Denník N

Ľutujem, že som neodfotil tie fľašky Coca-Coly plné krvi

Ostreľovač ukazuje svoje posledné obete – dvoch mladých bojovníkov z takzvaného Islamského štátu. / Séria Severne od Mosulu. (Irak 2015) Foto – Ján Husár
Ostreľovač ukazuje svoje posledné obete – dvoch mladých bojovníkov z takzvaného Islamského štátu. / Séria Severne od Mosulu. (Irak 2015) Foto – Ján Husár

Islamský štát je absolútne zlo a zatiaľ ako jediný ma v konflikte rozhodil, rozpráva slovenský vojnový fotograf Ján Husár. Už rok sleduje v Iraku prácu kresťanských milícií, ktoré sa pripravujú na boj s teroristami z Daíšu.

O divokej prírode hovorí, že ho pripravila na fotografovanie vo vojne. Ján Husár (1982) je vášnivý potápač a kedysi sa špecializoval na správanie žralokov. Nemá rád zbrane, ale teraz je jedným z mála svetových novinárov, ktorí žijú vo vojnovom Iraku, nechodí tam len na dva či tri dni. Zásadne nefotografuje mŕtvoly. Pre History Channel natáča seriál o vojnovej zóne. Popritom sleduje život v opustených mestách severne od Mosulu, ktorý ovláda Daíš a iracká armáda ho teraz chce dobyť späť. V najbližšom čase sa chystá fotiť jezídske bojovníčky. Na Slovensku sa mu dnes začína výstava z jedinej kenskej nemocnice, kde operujú deti so srdcovou chybou.

Už rok pokrývate život v Iraku na hraniciach s Islamským štátom, ako ste sa tam dostali?

Bol som tam viackrát na pár mesiacov. Vždy chodím na reportáž aspoň na mesiac. Ak by to malo byť menej, človek už nespraví takú dobrú prácu, ako by chcel. Mesiac až dva sú ideálny čas, keď môžem ísť na akúkoľvek misiu. Teraz som sa dostal do štádia, že mi volajú dopredu a objednávajú si ma. Vzhľadom na to, že v Iraku pôsobím zhruba rok a venujem sa kresťanom žijúcim na hraniciach s Islamským štátom, tak je o moju prácu záujem.

Teraz si vás „zabookoval“ History Channel, o čo ide?

Ide o webový seriál History Now, je to o ľuďoch, ktorí teraz píšu históriu. Ako napríklad NASA vedci, ktorí simulujú cestu na Mars, tí, čo sa snažia osamostatniť od niekoho iného, a podobne. Dlho som sledoval prácu jedného Američana, ktorý bojoval v Líbyii, potom v Sýrii točil nejaké dokumenty a teraz trénuje kresťanské milície s pomocou dobrovoľníckych amerických veteránov, ktorí bojovali v Iraku. Priamo nebojujú, ale pomáhajú im. Volá sa Matthew VanDyke. Bol to dobrý kamarát Jamesa Foleyho a Stevena Sotloffa, novinárov, ktorým islamisti odsekli hlavy. Foleyho som tiež stretol viackrát, vedel som, o koho ide.

Foto - Ján Husár
Silne veriaci asýrski kresťania bojujú za svoje prežitie v severnom Iraku, toto ilustruje útočná puška AK-47 a symboly Ježiša nad ich posteľami. / Séria Severne od Mosulu. (Irak 2015) Foto – Ján Husár

Cez VanDykea ste sa dostali ku kresťanským milíciám?

Oni tam tak či tak v tej vojne sú, lenže chýba im tréning. A taktika je veľmi dôležitá, rozhodne často o tom, či vôbec prežijete. Na to, aby si oslobodili vlastné mestá, ktoré sú na pokraji záujmu každého, či už Iraku, alebo Kurdov. Tí chcú byť samostatní a posledná vec, čo ich zaujíma, sú menšiny, ako sú jezídovia alebo asýrski kresťania. Vďaka kontaktom s VanDykeom som mal prístup do vojnovej zóny a medzi ich milície. Vytrénoval tam zatiaľ vyše tisíc ľudí. Keď jeho kamarátovi Foleymu Islamský štát odsekol hlavu v lete 2014, bol som v Gaze, keď tam bežala izraelská operácia Protective Edge.

Tiež to nebolo veľmi bezpečné, nie? 

Gaza bola jeden z konfliktov, kde riskujete veľmi veľa. Nedá sa tam nikam ujsť. Nesústredil som sa tam však na samotnú vojnu, ale na dosah na civilné obyvateľstvo. Nefotím napríklad, ako ľudia bojujú.

Ani mŕtvoly?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie