivé objekty, ale aj nezvyčajné správanie jednotlivcov.“ 

Osem vojakov v dvoch skupinách prechádza chodbami, sleduje okná, vchody, prehľadáva okolie lavičiek. Ich úlohou je predovšetkým upokojiť Francúzov. „Niektorí k nám prichádzajú a ďakujú nám,“ povedal.

Vojaci hliadkujú na letisku Roissy Charles de Gaulle. Foto – TASR/AP
Vojaci hliadkujú na letisku Roissy Charles de Gaulle. Foto – TASR/AP

Francúzi majú veľmi pozitívny názor na svoju armádu. Tento vzťah sa teraz ešte viac posilňuje. „Veľmi si vážim, že sú tu a chránia nás,“ povedal jeden z cestujúcich na stanici.

O pozitívnom vzťahu svedčia aj mnohé fotografie, na ktorých vidno, ako ľudia nosia vojakom na uliciach nápoje alebo im ponúkajú jedlo. „Ľudia nás vnímajú veľmi pozitívne. Sú radi, keď nás vidia,“ povedal pre le Parisien plukovník Pierre Augereau, koordinátor operácie Sentinelle v parížskom regióne. „Sme tu nato, aby sme ich chránili. Naša misia nemá ľudí vystrašiť.“

Francúzi sa hlásia do armády

Na druhý deň po novembrových útokoch v Paríži prezident Francois Hollande vyhlásil, že do roku 2019 sa nebude znižovať počet zamestnancov v obrane. Francúzska obrana by sa mala rozšíriť o 800 zamestnancov v dvoch prioritných oblastiach – bojových jednotkách a kybernetickej obrane.

Hollande tiež ohlásil, že chce rozpočet armády budúci rok zvýšiť o 600 miliónov eur, takže obrana by mala mať rozpočet viac ako 32 miliárd. Len na porovnanie, rozpočet slovenskej armády na tento rok je 890 miliónov.

Francúzi chcú navýšenie rozpočtu využiť na nábor nových zamestnancov, vojakov aj nového vybavenia vrátane munície, aby sa vyvážili aj potreby zahraničných operácií armády.

Vo Francúzsku sa zvýšil aj počet žiadostí o vojenskú službu vo francúzskej armáde. Po útokoch na Charlie Hebdo sa cez internetové žiadosti hlásilo okolo 500 ľudí denne, po sérii novembrových útokov sa tento počet až strojnásobil. Podľa armádnej služby na nábor bude krajina tento rok potrebovať ďalších 16-tisíc vojakov.

Hoci väčšina Francúzov operáciu Sentinelle podporuje (podľa prieskumov až 79 percent), nielen medzi politikmi, ale aj v armáde sa začínajú ozývať hlasy, či sa takto efektívne a správne využívajú vysoko trénovaní vojaci.

Podľa mnohých vojaci strácajú čas, ktorý by inak mali venovať dôležitému tréningu a prípravám na misie. „Vojaci nemajú čas na oddych a strácajú kolektívny tréning a zručnosti,“ povedal podľa Guardianu Vincent Desportes, bývalý riaditeľ parížskej vojenskej vysokej školy École militaire.

Podľa iných je však operácia Sentinelle potrebná, pretože má psychologický efekt na obyvateľov. „Je to operácia ako všetky antiteroristické opatrenia, teda bojovo zameraná,“ uviedol Benoît Brulon, hovorca operácie Sentinelle v parížskom regióne. „Sme v konflikte, vo vojne, v ktorej bojujeme proti teroristom. Nie sme tu len preto, aby nás videli – aj keď táto viditeľnosť pomáha odolnosti národa.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Útok v Paríži

Svet

Teraz najčítanejšie