Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Súd rieši kšefty s pozemkami, posvätila ich ministerka Matečná

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Foto N – Tomáš Benedikovič

Reštitučný škandál je na súde. Spor sa týka zmlúv, ktoré podpísala terajšia ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná ešte ako šéfka pozemkového fondu. Pozemky blízko Bratislavy má namiesto reštituentov developerka.

Bez podpisu novej ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej by nevznikol súdny spor o pozemky pod pristávacou dráhou malého športového letiska, na ktorých majú teraz vyrásť domy. Prvé pojednávanie bolo v utorok na Okresnom súde Bratislava III.

Pôvodne štátne pozemky v Kráľovej pri Senci, zhruba 30 kilometrov od Bratislavy, získala cez reštitúcie dôchodkyňa Eva Sýkorová (64). Letisko nechce, plánuje na nich stavať. Zmluvy o prevode pozemkov za Slovenský pozemkový fond (SPF) v roku 2014 podpísala jeho vtedajšia šéfka Matečná so svojím zástupcom Róbertom Polonim, obaja boli nominantmi Smeru. Matečnú teraz do vlády nominovala SNS.

Sýkorová okrem 8,5 hektára pod letiskom nadobudla od fondu aj ďalšie hektáre v susedstve. Je matkou podnikateľa Petra Sýkoru. Ten na SPF za éry Matečnej cez sieť vybavovačov získal obrovské pozemky v okolí Bratislavy a Senca, ktoré zapadali do jeho developerských plánov.

Denník N o praktikách bývalého suseda Roberta Fica Petra Sýkoru písal už vlani v apríli. Reštituentom, zväčša starším ľuďom, vyplácali pár eur a potom od SPF získali pôdu, ktorú razom zmenili na stavebnú, čím niekoľkonásobne narástla jej cena.

Žalobu na SPF a Sýkorovú podal prevádzkovateľ letiska, spoločnosť Pilot Club. Tvrdí, že pozemkový fond na čele s Matečnou prepísal pozemky na Sýkorovú v rozpore so zákonom. Konateľ Pilot Clubu Branislav Kvasnica hovorí, že zákon o navrátení vlastníctva k pozemkom nedovoľuje cez reštitúcie vracať kedysi skonfiškované pozemky, ak sa medzičasom zastavali. V tomto prípade na nich vznikla pristávacia dráha športového letiska.

Hangáry a lietadlá na letisku v Kráľovej pri Senci. Foto – Pilot Club
Hangáre a lietadlá na letisku v Kráľovej pri Senci. Foto – Pilot Club

„Na pozemkoch nič nie je, len tráva, žiadna stavba to nie je,“ hovoril Sýrokovej právnik Peter Erdös sudkyni Daniele Linetovej.

Konateľ Pilot Clubu Kvasnica oponuje, že vzletovo-pristávacia dráha je súčasťou letiska, ktoré stavebný zákon definuje ako líniovú stavbu. Bez nej by nemohlo letisko fungovať. Je jedno, či má dráha asfaltový, alebo trávnatý povrch. Poukazuje, že ani koľajnice nie sú len kusom železa alebo cesta len pásom betónu, ale sú stavbami.

Pred mikrofónom utiekla

Z pracovníkov SPF na súd nik neprišiel, poslali iba povereného právneho zástupcu Jána Šimaljaka. Ten tvrdil, že SPF žiada žalobu zamietnuť, nijaký zákon neporušili. A neplatnosti zmlúv sa nemá čo domáhať Pilot Club, lebo sa ho netýkajú, keďže ich SPF uzatváral so Sýkorovou.

Pilot Club si ešte pred rokmi prenajal pozemky od SPF do roku 2056. Zhruba desať rokov sa ich pokúšal odkúpiť. Nepochodil. Ak sa v nájomnej zmluve spomína odpredaj pozemkov, podľa SPF to ešte neznamená, že mali ísť Pilot Clubu.

„Je to len výslovné konštatovanie, že sa pozemky odpredajú bez identifikácie subjektu, to jest komu. Rovnako tu nie je uvedená žiadna lehota,“ uviedol pred súdom právny zástupca SPF Šimaljak.

Parcely nakoniec skončili v rukách Sýkorovej, ktorá od reštituentov predtým skúpila reštitučné nároky. Hneď po získaní pozemkov začala vybavovať povolenia na bytovú výstavbu.

Odkiaľ vedela, ktorých reštituentov má osloviť, aby mohla za nich získať vytypované pozemky v Kráľovej pri Senci, Sýkorová Denníku N nevysvetlila. „Nechcem hovoriť,“ reagovala na otázku a zo súdu odišla.

Jej právnik krátko predtým sudkyni hovoril, že Sýkorová sa dostala k pozemkom od SPF vďaka reštitučným nárokom. Že ich len kúpila od pôvodných reštituentov, nespomenul. „Jej ponúkli: máme tieto pozemky, chcete – nechcete. Ona súhlasila a zobrala tieto pozemky,“ opisoval sudkyni, ako to na SPF prebiehalo.

Ministerka Matečná. foto N - Tomáš Benedikovič
Ministerka Matečná. Foto N – Tomáš Benedikovič

Viacerí reštituenti Denníku N vlani opísali, ako sa dlhé roky márne pokúšali vybaviť navrátenie pôdy, ktorú im štát za socializmu zhabal. Bez známostí vraj nebolo možné nič vybaviť.

Fond podľa aktuality.sk vydal Sýkorovej celkovo 30 hektárov v Rovinke, Kráľovej pri Senci a na Nových Košariskách. Portál vyčíslil, že v prípade zmeny územného plánu sa môže cena všetkých pozemkov vyšplhať na 15 miliónov eur.

V momente, ako sa Sýkorová stala majiteľkou pozemkov pod letiskovou dráhou, Pilot Clubu vypovedala nájomnú zmluvu. Pilot Club ju za to zažaloval, zatiaľ neprávoplatne spor prehral.

Keď SNS oznámila, že si Matečnú vybrala za novú ministerku, v médiách musela vysvetľovať aj túto kauzu. Tvrdila, že pri vydávaní reštituovaných pozemkov nijako nepochybila a vždy konala v súlade so zákonom.

Polícia vyčíslila škodu a prípad zmietla

Pozemky pri Ivanke pri Dunaji, ktoré sa vďaka aktivite Petra Sýkoru stali lukratívnymi. Foto N - Tomáš Benedikovič.
Pozemky pri Ivanke pri Dunaji, ktoré sa vďaka aktivite Petra Sýkoru stali lukratívnymi. Foto N – Tomáš Benedikovič

V rukách Sýkorovej syna Petra skončilo 65 hektárov pôdy v Ivanke pri Dunaji, kúsok za hlavným mestom, na ktorých sa snaží postaviť skladovú halu a parkovisko. Lukratívne pozemky získal od pozemkového fondu cez sieť vybavovačov, ktorí zastupovali 60 reštituentov. Aj v jeho prípade všetky zmluvy podpisovala Matečná. Sýkora tvrdil, že nič protizákonné nespravil.

Bývalý minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek po zverejnení jeho prípadu nechal narýchlo upraviť zákon, aby praktiky vybavovačov zatrhol. Prípad riešila aj polícia. Zistila, že pri prevodoch vznikla štátu škoda 50-tisíc eur. SPF previedol na Sýkorových vybavovačov desať hektárov, keď už boli stavebnými parcelami, no v zmluvách ich vydával za oveľa menej hodnotné pole. Vyšetrovateľ to uzavrel s tým, že sa nič trestné nestalo a bol to len omyl.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie