Denník N

Crmoman: Vyzývame kolegov, aby si šetrili a pripravovali sa na štrajk

Protest v Bratislave. Foto N - Tomáš Benedikovič
Protest v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič

Programové vyhlásenie vlády je výsmechom do tváre učiteľov, nie sme s ním spokojní, vraví Vladimír Crmoman, ktorý vedie Slovenskú komoru učiteľov.

V Bratislave v utorok protestovali učitelia z celého Slovenska. Podľa odborového zväzu, ktorý protest organizoval, prišlo takmer 8000 ľudí, polícia odhadovala, že ich bolo menej. Učitelia protestovali proti programovému vyhláseniu vlády, ktoré sľubuje len nízku investíciu do školstva aj malé zvyšovanie platov – o šesť percent. Školské organizácie žiadali o 25 percent v tomto roku a ďalšie roky o desať percent. O ďalšom postupe, ktorý učitelia zvolia, sme sa zhovárali s VLADIMÍROM CRMOMANOM, ktorý bol aj na čele protestov a štrajku učiteľov pred voľbami.

Čo hovoríte na účasť na dnešnom proteste?Vladimír Crmoman

Myslím, že je porovnateľná s protestmi v januári a vo februári.

Očakávali ste viac ľudí?

Nikdy nemám dopredu číselné očakávania. Je dobré, že prišlo toľko ľudí z rôznych regiónov a že dávame najavo nespokojnosť, ktorá je namieste, pretože programové vyhlásenie vlády je zas výsmechom do tváre učiteľov.

Čo očakávate, že protestom dosiahnete?

Protest ukazuje, že nie sme spokojní s programovým vyhlásením vlády a s tým, ako vláda reflektuje situáciu v školstve. Beriem to ako jeden z protestov, jednu fázu na ceste. Dôležité je, aby sme vydržali a pokračovali.

Video: Čo si myslia učitelia o novom ministrovi školstva?
autorka: Martina Pažitková

Ako by pokračovanie malo vyzerať?

Pokiaľ nepríde pozitívna odpoveď zo strany vlády, mali by logicky nadväzovať ďalšie protesty. Vyzývame kolegov, aby si šetrili a pripravovali sa na ďalší štrajk. Lebo ak nebudú splnené požiadavky a vláda bude hrať opäť hru, že budeme rokovať, stretnime sa a buďme v pohode a ostaňme v pokoji, a v skutočnosti nebudú žiadne garancie, tak pomôže len štrajk a ostré nátlakové akcie.

Dokedy ste ochotní čakať, kým príde štrajk?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Protesty učiteľov

Teraz najčítanejšie