Povinnú návštevu Osvienčimu pre stredoškolákov podporuje opozícia aj minister školstva

Aktualizované o 13:45. Podľa návrhu poslanca Zsolta Simona by mali všetci študenti navštíviť bývalý koncentračný tábor, aby si uvedomili hrôzy holokaustu a nevolili extrémistov. Minister školstva Peter Plavčan súhlasí.

Koncentračný tábor Osvienčim. Foto – TASR/AP

Poslanci opozičných strán s výnimkou Kotlebovej strany ĽSNS sa podpísali pod návrh nezávislého poslanca Zsolta Simona, aby všetci študenti stredných škôl navštívili bývalý koncentračný tábor v Osvienčime. „Obraciame sa na vládu so žiadosťou zaradiť do učebného plánu stredoškolákov povinnú návštevu koncentračného tábora Osvienčim – Brezinka a žiadame, aby na túto aktivitu vláda vyčlenila finančné prostriedky,“ píše sa v návrhu, ktorý už získal podporu viac ako tridsiatich poslancov.

Simon tvrdí, že je potrebné reagovať na to, že sa mladí ľudia utiekajú k extrémistom. „Niekde niečo v školstve zlyhalo a toto by mohlo byť promptné riešenie. Keď mladí uvidia, aké sú koncentračné tábory a aké zverstvá na ľuďoch napáchal fašizmus, určite až tak húfne nebudú utekať k takýmto stranám,“ povedal Denníku N.

Opozícia pri predkladaní návrhu. foto N – Miro Kern
Opozícia pri predkladaní návrhu. Foto N – Miro Kern

Prax exkurzií do koncentračných táborov je bežná najmä v Nemecku. Chodia na ne študenti v rámci vyučovania histórie. Vyrovnávanie sa so zlyhaniami Nemecka počas druhej svetovej vojny má v nemeckých osnovách pevné miesto. O holokauste nehovoria iba na dejepise, ale napríklad aj na literatúre.

Návrh opozície by sa mohol uskutočniť. Necelú hodinu po jeho oznámení ho verejne podporil minister školstva Peter Plavčan (SNS). „Takúto aktivitu treba privítať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |