Denník N

Štát ponúka mestu ostrov Sihoť výmenou za iné lesy

Ostrov Sihoť. Foto N - Vladimír Šimíček
Ostrov Sihoť. Foto N – Vladimír Šimíček

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná sa v utorok stretla s primátorom Ivom Nesrovnalom, mestu ponúkla Sihoť za iné mestské lesy. Zámenu ešte musí schváliť zastupiteľstvo.

Štát je ochotný vymeniť ostrov Sihoť za iný les v Bratislave. Ministerka pôdohospodárstva najskôr dočasne zastavila plánovaný masový výrub stromov nad vzácnym zdrojom pitnej vody, v utorok sa stretla aj s primátorom Ivom Nesrovnalom a aktivistami.

Miroslav Dragun z Inštitútu pre rozvoj Bratislavského kraja chce primátora požiadať, aby poslancom predložil návrh na zámenu pozemkov.

Ministerka ani primátor po stretnutí o výmene nehovorili, zhodli sa na dôležitosti ochrany vodného zdroja a chcú pokračovať v rokovaniach.

Nesrovnal hovorí, že je jeho cieľom chrániť zeleň v meste. „S týmto cieľom vysádzame nové stromy, obnovujeme starú zeleň za novú, preto je takýto výrub na Sihoti pre nás neprípustný. K Sihoti treba pristupovať citlivo, veď len napríklad sprístupnenie ostrova pre cyklistov je neustále otvorenou témou, povedal.

Šéf Mestských lesov Juraj Zikmund zatiaľ nevie povedať, ako bude vyzerať starostlivosť o lesy na ostrove, keď ich prevezme mesto. Tvrdí, že je proti bezhlavému rúbaniu, no zásahy nevylučuje. „Odborníci určia lesný hospodársky plán. Zhodnotia stav stromov. Keď ich necháte v prírode tak, začnú hniť, padať a vyvracať sa.“

Oveľa horšie narušenie pôdy než po prejazde traktorom podľa neho je, keď sa strom vyvráti a vytrhne „koláč“ zeme.

Lesníci zatiaľ na Sihoti rúbu najmä šľachtené topole, ktoré o niečo rýchlejšie rastú, no zároveň žijú štyrikrát kratšie. Nemôžu sa rozmnožovať a narúšajú prirodzený charakter lužných lesov. Ochranári by ich preto chceli nahradiť pôvodnými drevinami, ktoré rovnako chránia vodu a pôdu pred znečistením.

Sihoť

Slovensko

Teraz najčítanejšie