streda

Alžbeta II. - posledná dáma na tróne

Kráľovná Alžbeta II. počas svojho života nič výnimočné neurobila, len si plnila povinnosti. Možno práve preto je taká obľúbená.

Autor je novinár a prekladateľ

Bývalému egyptskému kráľovi Farúkovi sa pripisuje výrok, že čoskoro zostane na svete už len päť kráľov – pikový, krížový, kárový, srdcový a anglický. Je pravdou, že kráľov je aj dnes ešte stále dosť. Na anglickom tróne však sedí žena. Tá istá, ktorá na ňom sedela už v čase, keď bol ešte Farúk kráľom.

Alžbeta Mária Alexandra z rodu Windsorovcov sa dnes (21. apríla) dožíva 90 rokov. Keď vo februári 1952 zdedila kráľovskú korunu po svojom otcovi, britským premiérom bol Winston Churchill, v Sovietskom zväze vládol Stalin, v Číne Mao Ce-tung a americkým prezidentom bol Harry Truman. Dnes sú na ich miestach muži, ktorí v tom čase ešte ani neboli na svete. Alžbeta II. však stále je hlavou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, ako aj pätnástich ďalších štátov, od Kanady a Austrálie až po Tuvalu či Šalamúnove ostrovy. Na tróne sedí dlhšie ako legendárna kráľovná Viktória.

Keď sa Alžbeta narodila, nikto netušil, že na svet prišla žena, ktorá bude prepisovať dejiny britskej monarchie. Nástupníkom trónu totiž nebol jej otec, ale strýko. Ten však krátko po nástupe na trón abdikoval, aby sa mohol oženiť s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. Až vtedy sa kráľom stal jej otec Albert, ktorý však prijal meno Juraj VI. Alžbeta však nástupníctvo stále nemala isté. Ak by sa jej rodičom narodil syn, odsunul by ju na vedľajšiu koľaj. To sa však nestalo, a tak keď Juraj VI. 6. februára 1952 zomrel, ani nie 26-ročná mladá dáma sa stala hlavou obrovského impéria.

Úplne iný svet

Viac ako šesť desaťročí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |