Denník N

Čižnár si vyžiadal Bašternákov spis, preverí ho

Jaromír Čižnár. Foto Tasr
Jaromír Čižnár. Foto Tasr

S bytmi za podozrivé sumy kšeftovali podnikateľ Bašternák a spol. opakovane, polícia si to vôbec nevšimla.

Kauzu Ladislava Bašternáka a podozrivých vratiek DPH už skúma generálna prokuratúra. Denníku N to potvrdila hovorkyňa Andrea Predajňová.

„Len čo boli zverejnené medializované informácie o prvotnom konaní v tejto trestnej veci, námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek vydal pokyn na predloženie spisového materiálu na príslušné oddelenie, kde je v súčasnosti vec preskúmavaná,“ napísala.

V Bašternákovom byte v komplexe Napoleon býva premiér Robert Fico. V prípade prevodu bytov v inom bytovom dome, Five Star Residence v centre Bratislavy, existovalo podozrenie, že sa mal Bašternák pri vratkách DPH obohatiť o dva milióny eur. Štátne orgány to poriadne neprešetrili a zahrali do autu.  

Predaj bytov v tejto rezidencii vzbudil po rokoch veľký rozruch. foto N - Tomáš Benedikovič
Predaj bytov v tejto rezidencii vzbudil po rokoch veľký rozruch. Foto N – Tomáš Benedikovič

Daňový úrad si podozrivé prevody bytov všimol a v roku 2012 ich začal preverovať, v roku 2013 podal Kriminálny úrad finančnej polície trestné oznámenie, polícia to však v roku 2014 odmietla. Pochybiť pri preverovaní týchto skutočností nemuseli len pracovníčky daňového úradu, vyšetrovateľka a Kriminálny úrad finančnej polície, ale aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý ju podľa poslanca Daniela Lipšica (OĽaNO-Nova) dozoroval.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár má zo zákona právomoc preskúmať postup podriadeného prokurátora. Práve naňho sa odvolával policajný prezident Tibor Gašpar, keď sa zastával vyšetrovateľky, ktorá mala prípad na starosti. Tvrdí, že odmietnutie prípad vyšetrovať odobril dozorový prokurátor. Jeho meno Úrad špeciálnej prokuratúry nepovedal. Ani teraz hovorkyňa Jana Tökölyová nepotvrdila, že to bol priamo Kováčik, pretože vo štvrtok nebol v úrade.

Dušan Kováčik. foto N - Vladimír Šimíček
Dušan Kováčik. Foto N – Vladimír Šimíček

Keby Kováčik chcel, mohol zabrániť tomu, aby sa preverovanie celého prípadu zastavilo. V poslednom stanovisku, keď oznámil, že po zverejnení kauzy Bašternák 15. marca v Denníku N a v týždenníku Trend dáva pokyn prípad znovu preveriť, tvrdil, že polícia nemala v čase, keď odmietla prípad vyšetrovať, všetky informácie, ktoré majú médiá.

Nemala ich však preto, lebo sa ani nesnažila ich mať, čo vyplýva z uznesenia vyšetrovateľky o odmietnutí. Denník N napríklad z verejne prístupného katastra zistil, že všetci aktéri kauzy otočili prevod minimálne so štyrmi zo siedmich podozrivých bytov dvakrát. Prípad teraz polícia opäť preveruje a robí to opäť tá istá vyšetrovateľka, ktorá prípad zastavila.

Predal, kúpil, predal, kúpil

Ako to prebehlo?

Na začiatku bola vlastníkom firma, za ktorou stál Marián Kočner. Tá byty vo Five Stars Residence postavila. V roku 2011 sa stal vlastníkom Viliam Gross. Ten ich päť dní po voľbách v roku 2012 za jedno euro previedol na firmu Rent and Wash. Gross policajtke tvrdil, že v novembri 2011 si od Rent and Wash požičal 1,2 milióna eur, ktoré mu vraj firma vyplatila v hotovosti. Keďže nevedel splatiť pôžičku, tak na Rent and Wash previedol dané byty. O konateľovi Rent and Wash Petrovi Hrkotáčovi a Ladislavovi Bašternákovi na polícii povedal, že ich pozná „veľmi dlho osobne, ako aj z obchodnej spoločnosti“.

Následne Rent and Wash urobila obchod, po ktorom kauza Bašternák vznikla. Predala všetkých sedem bytov Bašternákovej firme BL 202 za takmer 12 miliónov eur. Bašternák si z obchodu uplatnil vratku DPH dva milióny eur, ktoré mu štát za podozrivých okolností vyplatil.

Ladislav Bašternák a Boris Kollár na svadbe Branislava Záhradníka. Foto - topky.sk
Ladislav Bašternák a Boris Kollár na svadbe Branislava Záhradníka. Foto – topky.sk

Bašternák následne byty previedol na terajšieho riaditeľa Fun rádia Patrika Zimana, ktorý je aj prezidentom Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc. Ten na polícii vypovedal, že išlo o splatenie pôžičky, Bašternák je jeho sused, ktorého pozná dvadsať rokov a „majú priateľský vzťah“. V roku 2012 mu mal požičať 1,2 milióna eur, ale keďže ich Bašternák nevedel vrátiť, tak mu dal tieto byty. Ziman sa stal ich vlastníkom 22. februára 2013.

Transakcie pokračovali, políciu to však už nezaujímalo. V septembri 2013 previedol Ziman štyri byty na firmu Snerad, ktorá už dnes neexistuje. Jej spoločníkom bol znovu Viliam Gross. V decembri 2013 firma Snerad previedla byty na firmu Stav PZ. Tú vlastní zase Ziman. A v apríli 2015 skončili tieto štyri byty vo firme Tatiana Rent, ktorú vlastní Tatiana Bašternáková.

V auguste 2014 polícia vydala uznesenie, ktorým odmietla trestné oznámenie Kriminálneho úradu finančnej správy s odôvodnením, že nie je dôvod začať stíhanie vo veci.

Polícia ani finančná správa neodpovedali, prečo tieto transakcie nepreverili. Gross na žiadosť o rozhovor nereagoval. „Je mi to ľúto, že tam vystupujem, s Bašternákom sa už dlhšie nestretávam,“ povedal Ziman Denníku N. Ak ho polícia zavolá, je pripravený vypovedať, zverejniť podrobnosti celej transakcie však nechce. „Je to moja súkromná záležitosť a s vecami, o ktorých píšete, to nemá nič spoločné,“ povedal. Obchody boli podľa neho legálne.

Kto všetko pochybil?

Minister vnútra Robert Kaliňák, prezident finančnej správy František Imrecze aj policajný prezident Tibor Gašpar tvrdia, že počas celého procesu vyšetrovania na nikoho nevyvíjali žiadny tlak. Zhodne tiež hovoria, že na odmietnutie prípad vyšetrovať nemalo žiadny vplyv to, že Bašternák vlastnil nehnuteľnosť vedľa Kaliňáka a že v jeho byte býva premiér Fico. Doteraz však nepovedali, kto je za „odfláknutie“ prípadu zodpovedný.

Imrecze povedal, že jeho inšpekcia skúma, prečo Kriminálny úrad finančnej správy nepodal proti odmietnutiu prípad vyšetrovať sťažnosť, a takisto podľa neho prebieha viac nových daňových konaní. Gašpar sa policajtky zastáva, Kaliňák tiež a prípad nedal ani preveriť vlastnej inšpekcii. Odvolávajú sa na dozorového prokurátora. Jeho postup teraz preverí Šufliarsky.

Slovensko

Teraz najčítanejšie