Denník N

Izraelské stredné školy od exkurzií do Osvienčimu ustupujú

Osvienčim. Foto - TASR
Osvienčim. Foto – TASR

Exkurzie stredoškolákov do bývalého koncentračného tábora sú v Izraeli bežnou záležitosťou, ale nie všetci ich podporujú. Tínedžeri sa občas na tomto mieste správajú nevhodne a problém je niekedy aj zaplatiť pobyt.

Ná Slovensku návrh opozície, aby stredoškoláci ako súčasť vyučovania navštevovali bývalý koncentračný tábor v Osvienčime, získal okamžite aj podporu ministra školstva za SNS Petra Plavčana.

S exkurziami do Osvienčimu majú od konca osemdesiatych rokov minulého storočia skúsenosti v Izraeli. Stali sa súčasťou študijného programu stredoškolákov, no dnes už tento trend pomaly opúšťajú.

Dôvodov je viac: finačná záťaž pre rodičov (exkurzia môže vyjsť aj na 1400 eur),  a niekedy aj nevhodné správanie študentov, ktorí si v tábore robia selfie a nepohybujú sa po areáli s dostatočnou pietou. Prominentné telavivské gymnázium Herzeliya považované v minulosti za liaheň ľavicovo-liberálnej elity návštevu koncentračného tábora úplne zrušilo, pretože podľa vedenia školy v študentoch podporuje šovinizmus.

Prehliadka tábora, ktorým prešli aj starí rodičia či ďalší príbuzní študentov, sa zväčša organizuje v predposledný rok strednej školy, teda rok predtým ako dievčatá a chlapci povinne rukujú do armády.

Okrem posilňovania historickej pamäte sa exkurzia využíva aj na to, aby mládež pochopila, prečo je dôležitá armáda a ako môže občanov ochrániť od opakovania holokaustu.

V Izraeli sa o holokauste v posledných rokoch učia už deti v škôlke, čo sa tiež stretlo s kritikou. Holokaust sa preberá na dejepise, vlastivede, literatúre. Do škôl pozývajú tých, čo druhú svetovú vojnu prežili, deti robia projekty o svojich rodinách. Často sa im pripomína, že sa nemusia báť, pretože Izrael je silný a Židia sa budú vedieť ubrániť.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie