Denník N

Pápeža kritizujú za názor, že deti možno aj udrieť

TASR/AP
TASR/AP

Katolícka cirkev nemá podľa expertov jednotný názor na fyzické trestanie detí.

Výrok pápeža Františka, že deti môžu rodičia aj udrieť, ak zachovajú ich dôstojnosť a neudrú ich do tváre, sa nepáči ani členom komisie, ktorú sám ustanovil. Jej členovia majú vypracovať návrhy ako zabrániť sexuálnemu zneužívaniu detí kňazmi. Ozvali sa aj niektoré rodičovské organizácie.

Večnú dilemu moderného rodičovstva vyriešil pápež pri rozhovore s jedným z rodičov v prospech fyzického trestu. Hoci jeho použitie podmienil okolnosťami a formou, ozvali sa hlasy, podľa ktorých sa pápež nevyjadril správne.

„Môže sa to začať ľahkým pohlavkom, ale celá myšlienka udrieť dieťa je postavená na tom, aby sa mu spôsobila bolesť,“ povedal Peter Saunders z Pápežskej komisie na ochranu maloletých.

Saundersa v detstve viac ako päť rokov zneužívali dvaja kňazi. Myslí si, že pápež by svoje vyjadrenie mal prehodnotiť, už len preto, že na celom svete sú denne bité milióny detí. „Deti sa nebijú,“ uzatvoril Saunders.

Nie až tak pokrokový?

Americký denník Christian Science Monitor napísal, že hoci František sa často dostáva na titulky pre svoje „revolučné“ postoje a progresívne názory na potraty či manželstvá homosexuálov, to, ako vážne a rýchlo zareagovala verejnosť na jeho výroky o trestaní detí, by mohlo naznačovať, že v niektorých otázkach nie je hlava katolíckej cirkvi až taká pokroková.

Samotná katolícka cirkev nemá podľa expertov jednotný názor na fyzické trestanie detí. Faktom ale je, že Vatikán Komisia OSN pre ľudské práva vyzvala, aby prijal zákony jasne zakazujúce fyzické tresty.

To, či sa rodič uchýli k fyzickému trestu, je skôr záležitosťou kultúry a spoločenského povedomia. Kým napríklad v Británii či Spojených štátoch sú ľudia k fyzickým trestom benevolentnejší, v škandinávskych krajinách to neplatí. Telesné tresty sú zakázané v asi 40 krajinách sveta. Prvým bolo Švédsko v roku 1979.

Väčšina súčasných vedeckých štúdií tvrdí, že fyzické tresty sú aj neefektívne. „Bitka napravuje zlé správanie,“ vysvetľuje emeritný profesor sociológie Murray Straus z univerzity v New Hampshire.

„Ale platí tiež, že bitka nefunguje lepšie ako zákaz vychádzať z domu, vysvetľovanie alebo obmedzenie privilégií dieťaťa.“ Straus si myslí, že za to, že rodičia výpraskom niečo získajú, zaplatia príliš veľa.

Agresívnejší ako rovesníci

Časopis Time už pred pár rokmi zverejnil štúdiu podľa ktorej deti, ktoré fyzicky trestali vo veku tri roky boli agresívnejšie ako ich rovesníci. Prejavilo sa to niekedy okolo veku päť rokov.

Vatikán výrok pápeža bráni. Reverend Thomas Rosica, ktorý spolupracuje s vatikánskym tlačovým oddelením vysvetlil, že František nehovoril o páchaní násilia alebo krutosti voči deťom. Skôr o tom, ako im pomôcť vyrásť a dospieť.

Rosica tiež upozornil, že pápež má k deťom vrúcny vzťah, čo sa prejavilo pri viacerých verejných príležitostiach.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie