Denník N

Vládny manifest a korupcia: Všetko je na Ficovi

Proti korupcii by najlepšie fungovali opatrenia, ktoré v programovom vyhlásení vlády nie sú.

Tri príklady, prečo protikorupčná časť programového vyhlásenia vlády nemusí dopadnúť najlepšie:

1. Cétečká a hmotná zodpovednosť

Generálna prokuratúra tento týždeň zrušila obvinenia v kauze nákupu tomografov, pričom hlavným argumentom bolo, že sa nepodarilo preukázať vznik škody. Znalecký posudok neuznali, lebo vraj porovnával ceny s Českom, čo sa im nezdalo.

Tu vidíme dva problémy, na ktoré bude narážať zákon o hmotnej zodpovednosti politikov a úradníkov, ktorý pred voľbami razila najmä Sieť. Po prvé, zamotáme sa do špekulácií o tom, kedy ten-ktorý funkcionár vlastne spravil niečo zlé. Keď už pochybujeme o predraženosti CT, o čom sa popísali desiatky článkov, ako to dopadne s inými kauzami?

Áno, výhodou hmotnej zodpovednosti má byť, že prah postihu bude oveľa nižšie ako pri trestnom konaní. Programové vyhlásenie hovorí, že štandard bude nastavený na úroveň „odbornej starostlivosti“ podľa Obchodného zákonníka. Problém je, že odborná starostlivosť v zákone definovaná nie je, judikatúra hovorí všeobecne o ochrane záujmov firmy a spoločníkov a zháňaní dostatku informácií. Ak firma spraví normálny zákonný tender (ako pri CT), tak úradníka vyseká z problémov aj priemerný právnik. Nehovoriac o druhom probléme – ako sa zodpovednosť bude vymáhať.

Dávnejší pravicový návrh, z ktorého vychádzala neskôr aj Sieť, rátal s tým, že žalobu na darebných úradníkov bude podávať práve generálna prokuratúra. Aj bez vývoja v kauze CT bolo jasné, že toto môže byť v politicky citlivých kauzách (rozumej kauzách s účasťou smerákov) problém. Programové vyhlásenie síce nehovorí, či prevezmú tento systém, ale kým nebude iniciatíva zverená aj občanom, neziskovkám či nejakej naozaj nezávislej inštitúcii, netreba si od hmotnej zodpovednosti veľa sľubovať.

2. Váhostav a schránky

Juraj Široký tento týždeň aj na súde zopakoval, že nevlastní ani nikdy nevlastnil podiel v Dôvere ani vo Váhostave, s ktorými bol v minulosti mnohokrát spájaný (varovanie pred konfliktom záujmov: bolo to v rámci sporov, v ktorých Penta žaluje Denník N). Hoci rozsudok ešte nepadol, môže nastať bod, keď z hľadiska verejnej debaty bude jediným právne korektným tvrdením, že spolumajiteľom najväčšej súkromnej zdravotnej poisťovne bol právnik Daniel Futej.

Tu narážame na limity protischránkových aktivít – určite sa s ich pomocou dá mnohonásobne zúžiť priestor na nekalosti. A prípadná sieť nastrčených osôb necháva menšiu šancu na maskovanie ako spleť firiem s cudzokrajnými domicilmi. Ale kým vašu firmu prikryje advokát, ktorý nakoniec vyberie peniaze vo Švajčiarsku a odovzdá vám ich v igelitke, stále bude možné, aby benefity z verejných zákaziek brali oligarchovia, ktorých nikto nikdy nevystopuje.

Nech je však zákon akýkoľvek – kľúčové bude, aby nasadenie vyšetrovateľov a štátnych kontrolórov bolo väčšie ako pri vratkách DPH, ktoré sa vyplácali majiteľovi Ficovho bytu. Potom by aj mnoho doterajších káuz mohlo inak vyzerať.

3. Preukazovanie pôvodu majetku

Tá časť programového vyhlásenia, kde sa píše, že vláda „vynaloží maximálne úsilie na presadenie ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku s cieľom jeho reálnej účinnosti“, vyzerá ako surreálny, mnohokrát opakovaný vtip. Autor tohto textu má to šťastie, že s Robertom Ficom hovoril tesne po voľbách v roku 2012.

Na otázku, prečo bol dovtedy neúspešný boj s korupciou, povedal, že „trestnoprávne prostriedky nie sú veľmi efektívne v boji proti týmto javom, lebo dôkazné bremeno je na strane štátu a štát ho veľmi ťažko znáša. Ak je niečo efektívne, tak je to zákon o preukazovaní pôvodu majetku“. Otázka: Prečo je teda zákon mŕtvy? „My sme zákon presadili a je dosť tvrdý na to, že keby finančná polícia predložila prokuratúre dostatočné podklady, môže dať civilnú žalobu a dôkazné bremeno už nie je na štáte.“ Čiže znova, prečo je mŕtvy? „Čo sa mňa pýtate? Máme záujem o posilnenie tých zložiek polície a prokuratúry, ktoré sú rozhodujúce na uplatňovanie tohto zákona.“

Zhrňme si – pred štyrmi rokmi Fico tvrdil, že korupciu porazí zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý je už dosť tvrdý, len za Radičovej nebola vôľa ho presadzovať. A po štyroch rokoch, keď ovládal políciu a dosadil generálneho prokurátora, ide hovoriť, že všetko to bude super fungovať, len treba nájsť ústavnú väčšinu na zmenu zákona.

Veci, ktoré tam nie sú

Je otázka, či boj so schránkami a hmotná zodpovednosť budú až tak tragicky nefunkčné ako preukazovanie pôvodu majetku, alebo z nich aspoň nejaký osoh vzíde. Ale ak majú byť nosnými piliermi protikorupčného programu, treba byť opatrný.

Samozrejme, vládny manifest obsahuje aj kroky, ktoré zrejme prinesú zlepšenie – posilnenie princípov otvoreného vládnutia, rozšírenie povinného zverejňovania a doladenie pravidiel verejného obstarávania. Ale najviac by mohli priniesť veci, ktoré tam nie sú – personálna výmena na polícii a prokuratúre (ktoré tam z podstaty veci nepatria) a systémová zmena tých istých zložiek. Koalícia síce sľubuje ťažšiu odvolateľnosť policajného prezidenta (len zo zákonných dôvodov, kým dnes je na voľnom posúdení ministra) a verejné vypočutia pred jeho menovaním, ale na skutočne nezávislý zbor mimo dosahu politikov to nevyzerá. A reorganizácia prokuratúry, ktorá zlyhala v boji s politickou korupciou, sa ani okrajovo nespomína. Posilnenie verejnej kontroly je síce fajn, ale nakoniec všetko stojí na šéfoch.

Možno zanechal volebný výsledok nejaký dojem a naozaj bude platiť výrok z programového vyhlásenia, že „vláda vníma korupciu ako nepriateľa demokracie, poskytujúceho priestor falošným a extrémistickým riešeniam“, a aj preto „je dôsledný protikorupčný program a posilnenie vlády zákona jednou z priorít“. Lebo tak to naozaj je. Ale všetko reálne stojí na politickej a mocenskej vôli Smeru. Z čisto systémového hľadiska nedokáže korupciu poraziť nič z toho, čo koalícia sľubuje, keďže všetok naozajstný vplyv necháva v rukách politicky nominovaných a kontrolovaných ľudí.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie